Connect with us

technologia

Saudi Aramco kupuje udziały w polskiej rafinerii – Pierwsze wiadomości

Published

on

PKN Orlen poinformował w środę, że zgodnie z umową przedwstępną Saudi Aramco ma zapłacić za swój udział w spółce Lotos Asfalt około 1,1 mld zł (243 mln euro).
Albert Zawada / PAP

Saudyjska spółka naftowa Saudi Aramco kupi udziały w rafineryjnej spółce zależnej Lotosu, a węgierska spółka naftowo-gazowa Grupa MOL kupi 417 stacji paliw, wynika z raportu opublikowanego przez polski koncern paliwowy. PKN Orlen.

W lipcu 2020 r. Komisja Europejska zezwoliła na przejęcie Grupy Lotos przez PKN Orlen pod warunkiem zakończenia niektórych dezinwestycji. Zarówno Lotos, jak i Orlen są kontrolowane przez państwo polskie.

PKN Orlen poinformował w środę, że zgodnie z umową przedwstępną Saudi Aramco ma zapłacić za swój udział w spółce Lotos Asfalt około 1,1 mld zł (243 mln euro). Ponadto Orlen podpisał długoterminową umowę na dostawy ropy naftowej z saudyjską firmą w zakresie od 200 tys. do 337 tys. baryłek dziennie oraz umowę na badania inwestycyjne w sektorze petrochemicznym.

Prezes Orlenu Daniel Obajtek powiedział, że Aramco jest największym na świecie producentem ropy i liderem w technologii petrochemicznej. „Saudi Aramco nie podąża za trendami rynkowymi, to je kreuje. Firma ma dostęp do najbardziej zaawansowanych technologii i patentów na świecie” – powiedział Obajtek.

Mohammed Al Qahtani, wiceprezes Aramco, powiedział w komunikacie prasowym: „Porozumienie z Orlenem umożliwi rozwój przemysłu petrochemicznego w Polsce i regionie Europy Środkowo-Wschodniej, a dostawy ropy z Arabii Saudyjskiej zapewnią rynek polski.”

Prezydent RP Andrzej Duda ocenił na Twitterze połączenie Orlenu i Lotosu jako ważne dla bezpieczeństwa energetycznego regionu.

„Połączenie PKN Orlen i Grupy Lotos to duże wydarzenie gospodarcze, polityczne i społeczne w naszej części Europy” – napisał na Twitterze Duda. „Dzięki podpisanym kontraktom znacznie poprawia się bezpieczeństwo energetyczne w Europie Środkowo-Wschodniej. To wciela ideę Trójmorza w życie. Trzymamy kciuki za ostateczny sukces!”

Inicjatywa Trójmorza to projekt zainicjowany przez Polskę i Chorwację w celu poprawy infrastruktury i połączeń energetycznych między 12 krajami leżącymi między Morzem Czarnym, Bałtyckim i Adriatyckim.

Zgodnie z umową przedwstępną pomiędzy PKN Orlen a Grupą MOL, „stała” część ceny za 417 stacji Lotosu wynosi ok. 610 mln USD. Umowa zakłada również zakup przez Orlen 144 stacji benzynowych na Węgrzech i 41 stacji benzynowych na Słowacji obsługiwanych przez Grupę MOL za około 229 mln euro.

READ  Odzyskiwanie PET z Ohio zaczyna rosnąć o 22 miliony dolarów
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.