Connect with us

Świat

Służba bezpieczeństwa Gruzji oskarża ukraińskiego urzędnika o planowanie próby zamachu stanu | Wiadomości polityczne

Published

on

Służba bezpieczeństwa Gruzji oskarża ukraińskiego urzędnika o planowanie próby zamachu stanu |  Wiadomości polityczne

Według służb bezpieczeństwa zastępca szefa kontrwywiadu wojskowego Ukrainy planuje obalenie rządu Gruzji.

Gruzińska Służba Bezpieczeństwa Państwowego (SSG) oskarżyła wysokiego rangą urzędnika ukraińskiego o spisek mający na celu obalenie rządu państwa czarnomorskiego poprzez organizowanie masowych zamieszek w ramach najnowszego epizodu eskalacji napięć między byłymi państwami radzieckimi.

Rządząca w Gruzji partia Gruzińskie Marzenie oskarżana jest o współpracę z Kremlem, mimo że rosyjskie wojska stacjonują w separatystycznych regionach Abchazji i Osetii Południowej od 2008 roku, kiedy Moskwa najechała maleńki kraj na Kaukazie.

W poniedziałek SSG poinformowało, że Giorgi Lortkipanidze, zastępca szefa ukraińskiego kontrwywiadu wojskowego i były wiceminister spraw wewnętrznych Gruzji, planuje „destabilizację mającą na celu brutalne obalenie rządu”.

Stwierdzono, że Gruzini, którzy walczyli z siłami rosyjskimi na Ukrainie, w tym Micheil Baturin, ochroniarz więzionego byłego prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego i członek najbliższego otoczenia Saakaszwilego, Mamuka Mamulashvili, byli wśród spiskowców w pobliżu granicy ukraińsko-polskiej. przeszkolony.

Ukraina wielokrotnie wzywała Gruzję do uwolnienia Saakaszwilego, obywatela Ukrainy od 2015 r. i głównego doradcy prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Kijów stwierdził, że władze gruzińskie „zabijają” chorego polityka na rozkaz Kremla i wezwał do przeniesienia go do zagranicznej kliniki.

Gruzja z kolei potępiła „ekstremalną formę eskalacji stosunków dyplomatycznych”.

Fabuła

SSG podała, że ​​antyrządowe protesty „są zaplanowane na październik i grudzień, kiedy Komisja Europejska opublikuje swoją decyzję w sprawie wniosku Gruzji o członkostwo w UE”.

Stwierdzono, że spisek „przeprowadzono przy koordynacji i finansowaniu obcego kraju”.

Mamulashvili, dowódca grupy zbrojnej Legionu Gruzińskiego walczącej na Ukrainie, w odpowiedzi na oświadczenie służb bezpieczeństwa w wywiadzie dla gruzińskiego portalu internetowego Ambebi.ge stwierdził, że wygląda na to, że rozwój wydarzeń został zaaranżowany przez Kreml.

„Legion Gruziński przysporzył Rosjanom ogromny ból głowy, spowodowaliśmy bardzo ciężkie straty. Dlatego są zgorzkniali i próbują wziąć nas w swoje ręce” – powiedział. „Oprócz ośmiu spraw karnych przeciwko mnie wyznaczyli także nagrody pieniężne za moje morderstwo”.

READ  Koronawirus w Wielkiej Brytanii. Manchester z największymi ograniczeniami pomimo sprzeciwu władz lokalnych

„[Georgian security service’s] „Próba oskarżenia mnie o organizowanie destabilizacji dowodzi po raz kolejny, że Gruzińskie Marzenie otrzymuje zadania od Kremla” – dodał Mamulashvili.

Stwierdził też, że oskarżenie jest bezpodstawne. W przeciwnym razie agencja opublikowałaby nagrania wideo i audio, powiedział Mamulashvili.

Unia Europejska w zeszłym roku uznała „europejską perspektywę” Gruzji, ale odroczyła jej wniosek o członkostwo i przyznała kandydaturę Ukrainie i Mołdawii.

Doprowadziło to do masowych antyrządowych protestów w Tbilisi, gdzie rząd zostaje oskarżony o odejście od swoich zobowiązań na rzecz demokracji i podważanie starań Gruzji o członkostwo w UE.

Na początku września szef polityki zagranicznej UE Josep Borrell powiedział, że Tbilisi ma jeszcze sporo pracy, aby uzyskać formalny status kraju kandydującego.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *