Connect with us

Świat

Salma al-Shehab, saudyjska aktywistka, skazana na 34 lata więzienia za tweetowanie

Published

on

Salma al-Shehab, saudyjska aktywistka, skazana na 34 lata więzienia za tweetowanie
Symbol zastępczy podczas ładowania promocji przedmiotów

BEJRUT — Arabia Saudyjska w zeszłym tygodniu po cichu skazała kobietę na 34 lata więzienia za jej działalność na Twitterze, najdłuższy wyrok w historii saudyjskiego więzienia za pokojowego aktywistę i wywołał nową falę strachu wśród krytyków rządu, powiedziały trzy grupy praw człowieka.

Kobieta, Salma al-Shehab, została aresztowana w styczniu 2021 roku w Arabii Saudyjskiej, gdzie przebywała na wakacjach, na kilka dni przed powrotem Saudyjczyka i matki dwojga dzieci do swojego domu w Wielkiej Brytanii. Według dokumentów sądowych zarzuty przeciwko 33-latce dotyczyły jej działań na Twitterze.

Shehab był aktywny na platformie mediów społecznościowych podczas kampanii wzywających do zniesienia krajowego systemu opieki, który daje mężczyznom kontrolę prawną nad pewnymi aspektami życia krewnych kobiet. Wezwała do uwolnienia saudyjskich więźniów politycznych.

Wbrew obietnicom liczba egzekucji w Arabii Saudyjskiej prawie się podwoiła w porównaniu z rokiem poprzednim

Według dokumentów sądowych uzyskanych przez Washington Post, Shehab został oskarżony o używanie portalu społecznościowego „w celu zakłócania porządku publicznego, podważania bezpieczeństwa społeczeństwa i stabilności państwa oraz wspierania tych, którzy są zaangażowani w czyny przestępcze na mocy Ustawa o ochronie.” popełnił zwalczanie terroryzmu i jego finansowanie.”

Dokumenty mówią, że wspierała takie osoby „śledząc ich konta w mediach społecznościowych i ponownie publikując ich tweety” oraz że rozpowszechniała fałszywe plotki. Dokumenty dalej mówiły, że po tym, jak odwołała się od pierwotnego wyroku skazującego, orzeczono, że jej wyrok był zbyt krótki „biorąc pod uwagę jej zbrodnie” i że jej poprzedni wyrok nie był „powstrzymany i odstraszający”.

Oprócz 34-letniego wyroku pozbawienia wolności i późniejszego 34-letniego zakazu podróżowania rozpoczynającego się po zakończeniu wyroku, sąd nakazał skonfiskowanie jej telefonu komórkowego i „ostateczne zamknięcie” jej konta na Twitterze.

READ  Noc papieża po operacji jelita grubego w Rzymie „minęła dobrze”.

Zarzuty są dobrze znane: podżeganie i destabilizacja państwa to powszechne oskarżenia wobec działaczy w królestwie, którzy wypowiadają się przeciwko status quo. Arabia Saudyjska od dawna stosuje swoje prawo antyterrorystyczne przeciwko obywatelom, których protesty uważa się za niedopuszczalne, zwłaszcza gdy krytykują de facto władcę, księcia Mohammeda bin Salmana.

Pod koniec 2021 roku pierwotny werdykt przeciwko Szehabowi skazał ją na sześć lat więzienia. Jednak kiedy złożyła apelację, została ona podwyższona do 34 – najdłuższego kary pozbawienia wolności w kraju dla działaczy pokojowych, według kilku organizacji praw człowieka.

Organizacje praw człowieka wielokrotnie ostrzegały przed niedawnym zastosowaniem przez rząd ustawy o zwalczaniu terroryzmu. W kwietniu, Human Rights Watch Prawa te, takie jak „znacznie obraźliwa ustawa o zwalczaniu terroryzmu i ustawa o cyberprzestępczości, zawierają niejasne i zbyt szerokie przepisy, które były szeroko interpretowane i nadużywane”. Werdykty charakteryzują się również często sprzecznymi i surowymi werdyktami.

Ponieważ orzeczenie obejmuje zamknięcie jej konta na Twitterze, co najmniej jedna grupa prawnicza stara się zapewnić, że nie zostanie zamknięta, powiedziała Lina al-Hathloul, szefowa monitorowania i komunikacji w ALQST, saudyjskiej grupie zajmującej się prawami w Londynie.

„Teraz pracujemy z Twitterem, aby go nie zamykać ani uświadamiać im, że jeśli zostaną poproszeni o jego zamknięcie, to przynajmniej od rządu saudyjskiego, a nie od nich” – powiedziała. Twitter nie odpowiedział na prośbę o komentarz z The Post.

W swoim oświadczeniu we wtorek Europejska Saudyjska Organizacja Praw Człowieka, która śledzi aresztowania w królestwie, stwierdziła, że ​​decyzja o sądzeniu Shehaba na podstawie ustawy o zwalczaniu terroryzmu „potwierdza, że ​​Arabia Saudyjska traktuje tych, którzy wzywają do reform i w mediach społecznościowych”. krytykować jako terroryści”.

Grupa stwierdziła, że ​​orzeczenie stanowi niebezpieczny precedens i pokazuje, że szeroko reklamowane wysiłki Arabii Saudyjskiej na rzecz modernizacji królestwa i poprawy praw kobiet „nie są poważne i wpisują się w kampanie wybielania, które prowadzi, aby poprawić sytuację w zakresie praw człowieka”.

READ  Wielka owca uratowana z masywnego 77 funtów zmatowiałego runa

Saudyjscy dysydenci określili planowaną wizytę Bidena w królestwie jako zdradę

Przed aresztowaniem Shehab była wykładowcą na Uniwersytecie Księżniczki Nourah w stolicy Arabii Saudyjskiej, Rijadzie, oraz studentką ostatniego roku studiów doktoranckich na brytyjskim Uniwersytecie w Leeds. Prowadziła tam badania odkrywcze nad nowymi technikami jamy ustnej i dentystycznymi oraz ich zastosowaniami w Arabii Saudyjskiej, powiedział jej kolega pracujący z nią w Leeds.

Osoba, która wypowiadała się pod warunkiem zachowania anonimowości ze względu na delikatność sprawy, określiła Szehaba jako „wspaniałego” i „szczodrego” kolegę — „tego rodzaju osobę, która zawsze przynosi smakołyki”.

Nigdy nie mówiła publicznie o polityce, dodała koleżanka, zamiast tego często opowiada o swoich dzieciach i pokazuje ich zdjęcia przyjaciołom i kolegom. „Bardzo tęskniła za rodziną”.

Shehab wróciła do Arabii Saudyjskiej pod koniec 2019 roku i nigdy nie wróciła do szkoły w Wielkiej Brytanii. Na początku nikogo to nie martwiło, biorąc pod uwagę długi okres blokady koronawirusa, który rozpoczął się w Anglii w marcu 2020 r. Ale w końcu, jak powiedział jej kolega, ludzie zaczęli pytać: „Czy ktoś słyszał od Salmy?”.

„To był szok dla nas wszystkich, ponieważ pomyśleliśmy: 'Jak osoba taka jak ona może zostać aresztowana?’ – powiedziała osoba.

Rzecznik prasowy Uniwersytetu w Leeds powiedział Postowi za pośrednictwem poczty elektronicznej: „Jesteśmy głęboko zaniepokojeni tym ostatnim wydarzeniem w sprawie Salmy i prosimy o poradę, czy możemy coś zrobić, aby ją wesprzeć”.

„Nasze myśli pozostają z Salmą, jej rodziną i przyjaciółmi w naszej zgranej społeczności badaczy podyplomowych” – dodał rzecznik.

Brytyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych na pytanie, czy monitorowało sprawę Shehaba lub było zaangażowane w próby uwolnienia jej, powiedziało The Post przez e-mail, że „ministrowie i wyżsi urzędnicy wielokrotnie zgłaszali do władz saudyjskich obawy dotyczące przetrzymywania obrońców praw kobiet i… nadal będzie to robić”.

READ  Putin z wizytą w okupowanym przez Rosję Mariupolu na Ukrainie | Wiadomości o wojnie między Rosją a Ukrainą

Po zniknięciu dysydenta w Kanadzie saudyjscy uchodźcy obawiają się, że są w niebezpieczeństwie

Szehab należy do szyickiej mniejszości islamskiej, uważanej za heretyków przez wielu sunnickich muzułmanów i której wyznawcy w Arabii Saudyjskiej są często automatycznie postrzegani z podejrzliwością przez sunnickie władze.

Arabia Saudyjska była często krytykowana za sposób traktowania mniejszości szyickiej. Na początku tego roku nowojorska organizacja Human Rights Watch podała w swoim roczniku raport w sprawie praw człowieka, że ​​królestwo „systematycznie dyskryminuje muzułmańskie mniejszości religijne”, w tym szyitów.

Ostatnia aktywność Shehab na Twitterze miała miejsce 13 stycznia 2021 roku, dwa dni przed jej aresztowaniem, kiedy retweetowała klasyczną arabską piosenkę o tęsknocie za towarzystwem ukochanej osoby.

Na swojej stronie na Twitterze, która pozostaje aktywna, ma przypięty tweet z modlitwą, prosząc o przebaczenie, jeśli kiedykolwiek nieświadomie obraziła innego człowieka i prosząc Boga, aby pomógł jej odrzucić i wybaczyć niesprawiedliwość, aby pomógł tym, którzy się z nią mierzą.

Tweet kończy się słowami „Wolność dla więźnia sumienia i dla każdego uciśnionego człowieka na świecie”.

Timsit meldował się z Francji.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *