Connect with us

Świat

Sri Lanka. Wybuch i pożar nowego tankowca Diamond. Obsługa gaśnicy, zagrożenie katastrofą ekologiczną

Published

on

Supertankowiec, który eksplodował dwa dni temu, został zniszczony u wybrzeży Sri Lanki. Lokalne władze ostrzegają, że wyciek ropy byłby „jedną z największych katastrof ekologicznych nie tylko w regionie, ale i na świecie”. Jedna osoba zginęła, a reszta załogi została ewakuowana w eksplozji, która spowodowała duży pożar.

W czwartek doszło do eksplozji w maszynowni tankowca New Diamond płynącego po wodach Sri Lanki. Jednostka, która przewoziła około dwóch milionów baryłek ropy naftowej, zapaliła się. Marynarka Sri Lanki i indyjska straż przybrzeżna rozpoczęły operację gaszenia pożarów przy użyciu armatek wodnych i helikopterów, która będzie kontynuowana w sobotę.

„Trzymamy statek z dala od brzegu”

„Pożar jest pod kontrolą, ale nie został jeszcze całkowicie ugaszony” – powiedziała w sobotę rzeczniczka lokalnej marynarki wojennej Indika de Silva, cytowana przez Reutera. – Trzymamy statek z dala od brzegu, żeby brzeg nie został uszkodzony w przypadku wycieku ropy – dodał. Zdjęcia udostępnione przez Siły Powietrzne Sri Lanki pokazują gęste chmury dymu unoszące się nad statkiem.

Jeden z marynarzy zginął w eksplozji. Według władz Sri Lanki ofiara jest Filipińczykiem. Pozostałych 22 członków załogi, pięciu Greków i 17 Filipińczyków, zostało ewakuowanych z pokładu statku.

330-metrowy tankowiec pod banderą Panamy jest własnością Porto Emorios Shipping Inc. z siedzibą w Liberii. Statek opuścił port Mina Al Ahmadi w Kuwejcie i udał się do portu Paradip we wschodnich Indiach.

Wyciek ropy „byłby jedną z największych katastrof ekologicznych na świecie”

Rzecznik Marynarki Wojennej Sri Lanki zapewnił w piątek, że nie ma bezpośredniego ryzyka wycieku ropy z uszkodzonego statku. W tym przypadku Sri Lanka „zdecydowanie potrzebuje międzynarodowego wsparcia”. Przyznał, że indyjska straż przybrzeżna zauważyła wysokie na dwa metry pęknięcie w kadłubie tankowca około 10 metrów nad powierzchnią wody.

READ  Owce zastępują samochody, gdy przejeżdżają przez Madryt w drodze na zimowe pastwiska

Szef Sri Lanki Marine Environmental Protection Agency (MEPA) Dharshani Lanhandapura ostrzegł, że ewentualny wyciek ropy z Nowego Diamentu będzie „jedną z największych katastrof ekologicznych nie tylko w regionie, ale także na świecie”. Mówiono, że MEPA podejmie kroki prawne przeciwko armatorowi w przypadku wycieku ropy. „Zwróciliśmy się do policji i poprosiliśmy o pomoc prokuratora generalnego” – powiedział Lanhandapura.

Malediwy, tysiąc kilometrów na południowy zachód od Sri Lanki, gdzie znajduje się rozległy ekosystem rafy koralowej, wyraziły zaniepokojenie sytuacją.

Tankowiec zajechał do portu Paradip w Indiachmapy Google

Główne źródło zdjęć: PRZEKAZANIE MEDIÓW PAP / EPA / SRI LANKAN AIR FORCE

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *