Connect with us

Świat

Rozmowy w sprawie porozumienia nuklearnego irańskiego postępują, ponieważ Stany Zjednoczone proponują złagodzenie sankcji

Published

on

Rząd Bidena zasygnalizował, że jest otwarty na złagodzenie sankcji wobec kluczowych elementów irańskiej gospodarki, w tym ropy naftowej i finansów, próbując zmniejszyć dysproporcje w rozmowach nuklearnych, zdaniem znających sprawę.

Pomimo postępu, starsi dyplomaci ostrzegali, że tygodnie są trudne Negocjacje w sprawie umowy nuklearnej z 2015 roku Leżenie naprzód i postęp pozostają kruche. Rozmowy w Wiedniu utrudnia polityka wewnętrzna w Waszyngtonie i Teheranie oraz odmowa bezpośredniego spotkania Iranu z USA

Prezydent Biden chce wrócić do umowy z 2015 roku po poprzednim prezydencie

Donald Trump

przeszedł na emeryturę w 2018 roku. Skłoniła go decyzja USA o rozwiązaniu umowy i nałożeniu na Iran szerokich sankcji Mówi się, że Teheran narusza wiele głównych ograniczeń w umowie utrudniającej obu stronom powrót do warunków i granic umowy.

Wysoki rangą urzędnicy w Wiedniu zakończyli w tym tygodniu pięć dni rozmów. Delegacje wracają do domu przed wznowieniem negocjacji w przyszłym tygodniu. Osoby biorące udział w rozmowach twierdzą, że poczyniono postępy, ponieważ Stany Zjednoczone wyraźniej nakreśliły zarys ulg w sankcjach, które są skłonne przyjąć.

Wiele sankcji zostało nałożonych przez Trumpa za pomocą amerykańskich agencji terrorystycznych, a amerykańscy urzędnicy oświadczyli wcześniej, że są gotowi rozważyć zniesienie niektórych z nich. Nie sprecyzowali jednak dokładnie, które sankcje można złagodzić ani na które jednostki irańskie mogą zostać dotknięte.

Chociaż Iran twierdzi, że nie próbuje budować broni jądrowej, spojrzenie na jego kluczowe obiekty sugeruje, że mógłby opracować technologię, aby ją wyprodukować. WSJ niszczy możliwości Teheranu, osiągając nowe kamienie milowe we wzbogacaniu uranu i ograniczając dostęp do inspektorów. Ilustracja: George Downs

Dwie osoby zaznajomione z tą sprawą stwierdziły, że Stany Zjednoczone są otwarte na zniesienie sankcji terrorystów przeciwko irańskiemu bankowi centralnemu, krajowe firmy zajmujące się ropą naftową i tankowcami oraz kilka kluczowych sektorów gospodarki, w tym stal, aluminium i inne. Wysoki rangą urzędnik europejski powiedział, że Waszyngton zasygnalizował również potencjalne zwolnienie z sankcji dla sektorów takich jak tekstylia, motoryzacja, transport morski i ubezpieczenia. Umowa z 2015 r. Powinna skorzystać na wszystkich gałęziach przemysłu, z których Iran powinien skorzystać.

Zniesienie sankcji terrorystycznych wobec niektórych z tych agencji rządowych i kluczowych sektorów gospodarki byłoby istotnym tonikiem okaleczona gospodarka i stanowią dużą część dochodu kraju.

Według osób zaznajomionych z tą sprawą amerykańscy urzędnicy w Wiedniu przedstawili w zarysie rodzaje rozważanych sankcji, ale bez przedstawiania szczegółowej propozycji.

Obie strony nie zgadzają się co do żądania Iranu, aby Stany Zjednoczone usunęły swoje szerokie określenie „zagranicznej organizacji terrorystycznej” dla irańskiej elity zbrojnej, Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej. Stany Zjednoczone nie rozważają obecnie zniesienia sankcji terrorystycznych wobec IRGC, powiedzieli znający sprawę.

Więcej o irańskim programie nuklearnym

Urzędnicy stwierdzili, że lista terrorystów amerykańskich terrorystów irańskiego najwyższego przywódcy Alego Chameneiego również może być kontrowersyjna.

Chociaż administracja Bidena jest gotowa znieść sankcje nałożone przez Trumpa, urzędnicy zastrzegają sobie prawo do utrzymania niektórych środków podjętych przeciwko wsparciu Teheranu dla grup bojowych i programu pocisków balistycznych.

W środę prezydent Iranu Hassan Rouhani powiedział, że amerykańscy urzędnicy poważnie potraktowali ich ofertę zniesienia sankcji. Powiedział jednak, że Waszyngton musi wyjść poza opinię publiczną i podać dokładne szczegóły.

– Po kilku krokach uznaliśmy, że jest poważna – powiedział. „W niektórych przypadkach nie mówią wyraźnie. Teraz powinniśmy zobaczyć. “

Prezydent Iranu Hassan Rouhani, drugi od prawej, wziął udział w wystawie poświęconej osiągnięciom nuklearnym Iranu w Teheranie na początku tego miesiąca.


Zdjęcie:

Biuro Prezydencji Iranu / Associated Press

Iran ograniczył zgodność z następującą umową od 2015 r wycofanie administracji TrumpaRozszerzenie działalności w zakresie wzbogacania uranu. Irański urzędnik powiedział, że powrót do porozumienia nuklearnego zakończyłby tylko 800 nowych sankcji USA i etykiet terrorystów, tylko około połowa z 1500 Iranu nałożyła szacunki na swoje sektory gospodarcze, instytucje, korporacje i osoby fizyczne.

Rozplątanie złożonej sieci sankcji w Iranie jest politycznie trudnym zadaniem dla zespołu Bidena. Wśród republikańskich krytyków rządu Bidena narasta sprzeciw wobec ewentualnego porozumienia. Grupa republikańskich senatorów dąży do przyjęcia przepisów, które pozwolą Kongresowi uniemożliwić rządowi zniesienie irańskich sankcji.

Zwolennicy utrzymania sankcji twierdzą, że jakakolwiek ulga podważyłaby dźwignię, jaką Waszyngton ma w zabezpieczeniu nowej, wzmocnionej umowy, co sugeruje, że dostępne rezerwy walutowe Teheranu spadają do najniższego poziomu od dziesięcioleci. Liczba ta jest równoważona wzrostem irańskiego eksportu ropy od czasu objęcia urzędu przez administrację Bidena, a Chiny przejmują znaczną część nowej produkcji, podczas gdy Waszyngton wygląda bardziej pobłażliwie wobec Iranu.

Poczyniono również postępy w rozmowach na temat drogi Iranu do przestrzegania porozumienia z 2015 r., Które ograniczały się do tego, co zrobić z jego trzema tonami wzbogaconego uranu i co dzieje się z zaawansowanymi maszynami zainstalowanymi przez Teheran w celu szybszej produkcji paliwa jądrowego.

Urzędnicy powiedzieli również, że Iran w rozmowach odstąpił od nalegania, aby Stany Zjednoczone zniosły wszystkie sankcje nałożone od 2015 roku, kiedy to umowa nuklearna została wdrożona. Główny negocjator nuklearny Iranu Abbas Araghchi powiedział w zeszłym tygodniu Wall Street Journal, że żądanie Teheranu, mimo zniesienia wszystkich sankcji, jest gotowe do wynegocjowania tego żądania.

Jednak Hardliners w Teheranie nie zgadzali się publicznie z Araghchi, wywołując wewnętrzne napięcia, które niepokoiły zachodnich urzędników. Stanowa anglojęzyczna telewizja prasowa zacytowała we wtorek poinformowane źródło, które mówi, że Iran nie zaakceptuje sekwencyjnego zniesienia sankcji i że Iran będzie musiał zrewidować złagodzenie sankcji, zanim zrobi cokolwiek w zamian, co zajmie do sześciu miesięcy.

Strony porozumienia z 2015 r., Do których należą Francja, Niemcy, Rosja, Chiny i Wielka Brytania, zgodziły się utworzyć nową grupę, która zajmie się kluczowym wyzwaniem w rozmowach – i dokładnie określi, jakie kroki będą musiały podjąć Stany Zjednoczone i Iran. podjąć działania, a jeśli tak, to o sankcjach, które znoszą i cofają naruszenia umowy przez Iran.

Negocjatorzy powiedzieli również, że w tym tygodniu rozpoczęli przygotowywanie tekstów potencjalnych porozumień, które można będzie omówić na nadchodzących spotkaniach.

Michaił Uljanow, ambasador Rosji przy Agencji Energii Atomowej ONZ i negocjator podczas rozmów, powiedział dziennikowi, że rozpoczęły się prace nad określeniem kroków, które obie strony musiałyby podjąć, aby przywrócić umowę. Powiedział, że negocjacje mogą zostać zakończone do końca maja, kiedy wygaśnie umowa zapewniająca stały nadzór nad działalnością jądrową Iranu przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej.

„Nie sądzę, by istniały bariery nie do pokonania w umowie” – powiedział.

Napisz do Ian Talley pod adresem [email protected], Benoit Faucon pod adresem [email protected] i Laurence Norman pod adresem [email protected]

Copyright © 2020 Dow Jones & Company, Inc. Wszelkie prawa zastrzeżone. 87990cbe856818d5eddac44c7b1cdeb8

READ  Koronawirus w Belgii. Zdecydowano o dalszych ograniczeniach
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *