Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Solidarność Polska naciska na PiS. Spór o najważniejsze ustawy

Published

on

Solidarna Polska Zbigniew Ziobro przedstawi zmiany do projektu ustawy o dobrostanie zwierząt, które promuje kierownictwo PiS – dowiaduje się Wirtualna Polska. W klubie parlamentarnym rządzącej formacji denerwuje się od rana, a Ryszard Terlecki, szef klubu PiS, jest na gorącej linii z posłami. Dba o dyscyplinę w głosowaniu. Jarosław Kaczyński nadal nie wie, czy może liczyć na lojalność koalicjantów.

Gdyby nie wprowadzono poprawek zaproponowanych przez stronę Ministra Sprawiedliwości, projekt Zamknięcie przemysłu futrzarskiego teoretycznie mógłby się nie udać. I z pewnością doprowadzi to do otwartego sporu w rządzącej koalicji.

Prawo i sprawiedliwość – bez uwzględnienia poprawek w projekcie „Piątka dla zwierząt” – nie mogło liczyć na wsparcie partnerów z Solidarnej Polski.

– Nasze poprawki mogą doprowadzić do konsensusu w obozie Zjednoczonej Prawicy – argumentują „Ribalds”.

d39k64o

Czy kierownictwo klubu parlamentarnego narzuci PiS dyscyplinę w głosowaniu nad kontrowersyjnymi ustawami, które obecnie dzielą obóz władzy? – Ryszard Terlecki [szef klubu PiS – przyp. red.] dzwoni do posłów swojej partii i próbuje ich zmobilizować. Jeszcze do nas nie dzwonił – uśmiecha się jeden z koalicjantów PiS.

Koalicjanci chcą ulepszyć projekt PiS

Politycy Solidarności od momentu, gdy Jarosław Kaczyński wraz z działaczami Forum Młodzieży PiS zaprezentował projekt „Piątki dla zwierząt” – które Wirtualna Polska ogłosiła jako pierwsza – nie krył sceptycyzmu.

Partnerzy koalicyjni PiS mieli i nadal mają największe wątpliwości co do niezwykle emocjonalnej regulacji, jakiej wymaga likwidacja amerykańskiego przemysłu norek. Ma to związek z ogólnym wpływem przemysłu futrzarskiego, do którego dąży Kaczyński. Zaprzecza temu nie tylko solidarność Polski, ale także porozumienie Jarosława Gowina (na dn napisaliśmy TUTAJ).

d39k64o

W najbliższych godzinach posłowie Zbigniewa Ziobry Edukacji mają zaproponować zmiany w projekcie kierownictwa PiS (sama partia Kaczyńskiego jest w tej sprawie wewnętrznie podzielona). Zmiany dotyczą hodowli zwierząt futerkowych, uboju rytualnego oraz obszaru kompetencji organizacji zajmujących się ochroną zwierząt. Ze strony Solidarnej Polski sprawę monitoruje poseł Norbert Kaczmarczyk, który sam jest właścicielem rodzinnego gospodarstwa i ekspertem ds. Rolnictwa formacji Ziobro.

READ  Polacy gotowi do zaanektowania gwinei australijskiej

– Solidarność Polska w pierwszym czytaniu będzie niezgodna z prawem – przyznaje Kaczmarczyk.

Przeczytaj także:Przybij piątkę dla zwierząt. Burzliwa debata w Sejmie. Solidarność Polska chce, aby prawo zostało odrzucone

Opozycja „Bezkarność Plus” i Solidarność Polska

d39k64o

W ciągu ostatnich kilku dni Solidarność Polska zdecydowanie wypowiadała się przeciwko projektowanej ustawie egzekwowanej przez PiS, którą opozycja i niektóre media nazwały „Bezkarnością Plus”.

W Wirtualnej Polsce – napisany przez Marcina Makowskiego – Pisaliśmy już, że ustawa, która zwalnia urzędników z odpowiedzialności za złamanie prawa przy zwalczaniu pandemii w „interesie publicznym”, jest bezpośrednią drogą do bezkarności polityków i podwojenia istniejącego prawa. Jednym słowem jest to zwolnienie z wszelkiej odpowiedzialności – jeśli funkcjonariusz łamie prawo, ale działa w celu zwalczania epidemii, to nie podlega karze. Zgodnie z założeniami partii Jarosława Kaczyńskiego regulacje dotyczą również sytuacji, które miały miejsce przed wejściem w życie zmiany.

Partnerzy koalicyjni PiS nie zgadzają się na taki projekt.

– Propozycja PiS, która jest teraz na stole w tej formie, jest absolutnie nie do przyjęcia. I nie będziemy tego wspierać w obecnym sformułowaniu – Włączenie do programu „Newsroom” Wirtualnej Polski, wiceminister klimatu Jacek Ozdoba z SP. Wcześniej inny wiceminister Solidarności Polska, Janusz Kowalski, stwierdził, że obowiązkiem urzędnika jest przestrzeganie prawa i nie szukanie skrótów.

d39k64o

Słyszymy, że naciski ze strony ministra sprawiedliwości polegały na zmuszeniu PiS do zmiany ustawy o bezkarności urzędników. – Nie decydujemy jednak, czy będziemy wspierać ten projekt. Wątpliwości jest wiele – słyszymy od polityków Polaków Solidarności.

– On jest nerwowy. Same głosy będą gorące. W tej chwili nic nie jest pewne – powtarzają parlamentarzyści partii rządzącej.

Przeczytaj także:Dotacja budżetowa na imprezę. Jarosław Kaczyński zabezpiecza stronę kłódką

READ  World Vapers' Alliance wzywa polskich polityków do wspierania wapowania

Przeczytaj także:(U) Rytualna walka w obozie władzy. Jarosław Kaczyński chce zlikwidować branżę futrzarską, a koalicjanci PiS powstrzymują prezydenta

d39k64o

Bezkarność urzędników. Bogdan Zdrojewski mówi o absurdzie

Czy masz jakieś wiadomości, zdjęcia lub filmy? Wyślij nas dziejesie.wp.pl

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *