Connect with us

Nauka

spiralna rzeźba karoliny halatek zanurza widzów w świetle + mgle

Published

on

karolina halatek tworzy wielowymiarowe doznania sensoryczne

współczesny artysta Karolina Halatek przywołuje gigantyczną tubę instalacja które skręcają się, by zanurzyć widzów w białonośnej poświacie. PRZEJAZD Światło i miły chmury mgły. Zatytułowana „Ascent” kręta forma wyłania się z podwyższonej platformy, otaczając odwiedzających we wciągającym, fizycznym i sensorycznym wirze, który przenosi ich do innego wymiaru przestrzennego i duchowego. Wraz z ludzką interakcją spirala przekształca się z autonomicznego dzieła rzeźbiarskiego w monumentalną i partycypacyjną dynamiczną przestrzeń, otwierając nowe postrzeganie rzeczywistości i przestrzeni oraz kierując uwagę na doznania cielesne w wyraźnym otoczeniu.


„Wspinaczka” Karoliny Halatek | wizerunek Adama Boddana

wciągający pokaz światła i mgły przenosi widzów

„Wspinaczka” Karoliny Halatek oferuje wyjątkowe immersyjne doświadczenie, które zaprasza widzów do wejścia w spiralę i doświadczenia nowego wymiaru przestrzennego zintegrowanego z przestrzenią rzeczywistości. Gdy widz wchodzi do interaktywnej instalacji, staje się jej centralnym punktem, pochłoniętym przez wibrujące światło emanujące z cylindrycznej spirali i powoli unoszącą się mgłę. Mogą swobodnie podchodzić do dzieła i wchodzić z nim w interakcję zgodnie ze zmieniającymi się zmysłowymi reakcjami i pokazami, za każdym razem wywołując nową wyobraźnię percepcyjną. „Instalacja site-specific ucieleśnia różnorodne archetypowe i fizyczne skojarzenia – od obserwacji mikroskopowych, dynamiki fal elektromagnetycznych i zjawisk atmosferycznych, od wiru po duchowe objawienie.” wyjaśnia artysta.

gigantyczna spiralna instalacja karoliny halatek zanurza widzów w świetle + mgle
Wibrujące światło i unoszące się mgły emanują z rurowej spirali

badanie percepcji multisensorycznych poprzez projektowanie

Prace polskiej artystki Karoliny Halatek w charakterystyczny sposób wykorzystują światło do tworzenia przestrzeni empirycznych specyficznych dla miejsca, które płynnie łączą elementy wizualne, architektoniczne i rzeźbiarskie. Postrzegając jego pracę przede wszystkim jako katalizator doświadczeń, instalacje Halatek mają niezwykłe wciągające cechy, które często są wynikiem współpracy z fizykami kwantowymi i inżynierami mechaniki precyzyjnej.

Jego najnowsza praca „Ascent” oferuje wyjątkowe doświadczenie artystyczne na wystawie „Sensoria: The Art & Science of Our Senses” w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku. Wystawa, której kuratorką jest Nina Czegledy, to wielostronny projekt skupiający się na wielozmysłowej percepcji w sztuce i nauce. Interdyscyplinarna inicjatywa, która będzie prezentowana do 30 października 2022 r., bada nasz świat sensoryczny poprzez interpretacje naukowe, społeczne, kulturowe i naukowe.

READ  Hojny wylew społeczności poparcia dla wysiłków na rzecz pomocy ukraińskim uchodźcom w Polsce

gigantyczna spiralna instalacja karoliny halatek zanurza widzów w świetle + mgle
spirala przekształca się z autonomicznego dzieła rzeźbiarskiego w dynamiczną przestrzeń partycypacyjną | wizerunek Adama Boddana

gigantyczna spiralna instalacja karoliny halatek zanurza widzów w świetle + mgle
„Ascent” składa się z drewna, LED, PVC i stali | obraz Karoliny Halatek z Jose Corral

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.