Connect with us

Gospodarka

Rosyjskie tankowce nieobjęte propozycją sankcji UE: dyplomaci – EURACTIV.com

Published

on

Rosyjskie tankowce nieobjęte propozycją sankcji UE: dyplomaci – EURACTIV.com

Rosyjskie tankowce nie są celem propozycji Komisji Europejskiej zaostrzenia stosowania pułapu cenowego na ropę naftową tego kraju, oświadczyli w środę (15 listopada) unijni dyplomaci.

W środę „Financial Times” doniósł, że Danii zostanie powierzone zadanie inspekcji i potencjalnego blokowania rosyjskich tankowców przepływających przez jej wody w ramach nowych planów Unii Europejskiej nakładających w celu wyegzekwowania górnego pułapu cenowego moskiewskiej ropy w wysokości 60 dolarów za baryłkę.

FT stwierdziło, że Dania obierze za cel tankowce przewożące rosyjską ropę, które nie mają zachodniego ubezpieczenia, co poważnie uderzy w przychody z eksportu rosyjskiej ropy, zakłócając jednocześnie całą działalność związaną z wydobyciem i rafinacją ropy w Rosji.

„Nie widzieliśmy nic na ten temat we wniosku Komisji” – stwierdził unijny dyplomata zaznajomiony z tekstem Komisji, a dwie inne osoby potwierdziły, że we wniosku nie znalazły takiego odniesienia.

Rosja wysyła około jednej trzeciej swojego morskiego eksportu ropy naftowej, czyli 1,5% światowych dostaw, przez Cieśninę Duńską, więc każda próba wstrzymania tych dostaw spowodowałaby wzrost cen ropy i wywołałaby konfrontację z Rosją.

Od czasu inwazji Rosji na Ukrainę na pełną skalę w lutym 2022 r. Zachód stara się osłabić rosyjską gospodarkę, ale Rosja, drugi co do wielkości eksporter ropy na świecie, w dalszym ciągu sprzedaje swoją ropę na zachodnie rynki światowe za pośrednictwem floty tankowców stacjonujących i ubezpieczonych za granicą .

Rząd duński nie odpowiedział na prośby o komentarz.

Prawo morza

Trzej eksperci morscy stwierdzili, że blokowanie statków handlowych w Cieśninie Duńskiej stanowi naruszenie podstawowych przepisów morskich, w tym Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawie morza, która reguluje ruch morski.

Dania ma prawo zatrzymać statek tylko wtedy, gdy stwarza oczywiste zagrożenie – stwierdzili.

„Dania nigdy wcześniej nie zrobiła czegoś takiego. Zablokowanie ruchu handlowego w Cieśninie Duńskiej byłoby równoznaczne z wypowiedzeniem wojny” – powiedział Hans Peter Michaelsen, niezależny analityk ds. obronności.

„A dla duńskiej marynarki wojennej nie byłoby to łatwe zadanie. Nasze wody patrolują małe statki klasy Diana, ale w pobliżu tankowca będą wyglądać jak łodzie ratunkowe” – powiedział.

Zapytany o raport FT rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że nie posiada żadnych informacji zawartych w raporcie, ale przestrzegł przed przestrzeganiem przepisów dotyczących transportu.

„Wszystkich należy z wyprzedzeniem uświadomić o konieczności przestrzegania wszystkich zasad międzynarodowej żeglugi handlowej” – powiedział Pieskow reporterom.

Zapytany, czy Rosja rozważyłaby wysłanie okrętów wojennych do eskorty tankowców przewożących rosyjską ropę, gdyby Dania próbowała zablokować trasę, Pieskow powiedział, że Rosja nie podjęła tak poważnych decyzji wyłącznie w oparciu o niepotwierdzone doniesienia prasowe.

„Czy proponujecie omawianie tak poważnych spraw w oparciu o wydawanie gazety, która nie zawiera nawet linku do konkretnej osoby?” – zapytał Pieskow. „Poczekajmy na konkretne informacje i wtedy porozmawiajmy o tym, co robić”.

Od czasu nałożenia sankcji przez UE rosyjskie przepływy ropy zostały przekierowane

Rosja eksportuje swój flagowy gatunek ropy Ural przez porty w Primorsku i Ust-Łudze. Tankowce przepływają przez Cieśninę Duńską, a następnie na rynki światowe.

Przed wojną na Ukrainie cały eksport rosyjskiej ropy znad Morza Bałtyckiego trafiał do Europy. Od tego czasu większość udała się do Indii, Chin, Egiptu i Turcji.

READ  Wspólna deklaracja europejskich ministrów Trójkąta Weimarskiego

FT zacytowała wypowiedź rzecznika Duńskiego Dowództwa Obrony: „Krótko mówiąc, nie sprawdzamy dokumentów ani statków przepływających lub przepływających przez cieśninę, chyba że dotyczy to bezpieczeństwa na morzu”.

Grupa Siedmiu krajów, Unia Europejska i Australia nałożyły w grudniu zeszłego roku limit 60 dolarów za baryłkę na morski eksport rosyjskiej ropy ze względu na konflikt na Ukrainie, jednak tegoroczny wzrost światowych cen ropy spowodował, że znaczna część Notowania rosyjskiej ropy naftowej przekroczyły górną granicę.

Przeczytaj więcej z EURACTIV

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *