Connect with us

Świat

Prezydent Czech na oddziale intensywnej terapii po rozmowach o dramatycznych wyborach

Published

on

Prezydent Czech na oddziale intensywnej terapii po rozmowach o dramatycznych wyborach
Dziedzic jest leczony w Centralnym Szpitalu Wojskowym stolicy Pragi, powiedział w niedzielę jego lekarz Miroslav Zavoral w krótkim komunikacie prasowym.

„Powód dla [Zeman’s] Hospitalizacja to powikłania związane z chorobami, na które był leczony – powiedział, dodając, że nie może jeszcze mówić o diagnozie.

Nagranie wideo sprzed Pałacu Prezydenckiego w Lány, na zachód od Pragi, pokazuje karetkę pogotowia z eskortą policji i limuzyny opuszczające teren.

77-letni Zeman cierpiał w ciągu ostatnich kilku lat na szereg problemów zdrowotnych. Za radą swojego lekarza głosował w piątek w wyborach parlamentarnych z prezydenckich rekolekcji zamiast, jak wcześniej planowano, w szkole w Pradze.

Hospitalizacja prezydenta Zemana pojawia się w kluczowym momencie decyzji o nowym rządzie Republiki Czeskiej.

Zeman trafił do szpitala wkrótce po rozmowie z premierem Andrejem Babišem – dzień po wyborach parlamentarnych, w których rządząca partia Babiša ANO wydawała się utracić władzę, a dwie opozycyjne koalicje, które zdobyły większość, wspólnie planowały kolejny rząd.

Zeman nie powiedział, kiedy i kto będzie miał za zadanie sformować następny rząd. Wcześniej jednak wskazywał, że zwróci się do lidera największej pojedynczej partii, a nie koalicji.

Co gorsza, rządząca partia Babiego ANO zdobyła najwięcej mandatów wśród poszczególnych partii – ale nie ma jasnej drogi do większości w izbie niższej.

Dramatyczny dzień przy urnie wyborczej

Według czeskiego urzędu statystycznego partia ANO Andreja Babiša została zaledwie niewielką większością przesunięta przez dwie opozycyjne koalicje, które próbowały go usunąć.

Centroprawicowy sojusz Spolu (Razem) zdobył najwięcej głosów z 27,79% głosów, za nim uplasowała się partia Babis ANO z 27,12% i centrowa koalicja PirStan z 15,62%.

„My jesteśmy zmianą. Wy jesteście zmianą” – powiedział w sobotę lider koalicji Spolu Petr Fiala, ogłaszając zwycięstwo przed wiwatującym tłumem.

Lider koalicji PirStan Ivan Bartoš powiedział, że rozmowy ze Spolu „o możliwościach nowego rządu” prawdopodobnie rozpoczną się w sobotę.

READ  Chibok: Kilka zaginionych uczennic ucieka z Boko Haram

„Dominacja Andreja Babiša się skończyła, a partie demokratyczne pokazały, że era chaosu prawdopodobnie ma już za nami” – powiedział Bartoš.

Po zdobyciu w sobotę 108 mandatów w Izbie Gmin z 200 mandatami, rozmowy między dwiema koalicjami walczącymi z Babišem zakończyły się podpisaniem przez przywódców pięciu partii połączonych koalicji memorandum o współpracy w celu utworzenia nowej formy rządu .

Nowy rząd zdystansowałby Czechy od partii populistycznych na Węgrzech i w Polsce, które są coraz bardziej pod ostrzałem za odbieranie demokratycznych wartości Unii Europejskiej.

Oto 5 wniosków z Pandora Papers

Trudny wybór pojawia się również zaledwie kilka dni po zbadaniu dokumentów Pandory dotyczących kontrowersyjnych transakcji finansowych Babiša i innych światowych liderów. Raport twierdził, że czeski premier potajemnie zebrał 22 miliony dolarów za pośrednictwem spółek offshore w 2009 roku na zakup nieruchomości na Riwierze Francuskiej przed wejściem do polityki.

Babiš powiedział na Twitterze, że „nigdy nie zrobił nic nielegalnego”.

Według Bloomberga Babiš, biznesmen wyceniany na około 3,4 miliarda dolarów, narzeka na elitę i obiecał rozprawić się z unikaniem opodatkowania od czasu objęcia urzędu premiera w 2017 roku.

Ale jego urząd premiera nękają od dawna oskarżenia o nieodpowiedniość finansową.

John Mastrini z CNN relacjonował z Pragi, Sheena McKenzie napisała w Londynie. Sarah Dean przyczyniła się do powstania tego raportu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *