Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Śmieciowy sekret Polski: Europa igra z ogniem

Published

on

Wydany w: Zmieniono:

Kiedy w 2017 roku Chiny nagle ogłosiły, że nie będą już przyjmować odpadów z zagranicy, Polska szybko stała się nową grupą składowisk odpadów europejskich. Zespół Down to Earth prowadzi dochodzenie w sprawie nielegalnego biznesu, który jest bardziej dochodowy niż narkotyki.

Kiedy sytuacja – i sterty śmieci z Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii – wymknęły się spod kontroli, polskie władze zareagowały cofnięciem wszelkich zezwoleń na import odpadów i utrudnieniem ubiegania się o nowe.

W tym odcinku Down to Earth odkrywa, że ​​nielegalny handel jest kontynuowany w bardziej dyskretny sposób. Na początku 2020 roku w całym kraju znajdowało się prawie 2000 nielegalnych wysypisk śmieci. W tym samym roku miało miejsce 111 pożarów, niektóre kilkakrotnie w tym samym miejscu.

Bez odpowiednich urządzeń do obsługi ogromnych ilości śmieci, miejsca te są często celowo podpalane, zazwyczaj w weekendy, kiedy nikogo nie ma w pobliżu. To tani sposób na pozbycie się śmieci i katastrofa dla jakości powietrza i zanieczyszczenia gleby.

Bardziej lukratywne niż narkotyki

Nielegalny transport odpadów jest niezwykle dochodowy nie tylko dla osób pracujących w Polsce.

Niemieckie firmy mogą obniżyć koszty utylizacji o połowę, wysyłając śmieci za granicę. Często nie sprawdzają, dokąd trafiają śmieci i wolą przymknąć oko. W międzyczasie Niemcy nadal mogą twierdzić, że są europejskim mistrzem recyklingu.

READ  Młodzieniec ZFW Sosnov zdobywa złoto w Polsce
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *