Connect with us

technologia

Firma Microsoft umożliwia programistom korzystanie z aplikacji GUI systemu Linux w systemie Windows 10

Published

on

Firma Microsoft zaczyna zapewniać testerom systemu Windows 10 dostęp do aplikacji GUI systemu Linux. Pierwsza wersja demonstracyjna obsługi aplikacji GUI jest już dostępna dla niejawnych testerów systemu Windows, dzięki czemu programiści mogą uruchamiać edytory GUI, narzędzia i aplikacje do tworzenia i testowania aplikacji dla systemu Linux. Jest to znaczący dodatek do podsystemu Windows dla systemu Linux (WSL) firmy Microsoft po tym, jak firma dodała pełne jądro systemu Linux do systemu Windows 10 w zeszłym roku.

Podczas gdy wcześniej można było uruchamiać aplikacje GUI Linuksa w systemie Windows na serwerze X innej firmy, oficjalne wsparcie firmy Microsoft oznacza również przyspieszenie sprzętu GPU, dzięki czemu aplikacje i narzędzia działają płynnie. Obsługa audio i mikrofonu jest również zawarta, więc programiści Linuksa mogą łatwo testować lub uruchamiać odtwarzacze wideo i aplikacje komunikacyjne.

Aplikacje z interfejsem graficznym dla systemu Linux działają w systemie Windows.
Obraz: Microsoft

To wszystko jest możliwe bez konieczności używania przez użytkowników Windows przekazywania X11 i bez konieczności ręcznego uruchamiania X serwera przez użytkowników. Microsoft uruchamia się automatycznie a Dystrybucja systemu towarzyszącego Jeśli próbujesz uruchomić aplikację GUI dla systemu Linux, która ma Wayland, serwer X, pulsujący serwer audio i wszystko inne, czego potrzeba, aby to działało w systemie Windows. Gdy tylko wyjdziesz z aplikacji i WSL, ta konkretna dystrybucja również się kończy. Wszystkie te komponenty bardzo ułatwiają uruchamianie aplikacji graficznych dla systemu Linux wraz ze zwykłymi aplikacjami Windows.

Firma Microsoft testuje również nowy tryb ekologiczny Menedżera zadań systemu Windows w najnowszej wersji testowej. Jest to funkcja eksperymentalna, która umożliwia ograniczanie zasobów procesowych w Menedżerze zadań. Został zaprojektowany w celu ograniczenia aplikacji, które nagle zużywają dużo zasobów systemowych, i może być przydatny, gdy chcesz tymczasowo ograniczyć działanie aplikacji.

Nowy tryb eko dla menedżera zadań.
Obraz: Microsoft

Jeśli chcesz przetestować aplikacje GUI systemu Linux w systemie Windows 10 lub tę nową funkcję Menedżera zadań, musisz zainstalować najnowszą wersję Windows Insider Build 21364 z Dev Channel. Uwaga: są one zaprojektowane jako kompilacje programistów, a nie maszyny, na których codziennie polegasz.

READ  AMD Radeon rozpoczyna swoją przygodę z RX 6000 wcześnie dzięki Cooler Reveal
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.