Connect with us

Gospodarka

Sąd Najwyższy REFILE-EU nakazuje Polsce zaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w Turowie

Published

on

(Zostanie przekierowany do dodatkowych subskrybentów)

BRUKSELA, 21 maja (Reuters). Polska musi natychmiast zaprzestać wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów zarządzanej przez PGE – powiedział w piątek Sąd Najwyższy Unii Europejskiej, przekazując zwycięstwo czeskiemu rządowi, który zażądał nakazu zaprzestania wydobycia.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej stwierdził, że nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji w tej sprawie, ale nakazał Polsce natychmiastowe zaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni do czasu wydania ostatecznego wyroku.

„Jest wystarczająco prawdopodobne, że kontynuacja wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów będzie miała negatywny wpływ na poziom wód gruntowych na terenie Czech przed prawomocnym wyrokiem” – stwierdził sąd w oświadczeniu.

Akcje PGE spadły o 4% natychmiast po potwierdzeniu decyzji przez sąd.

W zeszłym miesiącu polski rząd przedłużył koncesję, aby umożliwić kontynuowanie wydobycia w Turowie do 2044 roku. To rozgniewało bojowników klimatycznych i doprowadziło Komisję Europejską do stwierdzenia, że ​​region nie otrzyma pieniędzy z flagowego unijnego funduszu na rzecz zielonej transformacji.

Republika Czeska złożyła już w lutym pozew, domagając się zaprzestania działalności w kopalni w pobliżu granicy czeskiej i niemieckiej. Warszawa naruszyła prawo blokowe poprzez wcześniejszą rozbudowę górnictwa w Turowie do 2026 roku.

„Ta działalność ma negatywny wpływ nie tylko na prawa obywateli na czesko-polskiej granicy do wody, ponieważ górnictwo wpływa na poziom wód gruntowych, ale także na jakość środowiska i majątku obywateli” – powiedział czeski minister środowiska Richard Brabec. powiedział w piątek.

PGE i Ministerstwa Klimatu i Majątku Państwa nie były od razu gotowe do komentowania.

PGE już wcześniej twierdziła, że ​​nagłe wyłączenie Turowa, który jest głównym pracodawcą, wraz z pobliską elektrownią, którą zasila, może doprowadzić do załamania gospodarczego województwa i zrujnować „stabilność polskiej sieci elektroenergetycznej”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.