Connect with us

Świat

Setki nigeryjskich uczennic zostało masowo porwanych

Published

on

Setki nigeryjskich uczennic zostało masowo porwanych

LAGOS, Nigeria – uzbrojeni mężczyźni porwali w piątek 317 dziewcząt ze szkoły z internatem w północnej Nigerii, poinformowała policja. Było to ostatnie z serii masowych porwań studentów w kraju Afryki Zachodniej.

Jak poinformował rzecznik policji w stanie Zamfara, Mohammed Shehu, policja i wojsko rozpoczęły wspólne działania mające na celu ratowanie dziewcząt po ataku na Liceum dla dziewcząt w mieście Jangebe, który potwierdził numer porwania.

Jeden z rodziców, Nasiru Abdullahi, powiedział The Associated Press, że wśród zaginionych są jego córki w wieku 10 i 13 lat.

„To rozczarowujące, że wojsko, mając silną obecność w pobliżu szkoły, nie zdołało ochronić dziewcząt” – powiedział. „Na tym etapie mamy tylko nadzieję na interwencję Boga”.

Mieszkaniec Musa Mustapha powiedział, że uzbrojeni mężczyźni zaatakowali również pobliski obóz wojskowy i punkt kontrolny, aby uniemożliwić żołnierzom interwencję, podczas gdy uzbrojeni mężczyźni spędzali godziny w szkole. Nie było od razu jasne, czy były ofiary.

W stanie Zamfara działa kilka dużych grup uzbrojonych mężczyzn, znanych przez rząd jako bandyci, którzy zostali uprowadzeni z więzienia za pieniądze i uwolnienie jego członków.

„Jesteśmy zdenerwowani i zasmuceni kolejnym brutalnym atakiem na dzieci w wieku szkolnym w Nigerii” – powiedział Peter Hawkins, przedstawiciel UNICEF w tym kraju. „To rażące naruszenie praw dziecka i straszne przeżycie dla dzieci”. Poprosił o jej natychmiastowe uwolnienie.

W Nigerii na przestrzeni lat obserwowano kilka takich ataków i porwań, w szczególności masowe porwania 276 dziewcząt ze szkoły średniej w Chibok w stanie Borno przez grupę dżihadystów Boko Haram w kwietniu 2014 r. Ponad sto dziewcząt wciąż zaginęło.

Atak w piątek miał miejsce niecałe dwa tygodnie po tym, jak uzbrojeni mężczyźni uprowadzili 42 osoby, w tym 27 studentów, z Government Science College Kagara w stanie Niger. Nadal przetrzymywani są uczniowie, nauczyciele i członkowie rodzin.

READ  Koronawirus w Europie. Sytuacja we Francji, Hiszpanii i Portugalii. Wzrost zakażeń i zgonów spowodowanych COVID-19

W grudniu uprowadzono 344 uczniów z Kankara State Science Secondary School w stanie Katsina. Ostatecznie zostali zwolnieni.

Odnotowując niedawne porwania, Anietie Ewang, badaczka z Nigerii z Human Rights Watch, napisała na Twitterze: „Władze muszą pilnie podjąć działania, aby odwrócić bieg wydarzeń i zapewnić bezpieczeństwo szkołom”.

Amnesty International potępiła również „przerażający atak”, ostrzegając w oświadczeniu, że „porwanym dziewczętom grozi poważne niebezpieczeństwo”.

Nauczyciele zostali zmuszeni do ucieczki do innych stanów w celu ochrony, a wiele dzieci musiało porzucić naukę z powodu częstych brutalnych ataków w społecznościach, powiedziała Amnesty.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *