Connect with us

Nauka

Statek kosmiczny NASA przechwytuje znacznie więcej próbek asteroid niż oczekiwano

Published

on

Statek kosmiczny NASA, który niedawno zebrał skały z asteroida uchwycił znacznie więcej materiału niż oczekiwano. Amerykańska agencja kosmiczna twierdzi, że próba był tak duży, że blokował drzwi kontenera kolektora.

Sonda kosmiczna Osiris-Rex pomyślnie zakończyła swoje asteroida operacja próbna 20 października. Ramię robota badacza dotykało asteroidy Bennu na kilka sekund, aby wytworzyć próbki pyłu i skał do pobrania. Bennu znajduje się około 320 milionów kilometrów od Ziemi.

Próbki zostały następnie uwięzione w urządzeniu zwanym głowicą zbierającą. NASA odkryła zablokowane drzwi urządzenia na obrazach otrzymanych od zespołu kontrolującego statek kosmiczny. Zablokowanie spowodowało, że część materiału asteroidy uciekła z powrotem w kosmos.

Na tym niedatowanym zdjęciu dostarczonym przez NASA, pojemnik na próbki unosi się nad kapsułą na statku kosmicznym Osiris-Rex w pobliżu asteroidy Bennu. (NASA przez AP)

Z tego powodu naukowcy NASA podjęli decyzję o przesunięciu harmonogramu zakończenia kolejnego kroku operacji. Obejmuje to przechowywanie lub przechowywanie głowicy zbierającej w bezpiecznym miejscu kapsuła wewnątrz statku kosmicznego.

“Czas jest istoty– powiedział Thomas Zurbuchen dziennikarzom o zmianie planów. Jest administratorem stowarzyszonym NASA ds. Nauki.

Operacja umieszczania próbek jest wykonywana w kilku etapach. Po każdym kroku sonda wysyła informacje i obrazy z powrotem na Ziemię. Różni członkowie zespołu obserwują proces, aby upewnić się, że wszystko przebiega prawidłowo.

Sonda jest tak daleko, że jej sygnał potrzebuje około 18 minut, aby dotrzeć do Ziemi. Jakakolwiek komunikacja z kontrolerów naziemnych wymaga takiej samej ilości czasu, aby dotrzeć do Osiris-Rex. Z tego powodu proces składowania miał zająć kilka dni.

Naukowcy uważają, że operacja pochwyciła do 400 gramów materiał asteroidy. To znacznie więcej niż 60 gramów NASA powiedziała, że ​​ma nadzieję, że Osiris-Rex zbierze.

Ale przywódcy misji powiedzieli, że nie będą wiedzieć dokładnie, ile materiału jest w środku, dopóki kapsuła z próbką nie wróci na Ziemię. Zespół zaplanował przeprowadzenie procesu pomiaru próbki. Ale ten plan został anulowany, ponieważ NASA stwierdziła, że ​​mógł spowodować wyciek jeszcze większej ilości materiału.

Na tym zdjęciu zrobionym z filmu opublikowanego przez NASA, sonda Osiris-Rex dotyka powierzchni asteroidy Bennu we wtorek, 20 października 2020 r. (NASA przez AP)

Na tym zdjęciu zrobionym z filmu opublikowanego przez NASA, sonda Osiris-Rex dotyka powierzchni asteroidy Bennu we wtorek, 20 października 2020 r. (NASA przez AP)

„Myślę, że będziemy musieli poczekać, aż wrócimy do domu, żeby się dowiedzieć dokładnie ile mamy ”- powiedział dziennikarzom Dante Lauretta, główny śledczy Osiris-Rex. „Jak możesz sobie wyobrazić, to trudne. … Ale dobrą wiadomością jest to, że widzimy dużo materiału ”.

Członkowie zespołu rozważali również podjęcie kolejnej próby odbioru. Ale kwestia przecieków skłoniła NASA do podjęcia decyzji przeciwko planowi. „Szczerze mówiąc, nie mogliśmy przeprowadzić lepszego eksperymentu kolekcjonerskiego” – powiedziała Lauretta.

Oczekuje się, że Ozyrys-Rex rozpocznie swój powrót na Ziemię w marcu 2021 r. Podróż potrwa dwa i pół roku, a planowane przybycie statku kosmicznego zaplanowano na wrzesień 2023 r.

Misja oznaczała pierwszą operację zbierania asteroid przez NASA. Japonia jest jedynym krajem, który ma pomyślnie przechwycony taka próbka.

Ta ilustracja pliku dostarczona przez NASA przedstawia statek kosmiczny Osiris-Rex na asteroidzie Bennu. (500 metrów) w poprzek. (Conceptual Image Lab / Goddard Space Flight Center / NASA przez AP, plik)

Ta ilustracja pliku dostarczona przez NASA przedstawia statek kosmiczny Osiris-Rex na asteroidzie Bennu. (500 metrów) w poprzek. (Conceptual Image Lab / Goddard Space Flight Center / NASA przez AP, plik)

Asteroidy należą do pozostałości po formowaniu się Układu Słonecznego około 4,5 miliarda lat temu. NASA zdecydowała się pobrać próbkę z Bennu, ponieważ uważa się, że zawiera materiał bogaty w węgiel zachowane cegiełki naszego układu słonecznego.

Naukowcy twierdzą, że próbki asteroid mogą pomóc im lepiej zrozumieć, jak powstały planety i jak powstało życie na Ziemi.

Jestem Bryan Lynn.

Bryan Lynn napisał tę historię dla VOA Learning English na podstawie raportów The Associated Press, Reuters, Agence France-Presse i NASA. Ashley Thompson był redaktorem.

Chcemy poznać Twoją opinię. Napisz do nas w sekcji komentarzy i odwiedź naszą stronę na Facebooku.

Quiz – Statek kosmiczny NASA przechwytuje znacznie więcej próbek asteroid, niż się spodziewano

Quiz - Statek kosmiczny NASA przechwytuje znacznie więcej próbek asteroid, niż się spodziewano

Rozpocznij quiz, aby się dowiedzieć

__________________________________________________

Słowa w tej historii

asteroida – n. obiekty wykonane ze skał i metalu, które krążą wokół Słońca, ale są mniejsze od planet

próba – n. niewielka ilość czegoś, co daje informacje o przedmiocie, z którego został zabrany

kapsułan. część statku kosmicznego, która przewozi ludzi

istotyfrazy bardzo ważne

dokładnie – przysł. dokładnie

zachować – v. zachować coś niezmienionego lub zapobiec uszkodzeniu lub zniszczeniu

READ  Odkryto starożytne podziemne jeziora na Marsie
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *