Connect with us

Gospodarka

Spłata długu na COVID-19 trwa 2 pokolenia

Published

on

Archiwum zdjęć INQUIRER.net

MANILA, Filipiny — Spłata 1,31 biliona pesos zadłużenia zagranicznego, które rząd Duterte zaciągnął w związku z pandemią COVID-19 zajmie 40 lat lub około dwóch pokoleń Dział Finansowy (DOF) powiedział w sobotę.

Spłata długu nagromadzonego z powodu COVID-19 „wymaga programu konsolidacji fiskalnej i lepszej ściągalności dochodów”, powiedział emerytowany sekretarz skarbu Gil Beltran, obecnie główny ekonomista DOF w biuletynie ekonomicznym.

Do stycznia Filipiny pożyczyły 25,7 miliarda pesos (około 1,31 biliona pesos) od banków i partnerów bilateralnych, ale większość z 1,31 biliona pseudo-długów to 559,1 miliarda pesos w obligacjach rządowych, które zostaną zebrane w ciągu najbliższych kilku lat. 2060.

odwrócenie recesji

Pożyczki udzielone przez Azjatycki Bank Rozwoju (ADB) osiągnęły 303,4 mld pesos; Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju Banku Światowego, 291,9 mld P; Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych, ponad 66 mld P; Japońska Agencja Współpracy Międzynarodowej, 47,6 mld P; Agence Française de Development, 28,9 mld P; oraz Export-Import Bank of Korea, 10,2 mld P.

Filipiny zapewniły również 54,1 miliarda dolarów, czyli 2,74 biliona pesos, w postaci dotacji od rządu japońskiego, ADB, Unii Europejskiej i Banku Światowego, których nie muszą spłacać, powiedział Beltran.

„Pożyczki i dotacje otrzymane z aukcji obligacji i dotacji pomogły krajowi w walce z wirusem COVID-19 i odegrały kluczową rolę w przywróceniu wzrostu gospodarczego w 2021 r.” – powiedział Beltran.

Filipińska gospodarka wzrosła w zeszłym roku o 5,7 procent lepiej niż oczekiwano, odwracając najgorszą powojenną recesję w 2022 r., kiedy produkt krajowy brutto (PKB) lub ogółem towarów i usług wyprodukowanych w kraju spadł o rekordowe 9,6. procent na wysokości blokady.

Wysoki stosunek zadłużenia do PKB

„Filipińczycy są wdzięczni partnerom rozwojowym, którzy przekazali 2,7 miliarda funtów w grantach i 76,4 miliona dawek szczepionek” – dodał Beltran.

76,4 miliona szczepionek pochodzi z ośrodka COVID-19 Vaccines Global Access, a także z Chin, Japonii, Australii, Wielkiej Brytanii, Polski, Korei Południowej, Argentyny, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Rosji i Brunei, dodał Beltran, powołując się na dane Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci.

READ  Bangladeszowie ewakuują Ukrainę przez Polskę

Pod koniec lutego niespłacony dług rządu krajowego wynosił 12,09 biliona pesos i przewiduje się, że do końca roku osiągnie 13,42 biliona pesos.

Pomimo oczekiwań co do 7-9-procentowego wzrostu PKB w tym roku, stosunek długu Filipin do PKB miał wzrosnąć do 60,9 procent z najwyższego od 16 lat poziomu 60,5% w zeszłym roku. W przypadku rynków wschodzących, takich jak Filipiny, ekonomiści uznali wskaźnik zadłużenia krajowego na poziomie 60 procent PKB za wykonalny.

Sekretarz skarbu Carlos Dominguez III powiedział, że DOF prawie zakończył program konsolidacji fiskalnej, składający się głównie z nowych i wyższych podatków, które administracja Duterte zaproponuje następnemu rządowi.

POWIĄZANA OPOWIEŚĆ

Płacenie rekordowego długu w PH: zespół Duterte widzi wyższe, wyższe podatki jako wyjście

Kontynuuj czytanie

Nie przegap żadnych nowości i informacji.

Zasubskrybuj coś PYTANIA PLUS aby uzyskać dostęp do The Philippine Daily Inquirer i innych ponad 70 tytułów, udostępniać do 5 gadżetów, słuchać wiadomości, pobierać już o 4 nad ranem i udostępniać artykuły w mediach społecznościowych. Zadzwoń pod numer 896-6000.

W przypadku opinii, skarg lub zapytań, Skontaktuj się z nami.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.