Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Rzecznik Finansowy ostrzega przed nowym rodzajem oszustwa

Published

on

Financial Ombudsman otrzymuje skargi od klientów, których internetowe konta bankowe zostały usunięte przez oszustów korzystających z funkcji zdalnego pulpitu. Odbywa się to albo poprzez oferowanie „inwestycji”, która ma przynosić ogromne zyski, albo pod pozorem skontaktowania się z agentem bankowym lub domem maklerskim. RF wzywa do ostrożności i rozwagi, kiedy jesteśmy w podobnej sytuacji.

– Postanowiłem nagłośnić to zjawisko z dwóch powodów. Przede wszystkim ponownie zachęcam do ostrożniejszego korzystania z pozornie atrakcyjnych ofert „inwestycyjnych”. Po drugie, aby ostrzec nas przed nowym mechanizmem oszustwa, wykorzystywaniem zdalnego pulpitu, na co wskazują otrzymywane przez nas raporty – mówi dr hab. Mariusz Jerzy Golecki, Rzecznik Finansowy.

Wyjaśnia, że ​​oszuści przekonają ofiarę do zainstalowania programu, który pozwoli im zdalnie przejąć kontrolę nad komputerem. W niektórych przypadkach przed skorzystaniem z platformy inwestycyjnej przeprowadzają „szkolenie” pod pozorem „szkolenia”. W pozostałych przypadkach skontaktujemy się z podejrzanymi przedstawicielami banku lub domu maklerskiego, w którym klient posiada rachunek. Korzystając z zaufania klientów, przejmują kontrolę nad swoim komputerem i wykonują szereg transakcji ze swojego konta bankowego.

Jak to wygląda w praktyce, widać w jednej ze spraw kierowanych do obrońcy.

– Zakochałem się w tak zwanym zarabianiu online na handlu akcjami i walutami – tak zaczyna się prośba klienta do Rzecznika Finansowego.

Z poniższego opisu wynika, że ​​doradca telefoniczny wstępnie namówił klienta do wpłaty 250 euro na konto platformy inwestycyjnej. Zapewnił, że zainwestowana zostanie tylko ta kwota. Następnie namówił go do pobrania programu do zarządzania inwestycjami.

– Po rejestracji przydzielono mi osobę, która pomoże mi zarobić – opisuje klient.

„Doradca” wstępnie stwierdził, że inwestycja będzie polegała na zakupie akcji Boeinga, które są obecnie „dyskontowane” w związku z pandemią. Jednocześnie przy pomocy zainstalowanego programu zaczął wykonywać różne czynności na komputerze klienta.

READ  Latająca flaga dla Anglii - Eliminacje do Mistrzostw Świata w Polsce

– Nie wiedziałem, że przy pomocy tego programu można wykonywać operacje bez mojej zgody, tj. H. Zachowywać się tak, jakbym grała. On sam wykonywał operacje związane z przelewem i nie wiedziałem o zadaniu przekazania mu danych z SMS-a, które otrzymałem z banku. Po spotkaniu w pracy zajrzałem do swojego banku i zobaczyłem, jak sprytnie zostałem okradziony – pisze klient. Oprócz 250 euro klient zgubił pieniądze na swoim koncie.

– Niestety w takiej sytuacji klientowi trudno jest odzyskać pieniądze. Dlatego apeluję o zachowanie dużej ostrożności przy korzystaniu z atrakcyjnych ofert inwestycyjnych na platformach internetowych. Pamiętaj, aby nie zezwalać osobom, których nie znamy, na instalowanie oprogramowania z funkcją zdalnego pulpitu. Nie klikaj żadnych linków wysłanych e-mailem. Jeśli ktoś nas do tego namawia, rozłącz się i skontaktuj się z infolinią naszego banku lub biura maklerskiego – najlepiej z innego telefonu – radzi Mariusz Golecki.

Przewodniczący

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *