Connect with us

Świat

Rosyjska marynarka wojenna ewakuuje flagowy okręt Moskwa na Morzu Czarnym. Ukraina twierdzi, że została trafiona rakietą

Published

on

Rosyjska marynarka wojenna ewakuuje flagowy okręt Moskwa na Morzu Czarnym.  Ukraina twierdzi, że została trafiona rakietą

Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że rosyjscy marynarze ewakuowali krążownik rakietowy Moskwa, okręt flagowy Floty Czarnomorskiej, po pożarze, który zdetonował amunicję na pokładzie.

Ukraińskie Dowództwo Operacyjne Południe stwierdziło w czwartek, że Moskwa zaczęła tonąć po trafieniu ukraińskimi pociskami przeciwokrętowymi Neptun.

„W strefie operacyjnej Morza Czarnego pociski przeciwokrętowe Neptun uderzyły w krążownik Moskwa, okręt flagowy rosyjskiej Floty Czarnomorskiej – doznał znacznych uszkodzeń” – czytamy w oświadczeniu. „Wybuchł pożar. Inne jednostki z grupy okrętowej próbowały pomóc, ale burza i potężna eksplozja amunicji przewróciła krążownik i zaczął tonąć”.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało w czwartek, że Moskwa „pozostaje na powierzchni” i że podejmowane są kroki w celu odholowania jej do portu. Ministerstwo poinformowało, że załoga została ewakuowana na inne statki Floty Czarnomorskiej w okolicy.

Z powodu dużych sztormów nad Morzem Czarnym, które zasłaniały zdjęcia satelitarne i sensoryczne dane satelitarne, CNN nie była w stanie wizualnie potwierdzić, że statek został trafiony, ani jego obecnego stanu, ale analitycy zauważyli, że pożar na pokładzie takiego statku może doprowadzić do katastrofalnej eksplozji, która może zatop to.

Niezależnie od przyczyny pożaru, analitycy twierdzą, że uderza on w serce rosyjskiej marynarki wojennej i w dumę narodową, porównywalną do utraty pancernika marynarki wojennej USA podczas II wojny światowej lub dzisiejszego lotniskowca.

„Tylko utrata okrętu podwodnego wyposażonego w rakiety balistyczne lub Kutznetsova (jedynego rosyjskiego lotniskowca) zadałaby poważniejszy cios w rosyjskie morale i stan marynarki wojennej w oczach rosyjskiej opinii publicznej” – powiedział Carl Schuster, emerytowany kapitan marynarki wojennej USA. i były dyrektor operacyjny w Połączonym Centrum Wywiadu Dowództwa Pacyfiku Stanów Zjednoczonych.

Alessio Patalano, profesor wojny i strategii w King’s College London, powiedział, że utrata okrętu była „głębokim ciosem” dla Rosji.

„Statki operują poza zasięgiem opinii publicznej, a ich działalność rzadko jest przedmiotem wiadomości. Ale są to duże, pływające fragmenty terytorium państwa, a kiedy traci się jeden, nie mniej okręt flagowy, przesłanie polityczne i symboliczne – oprócz straty militarnej – wyróżnia się właśnie z tego powodu” – powiedział.

READ  Dlaczego szczyt Putina byłby ogromnym ryzykiem dla Bidena

Moskwa o długości 186 metrów z prawie 500-osobową załogą jest dumą rosyjskiej floty czarnomorskiej. Pierwotnie oddany do użytku w latach 80. jako Slava w marynarce sowieckiej, został przemianowany na Moskwę w 1995 r. i powrócił do służby w 1998 r. po remoncie, jak podaje strona wojskowa Naval-Technology.com.

Moskwa jest uzbrojona w szereg pocisków przeciwokrętowych i przeciwlotniczych, a także torpedy i morskie działa bliskiego zasięgu oraz systemy obrony przeciwrakietowej.

Wszystkie one reprezentują ogromne ilości amunicji w magazynach amunicji.Każdy pożar w ich pobliżu dawałby załodze ograniczone możliwości radzenia sobie z zagrożeniem, powiedział Schuster.

„Jeśli ogień dotrze do twoich magazynów amunicji, masz dwie możliwości: 1) zalać je lub 2) opuścić statek” – powiedział Schuster. „W przeciwnym razie twoja załoga znajdzie się na pokładzie i zostanie zniszczona przez katastrofalną eksplozję, która następuje po pożarze sięgającym kilkuset ton amunicji”.

Administrator regionalny stanu Odessa Maxim Marczenko stwierdził w poście w Telegramie, że siły ukraińskie użyły pocisków manewrujących Neptun do ataku na rzekę Moskwę. Jeśli to prawda, Moskwa może być największym okrętem wojennym, jaki kiedykolwiek został strącony przez pocisk, powiedział Schuster.

Taki wyczyn byłby wielkim krokiem naprzód dla sił zbrojnych Kijowa.

Neptun to ukraińska broń opracowana w kraju na bazie radzieckiego pocisku manewrującego KH-35. Według doniesień ukraińskich mediów weszła ona do służby w Siłach Zbrojnych Ukrainy dopiero w zeszłym roku.

Jeśli zostanie użyty do ataku na rzekę Moskwę, byłby to pierwszy znany sposób użycia Neptuna podczas wojny, według postu na stronie internetowej Centrum Międzynarodowego Bezpieczeństwa Morskiego (CIMSEC) autorstwa porucznika. kmdr. Jason Lancaster, oficer marynarki wojennej US Navy.

W swoim wystąpieniu dla CIMSEC we wtorek powiedział, że zagrożenie ze strony mobilnych, lądowych pocisków manewrujących, takich jak Neptune, „zmienia sposób działania wroga”.

READ  Ponad 60 osób zginęło w pożarze budynku w Johannesburgu w Republice Południowej Afryki

„Rosyjskie statki będą działać w sposób, który minimalizuje ryzyko wykrycia i maksymalizuje ich szanse na obronę” – napisał Lancaster. „Te zmiany w zachowaniu ograniczają zdolność Rosji do wykorzystywania swojej floty na swoją korzyść. Dodatkowy stres związany z nagłą walką zwiększa zmęczenie i może prowadzić do błędów”.

„Wygląda na to, że Rosjanie nauczyli się tego dzisiaj na własnej skórze”, mówi profesor wojny Patalano.

W gazecie CIMSEC Lancaster zauważa, że ​​brytyjska marynarka wojenna straciła kilka statków w wyniku pocisków wystrzelonych przez Argentynę podczas wojny o Falklandy w 1982 roku.

Podczas tej wojny brytyjski okręt podwodny zatopił argentyński krążownik General Belgrano, były okręt marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych z czasów II wojny światowej podobny rozmiarami do Moskwy.

Symboliczne znaczenie dla Ukrainy ma też rzeka Moskwa, która była jednym ze statków biorących udział w słynnej giełdzie Snake Island w lutym – mówi Ołeksij Arestowicz, doradca ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

Według rzekomej wymiany audio pod koniec lutego, kiedy Rosjanie zbliżyli się do Ukraińca Garnizon na Wyspie Wężyznany również jako wyspa Zmiinyi na Morzu Czarnym, rosyjski oficer powiedział: „To jest wojskowy okręt wojenny. To jest rosyjski okręt wojenny. Proponuję złożyć broń i poddać się, aby uniknąć rozlewu krwi i niepotrzebnych ofiar. W przeciwnym razie zostaniesz zbombardowany.”

Ukraiński żołnierz odpowiedział: „Rosyjski okręt wojenny, odpieprz się”.

W przypadku utraty Moskwy byłby drugim dużym rosyjskim okrętem marynarki wojennej, który spotkałby ten los podczas wojny Moskwy z Ukrainą.

Pod koniec marca powiedział Ukraina Atak rakietowy zniszczył rosyjski desantowiec w porcie Berdiańsk.

Nathan Hodge i Olga Voitovych przyczynili się do powstania tego raportu ze Lwowa na Ukrainie.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *