Connect with us

Nauka

Ślady hominidów na Krecie mogą na zawsze zmienić teorię ewolucji

Published

on

Ślady hominidów na kamieniu kreteńskim mogą całkowicie zmienić teorię ewolucji. Kredyt: rozmowa.

Nie szukał śladów hominidów z prehistorycznej przeszłości. Paleontolog Gerhard Gierliński z Warszawy latem 2002 roku właśnie próbował uciec od tego wszystkiego i cieszyć się ciepłym morzem i miękkim piaskiem greckiej Krety ze swoją dziewczyną.

Jako pracownik naukowy Państwowego Instytutu Geologicznego zawsze był gotów pobrać próbki ciekawych rzeczy, które szpiegował na wakacjach i podróżował z młotkiem, aparatem i GPS-em tylko na takie okazje.

To, co odkrył wzdłuż śródziemnomorskiego wybrzeża miasta Trachilos, wstrząsnęłoby jego światem i wysłało kilku badaczy, którzy byli przekonani, że ludzie ewoluowali tylko w Afryce, w wściekłym zaprzeczaniu, w wyniku czego wielu z nich rzucało oszczerstwa na ich oszałamiające odkrycie.

Gierliński zapytał kolegów z Polski, Szwecji, Grecji, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, w tym dr Per Ahlberga, o jego poglądy na temat tego, co uważał za ludzkie ślady, które w jakiś sposób zostały zamienione w płaską skałę wzdłuż wybrzeża.

Złowieszcze ślady znalezione na Krecie
Ślady stóp sprzed 5,6 mln lat w Trachilos na Krecie. Zdjęcie: rozmowa.

Zespół ekspertów doszedł do wniosku, że w rzeczywistości wrażenia zostały zrobione przez starożytnych przodków ludzi 5,6 miliona lat temu, co czyni je zdecydowanie najstarszymi śladami, jakie kiedykolwiek odkryto w Europie.

Prehistoryczne ślady na całym świecie
Wykres przedstawiający najstarsze ślady na świecie. Oryginalny artykuł przedrukowano za zgodą theconversation.com/us

Pierwsze ślady hominidów znane na świecie

Powstały w miocenie, w czasie, gdy wyschło całe Morze Śródziemne. Świat naukowy stanął przed poglądem, że te małe odciski stóp na greckiej wyspie byłyby teraz pierwszymi znanymi ludzkimi wrażeniami na świecie – znacznie starszymi niż wrażenia znalezione wcześniej w Afryce przez Laetoli w Etiopii, które zostały wykonane 3,66 miliona lat temu. w złożu wulkanicznym.

Ahlberg z Uppsala University w Szwecji i jego kolega Matthew Robert Bennett z Bournemouth University w Wielkiej Brytanii podjęli się nie do pozazdroszczenia zadania umieszczenia ich nazwisk w artykule naukowym, który zostanie opublikowany na temat odkrycia śladów.

Sześć i pół roku „żywego piekła”

Później Ahlberg opisał to, co wydarzyło się później, jako „sześć i pół roku swego rodzaju piekła”. Jego artykuł, opublikowany w Postępowanie Stowarzyszenia Geologów, można przeczytać, klikając tutaj.

W ekskluzywnym wywiadzie z Grecki reporter, Ahlberga zapytano, czy od czasu publikacji artykułu w 2017 roku pojawiły się dodatkowe informacje zwrotne – lub regresja – i czy to odkrycie zostało celowo zignorowane i odłożone na bok, ponieważ może być politycznie niepoprawne lub być sprzeczne z „afrykańską” teorią ludzkie pochodzenie.

READ  Doki wznoszące Chang'e-5 z modułem orbitalnym na orbicie księżycowej

Dr Per Ahlberg
Dr Per Ahlberg z Uniwersytetu w Uppsali, jeden z redaktorów artykułu naukowego o śladach hominidów na Krecie. Zdjęcie dzięki uprzejmości dr Ahlberga.

„Krótka odpowiedź jest taka, że ​​dominująca społeczność paleoantropologiczna nie zareagowała zbytnio.

„Oczywiście, nigdy tak naprawdę nie wiadomo, co dzieje się w umysłach innych naukowców, ale myślę, że ta historia została celowo zignorowana, ponieważ nie pasuje do dominującej narracji” – odpowiada członek Szwedzkiej Akademii Nauk.

Jednak kluczowa grupa badaczy, powiedział naukowiec Grecki reporter, nie zignorował zaskakujących odkryć z 2002 roku.

„Wkrótce po publikacji skontaktowaliśmy się z grupą Madelaine Böhme w Tybindze i jej współpracownikami z Bułgarii i Kanady, którzy pracowali nad nielicznymi i fragmentarycznymi zapisami kopalnymi ciał hominidów z europejskiego miocenu.

„Głównym zwierzęciem po tej stronie jest Graecopithecus, znana z pojedynczej dolnej szczęki znalezionej w pobliżu Aten i zęba oraz kilku innych kawałków z Bułgarii.

„Jest podobny wiekiem do śladów Trachilosa, może trochę starszy. Jak możesz sobie wyobrazić, zespół Böhme miał również duże trudności z publikacją swojej pracy i spotkał się z taką samą wrogością jak my. “

Naukowcy ci byli pod wielkim wrażeniem nowatorskich odkryć zespołu Trachilos i szybko nawiązali przyjaźnie między naukowcami.

Małpa z epoki miocenu żyła w dzisiejszej Bułgarii

„Zeszłej wiosny spotkaliśmy się na Krecie, aby sfilmować materiał do ważnego telewizyjnego filmu dokumentalnego, który dotyczył pojawiających się dowodów wczesnej obecności hominidów w Europie, a także aby zebrać próbki datowania paleomagnetycznego i detrytycznego tlenku cyrkonu z miejscowości Trachilos”, wspomina Ahlberg. .

„Obecne datowanie, oparte na mikroskamieniałościach zwanych otwornicami, jest solidne, ale niezbyt dokładne; chcielibyśmy móc to ograniczyć.

„Mieliśmy zamiar bardzo szybko posunąć się naprzód z towarzyszącymi dokumentami opisującymi ślady bardziej szczegółowo i dokładniej określającymi datę, ale kilka rzeczy stanęło na przeszkodzie.

Madelaine i jej zespół skupili się na nowych wykopaliskach i nowych odkryciach w Bawarii (Danuvius guggenmosi, małpa mioceńska bardzo bliska wspólnemu przodkowi hominidów i szympansów) i Bułgarii – i wtedy wybuchła pandemia koronawirusa. Tak więc wszystko jest teraz jakby zatrzymane, ale zamierzamy wznowić historię ”, dodaje Ahlberg.

READ  Orange County zgłosił 239 nowych przypadków i 5 nowych zgonów na dzień 3 października - Orange County Register

„Robić solidną i ekscytującą naukę”

Zapytany, czy kontrowersyjny charakter ustaleń miał wpływ na znaczne fundusze naukowca, odpowiedział, że tak nie jest. „Moi sponsorzy (Fundacja Knut & Alice Wallenberg) są całkowicie szczęśliwi, że zajmuję się solidną i ekscytującą nauką i dlatego nadal mnie wspierają.

„Co więcej … większość moich badań nie dotyczy wczesnych hominidów, ale innych starożytnych rzeczy, takich jak pochodzenie kręgowców z żuchwami i przejście od ryb do zwierząt lądowych. W tych dziedzinach jestem jednym z czołowych naukowców na świecie. “

W swoim oryginalnym artykule Ahlberg stwierdził, że „teraz badacze z okolicy powinni rozpocząć poszukiwanie dalszych wskazówek”. Okazuje się, że od tamtego czasu nie dokonano żadnego dodatkowego odkrycia śladu w tym obszarze.

W poszukiwaniu nowych śladów i skamieniałości małp i hominidów

Dlaczego nie, badacz odpowiada: „Nie mogę ci powiedzieć; należałoby zapytać te osoby, dlaczego podjęli prywatne decyzje. Jednak zespół Böhme jest bardzo aktywny w poszukiwaniu nowych skamieniałości małp i hominidów z miocenu Europy, więc to z pewnością posuwa tę historię do przodu. “

Ponieważ Ahlberg stwierdził w swoim poprzednim artykule opublikowanym w Rozmowa „Istotą nauki jest poszukiwanie, odkrywanie, wnioskowanie oparte na dowodach i debata”, Grecki reporter zapytał go, jak może nastąpić postęp naukowy, jeśli sprawy te zostaną zamknięte.

Głosy hominidów w Europie „stają się głośniejsze”

„Cóż”, odpowiedział badacz, „oczywistą odpowiedzią jest to, że nie może. Jednak na obszarze wczesnych hominidów sytuacja nie wygląda tak źle. Głosy opowiadające się za obecnością hominidów i być może ich pochodzeniem w miocenie Europy stają się coraz głośniejsze.

„Szczególnie ważnym kamieniem milowym w tym względzie była publikacja Dunaj papier, nie w jakiejś mniejszej gazecie, ale w formacie Natura.

„Podobnie David Begun, członek zespołu Böhme, który mieszka w Toronto, napisał bardzo wiarygodną książkę o mioceńskich małpach w Europie, zatytułowaną cudownie„ Prawdziwa planeta małp ”. To przyciąga wiele uwagi. Tak więc, chociaż wciąż jest wielu ludzi, którzy nie słuchają i którzy niewątpliwie chcieliby, abyśmy się po prostu zamknęli i wyszli, debata tak naprawdę się nie kończy ”.

READ  Alaska widzi nowy rekord z 526 przypadkami COVID-19 zgłoszonymi w niedzielę

„Zawsze są ludzie, którzy są na tyle otwarci i zaciekawieni, by pozwolić na pojawienie się nowych perspektyw – choć często dopiero po długiej walce. Bardziej niepokojące jest to, czy finansowanie badań w niektórych obszarach staje się silnie powiązane z przestrzeganiem określonych paradygmatów, ponieważ tego rodzaju rzeczy mogą naprawdę hamować innowacje. Miałem szczęście, że dysponowałem wystarczającą ilością darmowych funduszy, aby rozwijać pomysły, którymi jestem zainteresowany, nawet jeśli są one przez niektórych niepopularne. “

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *