Connect with us

Świat

Słoń wpada do domu kobiety w poszukiwaniu pożywienia, gdy naturalne siedliska się kurczą

Published

on

„Spaliśmy i obudziliśmy się, słysząc hałas w naszej kuchni”, powiedział Ratchadawan Puengprasoppon, mieszkaniec dystryktu Hua Hin w zachodniej prowincji Prachuap Khiri Khan. „Więc pobiegliśmy na dół i zobaczyliśmy, jak ten słoń wsadza głowę do naszej kuchni, gdzie ściana została zburzona”.

Powiedziała, że ​​w jej ścianie była już dziura, kiedy w zeszłym miesiącu do jej domu włamał się słoń. Uszkodzenia nie zostały naprawione, gdy słoń pojawił się w sobotę i wystawił głowę przez dziurę.

Filmy nagrane przez Ratchadawana pokazują słonia, który wyciąga trąbę, by grzebać w szafkach i szufladach, przewracając przy tym naczynia. W pewnym momencie wziął coś, co wygląda jak plastikowa torba z bagażnikiem i włożył ją do ust.

„Od dzieciństwa widziałem słonie wędrujące po naszym mieście w poszukiwaniu jedzenia” – powiedział Ratchadawan. „Ale to pierwszy raz, kiedy naprawdę zniszczyli mój dom”.

Dodała, że ​​w sobotę, gdy wszedł słoń, w jej kuchni nie było jedzenia – ale być może próbował ukraść zmagazynowaną w nim sól.

Słoń wszedł do kuchni, ponieważ pachniał jedzeniem, powiedział Departament Parku Narodowego, Dzikiej Przyrody i Ochrony Roślin w niedzielnym poście na Facebooku. „Słonie są roślinożercami, więc potrzebują minerałów ze słonych pokarmów, które są niezbędne dla ich organizmów. Próbowałyby znaleźć jakiekolwiek minerały, a my edukowaliśmy lokalnych mieszkańców” – powiedział departament.

Dom Ratchadawana mógł również zostać zaatakowany, ponieważ znajduje się obok wejścia do parku narodowego, który jest domem dla słoni, powiedział Prateep Puywongtarn, urzędnik z organizacji administracji subdystryktu Huay Sat Yai w Hua Hin.

Dodał, że ze względu na bliskość parku narodowego i siedliska słoni podobne incydenty są powszechne w regionie. Obserwuje się słonie i incydenty mają tendencję do zwiększania się podczas zbiorów owoców – w ostatnich latach słoń zniszczył dom, w którym mieszkaniec przechowywał produkty owocowe, powiedział.

READ  „To było dziesięciolecia pracy”

Konflikt między słoniami a ludźmi nasilił się w ostatnich dziesięcioleciach – nie tylko w Tajlandii, ale w miejscach takich jak Indie i Azja, gdzie żyją zwierzęta. Wraz z rozwojem ludzkich osiedli i infrastruktury siedliska dzikich zwierząt kurczą się i rozpadają, pozostawiając zwierzęta z mniejszą ilością ziemi, mniejszymi stadami, mniejszymi zasobami i zmuszając je do wędrówek w poszukiwaniu pożywienia.

„Chociaż około połowa siedlisk geograficznych słoni w Tajlandii jest uważana za odpowiednią do długoterminowej ochrony słoni, znaczna część tego obszaru jest zagrożona przez rolnictwo, drogi i inne inwestycje, co prowadzi do fragmentacji i wzrostu (konflikt człowiek-słoń)”, powiedział badanie z 2018 roku o słoniach w zachodniej Tajlandii, opublikowany w magazynie PLOS One.

Spośród 41 właścicieli sadów i plantacji rolnych ankietowanych w ramach badania, prawie wszyscy powiedzieli, że słonie najeżdżały ich uprawy co najmniej raz w miesiącu – a ponad połowa stwierdziła, że ​​jest to zjawisko codzienne. Zgłosili również inne rodzaje uszkodzeń mienia, takie jak zerwanie rur i zbiorników wodnych.

Miliony ludzi w Chinach nie mogą przestać oglądać stada migrujących słoni

„Żadna metoda łagodzenia nie jest w stanie rozwiązać wielu przyczyn problemu, które można przypisać rosnącemu rozwojowi pierwotnego siedliska słoni” – czytamy w badaniu. Długoterminowe rozwiązania muszą obejmować „wysiłki mające na celu odtworzenie naturalnego siedliska słoni, odpowiednie planowanie zagospodarowania terenu i opcje upraw, które są mniej atrakcyjne dla słoni” oraz „zabezpieczenie korytarzy, aby umożliwić słoniom przemieszczanie się do dodatkowych siedlisk”.

Ekolodzy również zalecili podobne działania w Indiach, Dom największej na świecie populacji zagrożonych słoni azjatyckich. Konflikt człowiek-słoń narasta od lat – słonie zabijają co roku około 500 osób w Indiach. To bezpośrednie odzwierciedlenie ich kurczącego się siedliska, co prowadzi do większego kontaktu z ludźmi, twierdzą ekolodzy.
W Chinach problem wysunął się na pierwszy plan w zeszłym miesiącu, z narodem stado 15 słoni obecnie pokonuje południowo-zachodnią część kraju. Słonie, które miliony ludzi oglądają za pośrednictwem transmisji na żywo, przeszły ponad 500 kilometrów od czasu ucieczki z rezerwatu przyrody w zeszłym roku.

Chociaż nie jest jasne, dlaczego odeszli, biolodzy postrzegają sytuację jako ostrzeżenie przed tym, co się stanie, jeśli siedliska słoni ulegną degradacji.

READ  Wulkan św. Wincentego: wyspa w pogotowiu z powodu „nieuchronnej” erupcji

„Tradycyjne strefy buforowe między ludźmi a słoniami stopniowo zanikają, a szanse, że słonie zetkną się z ludźmi, naturalnie rosną” – powiedział Zhang Li, biolog dzikiej przyrody i profesor na Pekińskim Uniwersytecie Normalnym, zgodnie z państwowym tabloidem Global Times.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.