Connect with us

Gospodarka

RYNKI WSCHODZĄCE – FX spada do rekordowych poziomów, akcje spadają wraz z obawami o inflację

Published

on

* Akcje rynków wschodzących na najgorszy dzień od sześciu tygodni

* Deficyt na rachunku obrotów bieżących Turcji zwiększył się w marcu

* W kwietniu inflacja na Węgrzech i w Czechach przyspiesza

Shashank Nayar

11 maja (Reuters) – We wtorek większość walut i akcji rynków wschodzących spadła z ostatnich szczytów, ponieważ inwestorzy przygotowywali się na możliwy wzrost inflacji w USA, podczas gdy turecka lira doprowadziła do strat po zamknięciu deficytu na rachunku obrotów bieżących w marcu.

Lekka aprecjacja dolara spowodowała, że ​​indeks walutowy rynków wschodzących MSCI spadł o 0,3% z rekordowych maksimów. Akcje zostały ustalone na najgorszy dzień od sześciu tygodni, notując prawie 1,5% mniej.

Indeks dolara oscylował w pobliżu wielomiesięcznych minimów, a wysokie ceny surowców wsparły waluty eksporterów.

Biorąc pod uwagę niedawną siłę amerykańskiej gospodarki i dalsze pomiary płynności Rezerwy Federalnej, inwestorzy w środę zbadali możliwość inflacji znacznie powyżej oczekiwań.

„Zgodnie z oczekiwaniami, dane dotyczące cen konsumpcyjnych za kwiecień jutro będą stosunkowo wysokie, ponieważ skutki pandemii zostaną teraz w pełni odzwierciedlone” – powiedział Antje Praefcke, analityk Commerzbanku.

„Wyższe ceny surowców mogą wpłynąć na ceny producentów i konsumentów, a dolar może jutro znaleźć krótkoterminowe wsparcie, jeśli ceny konsumpcyjne zaskoczą szczególnie pozytywnie”.

Podczas gdy amerykańskiemu rynkowi pracy jeszcze długa droga do ożywienia, inwestorzy obawiają się, że gwałtowny wzrost inflacji może skłonić Fed do kontynuowania polityki.

Lira turecka osłabiła się o 0,4%, najsilniejsza z walut w Europie, na Bliskim Wschodzie iw Afryce po tym, jak deficyt na rachunku obrotów bieżących tego kraju w marcu wzrósł do 3,329 mld USD.

Jednak prognozowany rok do roku wzrost produkcji przemysłowej o 16,6% w marcu był w stanie ograniczyć dalsze straty na lirze.

Rand w RPA był słaby przed lokalnymi danymi o produkcji, podczas gdy rosyjski rubel umocnił się o 0,1% i ostatnio odnotował wzrost cen ropy, chociaż ceny ropy nieznacznie spadły we wtorek.

READ  Granica polsko-białoruska: wybucha przemoc, polscy strażnicy strzelają z armatek wodnych do migrantów

Większość walut Europy Środkowej była osłabiona w stosunku do euro, przy czym węgierski forint, polski złoty i czeska korona pozostały prawie bez zmian.

Według danych, inflacja zasadnicza na Węgrzech osiągnęła w kwietniu najwyższy poziom od 2012 r. W tempie 5,1% rocznie, podczas gdy w Czechach wzrost był silniejszy niż oczekiwano. Jednak tylko czeski bank centralny ma podnieść stopy procentowe w tym roku.

W Polsce budynek Sądu Najwyższego został ewakuowany z powodu zagrożenia bombowego w dniu, w którym Izba Cywilna ma wydać bardzo oczekiwane wytyczne dotyczące kredytów hipotecznych we frankach szwajcarskich.

Informacje na temat wyników walutowych rynków wschodzących w 2021 r. Można znaleźć na stronie http://tmsnrt.rs/2egbfVh. Informacje na temat zachowania wskaźników progowych MSCI w 2021 roku można znaleźć na stronie https://tmsnrt.rs/2OusNdX

NAJWAŻNIEJSZE WIADOMOŚCI w krajach wschodzących

Aby zapoznać się z raportem dotyczącym rynku EUROPY ŚRODKOWEJ patrz

Aby zapoznać się z raportem dotyczącym rynku tureckiego, patrz

Raport dotyczący rynku rosyjskiego patrz (Raportowanie Shashank Nayar w Bengaluru)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *