Connect with us

Gospodarka

RYNKI WSCHODZĄCE – EMEA FX wygrywa, gdy ostrożny Fed łagodzi presję na dolara

Published

on

* Złoty rośnie po stopie procentowej banku c

* Lira turecka pozostaje w tyle ze względu na utrzymującą się niepewność finansową

Ambar Warrick

8 kwietnia (Reuters) – Waluty rynków wschodzących wzrosły w czwartek, ponieważ rentowności dolara i obligacji skarbowych spadły w wyniku ostrożnych sygnałów z Rezerwy Federalnej i oczekuje się, że polityka pieniężna USA pozostanie na razie łagodna.

Według danych Yahoo Finance, rand południowoafrykański wzrósł o 0,3%. Stosunkowo wyższa rentowność waluty pomogła jej wzmocnić się pomimo osłabienia gospodarki RPA. Wzrosła również większość innych walut w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce.

W Europie Środkowej forint na Węgrzech nieznacznie wzrósł w stosunku do euro, a złoty o 0,3% po tym, jak bank centralny kraju utrzymał stopy procentowe blisko zera w środę.

Bank powiedział też, że tempo ożywienia gospodarczego w Polsce będzie zależało od kursu złotego.

„Niedawne osłabienie złotego osłabiło dominujący obraz zagrożeń dla wzrostu gospodarczego wynikających z braku trwałej korekty kursu walutowego” – piszą w nocie analitycy ING.

„Biorąc pod uwagę spodziewane ożywienie w gospodarce światowej i spodziewane znaczne przyspieszenie szczepień w drugim kwartale 21 roku, perspektywy wzrostu dla Polski pozostają dobre pomimo dłuższych ograniczeń”.

Szerszemu nastrojowi wobec rynków wschodzących sprzyjał spadek wartości dolara i rentowności obligacji skarbowych po minutach ostatniego posiedzenia Rezerwy Federalnej, które pokazały, że bank jest gotowy do utrzymania akomodacyjnej polityki pieniężnej w dającej się przewidzieć przyszłości.

„Jest to zgodne z naszymi oczekiwaniami i uwiarygodnia nasze przekonanie, że Fed raczej nie rozpocznie normalizacji polityki w najbliższym czasie” – napisał w notatce Charalambos Pissouros, starszy analityk rynkowy w JFD Group.

Akcje i waluty rynków wschodzących znalazły się w tym roku pod presją ze względu na wzrost dolara i rentowności, gdy inwestorzy wycenili wcześniejszą niż oczekiwano zacieśnienie polityki w związku z poprawą danych gospodarczych w USA.

READ  Po orzeczeniu sądu w sprawie aborcji w Polsce wybuchły protesty

Lira turecka pozostała w tyle ze swoimi odpowiednikami w regionie EMEA, przedłużając straty na trzecią sesję z rzędu po rozczarowujących danych o inflacji z początku tego tygodnia.

Po upadku czterech prezesów banków centralnych w ciągu niecałych dwóch lat inwestorzy są coraz bardziej zaniepokojeni wiarygodnością finansową kraju. Aby uzyskać informacje na temat wyników walutowych rynków wschodzących w 2021 r., Odwiedź stronę http://tmsnrt.rs/2egbfVh. Informacje na temat zachowania wskaźników progowych MSCI w 2021 roku można znaleźć na stronie https://tmsnrt.rs/2OusNdX

NAJLEPSZE WIADOMOŚCI w krajach wschodzących

Aby zapoznać się z raportem dotyczącym rynku w Europie Środkowej, patrz

Aby zapoznać się z raportem dotyczącym rynku tureckiego, patrz

Raport dotyczący rynku rosyjskiego znajduje się w (Reporting by Ambar Warrick in Bengaluru, red. William Maclean)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *