Connect with us

Świat

Chciał Swiatłana Cichanouska. Rosja wydaje nakaz aresztowania

Published

on

Światłana Cichanouska została umieszczona w bazie osób poszukiwanych przez rosyjskie MSW – podała agencja RIA Novosti. Według agencji TASS, nakaz aresztowania przywódcy białoruskiej opozycji został wydany na Białorusi, ale obowiązuje również w Rosji. Poszukiwanie ma charakter międzyrządowy i obejmuje Związek Białorusi i Rosji.

OBEJRZYJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Według agencji TASS na Białorusi wydano nakaz aresztowania Swietłany Ciczanouskiej, powołując się na źródła organów ścigania.

Jak podała agencja TASS, powołując się na źródła organów ścigania, „Cichanouska została wpisana na listę osób poszukiwanych na Białorusi, a także poszukiwana w Rosji, ponieważ poszukiwania mają charakter międzyrządowy”, co oznacza, że ​​jest to Konfederacja Związku Białorusi a Rosja (ZBiR) handluje tymi dwoma krajami.

„Według artykułu białoruskiego kodeksu karnego Ciczanousce grozi od trzech do pięciu lat więzienia. Według bazy danych MSW opozycja została umieszczona na międzyrządowej liście osób poszukiwanych w Rosji. Według danych, w swoim kraju jest ona oskarżona z art. 361: miały na celu zaszkodzić bezpieczeństwu narodowemu ”, poinformowała RIA Novosti.

Swiatłana CichanouskaPAP / EPA

Przegraj według oficjalnych wyników

Cichanouska jest liderem opozycji i byłym rywalem Aljaksandra Łukaszenki w sierpniowych wyborach na Białorusi. Obecnie przebywa na Litwie. Po wyborach prezydenckich 9 sierpnia, w których Łukaszenka według oficjalnych wyników wygrał, w jej kraju trwają protesty. Wyniki te nie zostały uznane przez białoruską opozycję, szereg krajów europejskich i Parlament Europejski.

Po wyborach z inicjatywy Cichanowskiej białoruska opozycja utworzyła Radę Koordynacyjną, której celem jest zorganizowanie procesu pokojowego przekazania władzy w kraju.

Światłana Cichanouska spotkała się z Przewodniczącą Parlamentu Europejskiego Reuters

Prokuratura Generalna w Mińsku uznała powołanie rady za próbę „przejęcia władzy”. Władze wszczęły postępowanie karne na podstawie artykułu o zajęciu. Prawie wszyscy członkowie siedmioosobowego prezydium tej struktury – z wyjątkiem noblistki Swietłany Aleksijewicz – zostali aresztowani lub zmuszeni do opuszczenia kraju.

Po spotkaniu z Merkel

We wtorek Cichanouska spotkał się z kanclerz Angelą Merkel w Berlinie. Powiedziała, że ​​„bardzo ważne jest powstrzymanie przemocy i uwolnienia więźniów politycznych na Białorusi”. Partia opozycyjna stwierdziła również, że konieczne jest przeprowadzenie nowych wyborów prezydenckich w ich kraju.

Spotkanie Światłany Cichanouski i Angeli Merkel w Berlinie Jesco Denzel / PAP / EPA

Cichanouska spotkał się wcześniej m.in. z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Davidem Sassolim. W rozmowach z zachodnimi przywódcami wezwała do nałożenia sankcji na białoruskie władze.

RIA Novosti, TASS, tvn24.pl

Główne źródło zdjęć: PAP / EPA

READ  Holandia: biologiczny ginekolog jest ojcem 17 dzieci swoich pacjentek
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *