Connect with us

Świat

Stany Zjednoczone mają obawy co do powagi Iranu w rozmowach nuklearnych

Published

on

Stany Zjednoczone są zaniepokojone zobowiązaniem Iranu do powrotu do międzynarodowego porozumienia nuklearnego, które zniosło międzynarodowe sankcje wobec Teheranu w zamian za ograniczenia jego działalności jądrowej i inspekcje międzynarodowe.

W Wiedniu trwają rozmowy między sygnatariuszami wspólnego kompleksowego planu działania (JCPOA), porozumienia wynegocjowanego w 2015 r. Pod rządami byłego prezydenta Obamy. Były Prezydent TrumpDonald TrumpPierwszy ustawodawca GOP wzywa Gaetza do rezygnacji z Katie Hill zamiast Matta Gaetza: „Czuję się przez niego oszukany” Przyrodnia siostra Anny Frank: Trump „najwyraźniej podziwiał Hitlera” WIĘCEJ usunął Stany Zjednoczone z umowy, a Iran później wznowił wzbogacanie uranu.

Chociaż Iran uczestniczy w pośrednich rozmowach z uczestnikami JCPOA – czyli rozmówcami z Europy, Chin i Rosji – odrzucił oferty bezpośredniej komunikacji z USA.

To sprawiło, że rozmowy są „wolniejsze” i „bardziej skomplikowane”, powiedział wysoki urzędnik USA na spotkaniu z reporterami w piątek, informując, że kwestia wagi Iranu jest kwestionowana.

„Pozostaje pytanie, czy Iran odwróci szczerość celu i zamiar powrotu na właściwe tory, które pokazały Stany Zjednoczone” – powiedział urzędnik.

„Widzieliśmy pewne oznaki tego, ale z pewnością niewystarczające, i nadal istnieją znaki zapytania, czy Iran jest gotowy do zrobienia wszystkiego, co trzeba”, aby powrócić do zgodności z umową.

Prezydent BidenJoe Biden Przyrodnia siostra Anne Frank: Trump „najwyraźniej podziwiał Hitlera” Biden GOP – infrastruktura przemawia za trudnym początkiem Musimy przestać czynić Chiny bardziej klimatycznymi powiedział, że jest zdeterminowany, aby ponownie dołączyć do JCPOA.

Amerykańskiemu zespołowi negocjacyjnemu w Wiedniu przewodzi specjalny wysłannik ds. Iranu Robert Malley, a dyskusje rozpoczęły się we wtorek.

Stany Zjednoczone sugerują, aby Iran, który naruszył postanowienia Porozumienia o działalności jądrowej i ograniczeniu międzynarodowych inspekcji, podjął własne kroki w celu przywrócenia zgodności z porozumieniem.

READ  Pracownik znika po przypadkowym wypłaceniu ponad 300-krotności jego pensji

Rozmowy w Wiedniu mają na celu znalezienie rozwiązania dla „wzajemnej zgodności”. Mimo to irańscy urzędnicy nalegają, aby Stany Zjednoczone zrobiły pierwszy krok, sprawdzając, czy sankcje zostały zniesione.

Wysoki urzędnik MSZ określił ten wniosek Teheranu jako niejasny, co oznacza w praktyce zniesienie zweryfikowanych sankcji i podał go jako przykład trudności rozmów pośrednich.

„Uważamy, że byłoby lepiej, gdybyśmy mogli usiąść z Irańczykami” – powiedział urzędnik. „Nie zapłacimy za to ceny, a jeśli nie chcą się z nami spotkać, jaka szkoda… to jest”. Po prostu znacznie trudniej będzie im uzyskać to, czego chcą, co oznacza wzajemny powrót do zgodności. „

Urzędnik nazwał rozmowy „pierwszym krokiem w pierwszej fazie” możliwego powrotu do JCPOA. Rozmowy mają zostać wznowione w przyszłym tygodniu w Wiedniu.

Unia Europejska, która prowadzi rozmowy między sygnatariuszami JCPOA, powiedziała w piątek w oświadczeniu, że wszyscy uczestnicy podkreślili swoje zaangażowanie w utrzymanie porozumienia nuklearnego i „omówili sposoby zapewnienia powrotu do jego pełnej i skutecznej realizacji”.

W poprzednim oświadczeniu stwierdzono, że dyskusje były „konstruktywne i zorientowane na wyniki”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *