Connect with us

technologia

Śmiecią jest… rzadki, zabytkowy komputer wart 60 000 dolarów

Published

on

Śmiecią jest… rzadki, zabytkowy komputer wart 60 000 dolarów

Według magazynu Smithsonian Magazine firma ratownicza z Londynu znalazła dziwnie wyglądające urządzenie komputerowe podczas sprzątania nieruchomości. Nikt nie wiedział, co to było, a nawet szybkie wyszukiwanie w Internecie nic nie dało. Urządzenia, o których mowa, to dwa niezwykle rzadkie urządzenia Komputer Q1 od początku lat 70-tych.

Chociaż maszyny te wyglądały imponująco, zawierały procesory Intel 8008, ale miały wbudowane ekrany, klawiatury i drukarki. Obie maszyny miały kilka minut sławy na Uniwersytecie Kingston w Londynie i są teraz w sprzedaży. Prawdopodobnie każdy z nich będzie kosztował około 60 000 dolarów. Nieźle jak na złom.

Jak na ironię, cena 60 000 dolarów jest niższa niż pierwotna cena, która wynosiła 90 000 dolarów. W artykule podano, że wiele Q1 było używanych w placówkach NASA w Stanach Zjednoczonych. Istnieją również doniesienia, że ​​sprzedawano je w Europie i Azji. Nie było jasne, czy nowsza maszyna była jedną z maszyn Q1, w których zastosowano Zilog Z80 zamiast 8008, czy też obie maszyny korzystały z oryginalnego procesora Q1.

Jeśli nie słyszałeś o Q1, nie byłeś na bieżąco z lekturą Hackaday, ale możesz obejrzeć poniższy film. Jasne, to jest maszyna Z80, ale zajrzyj do środka. Model 8008 ma złą reputację, ale na tamte czasy był zdecydowanie zaawansowaną technologią.


READ  Polskie centra technologiczne napędzające innowacje i rozwój biznesu - WorldFirst UK
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *