Connect with us

Świat

Były papież Benedykt jest „bardzo chory” – mówi papież Franciszek

Published

on


Rzym
CNN

Papież Franciszek powiedział, że jego poprzednik papież Benedykt, 95-letni były papież, który złożył rezygnację dziewięć lat temu, był „bardzo chory” w środę po pogorszeniu się jego stanu zdrowia.

„Chciałbym prosić was wszystkich o specjalną modlitwę za papieża emeryta Benedykta, który podtrzymuje Kościół w swoim milczeniu. Jest bardzo chory” – powiedział papież Franciszek podczas środowej audiencji generalnej w Watykanie.

„Prosimy Pana, aby go pocieszał i wspierał w tym świadectwie miłości do Kościoła aż do końca”.

Rzecznik Watykanu potwierdził później, że „w ciągu ostatnich kilku godzin nastąpiło pogorszenie z powodu zaawansowanego wieku (Benedykta)”.

„Sytuacja pozostaje w tej chwili pod kontrolą i jest stale monitorowana przez jego lekarzy” – powiedział rzecznik Matteo Bruni, dodając, że po audiencji generalnej papież Franciszek odwiedził swojego poprzednika w klasztorze Mater Ecclesiae w Watykanie.

Arcybiskup Wilton Gregory z Waszyngtonu wezwał katolików i „ludzi dobrej woli” w środowym poście na Twitterze, aby modlili się za Benedykta XVI. modlić się.

„Służył naszemu Kościołowi na wielu stanowiskach – kapłan, uczony, biskup diecezjalny, urzędnik kurialny i papież. Niech Chrystus wynagrodzi go za jego pełną miłości służbę” – powiedział Gregory o Benedykcie.

W 2013 roku papież Benedykt XVI zaszokował świat, podejmując niemal bezprecedensową decyzję o odejściu z urzędu, powołując się na „zaawansowany wiek”.

Ogłoszenie Benedykta było pierwszą rezygnacją papieża od prawie 600 lat. Ostatnim papieżem, który złożył rezygnację przed śmiercią, był Grzegorz XII, który wyjechał w 1415 r., aby zakończyć wojnę domową w Kościele katolickim, w której więcej niż jeden człowiek twierdził, że jest papieżem.

Watykan powiedział, że w 2020 r Benedykt cierpiał z „bolesnego, ale niezbyt poważnego stanu” po doniesieniach w niemieckich mediach, że jest chory.

Dwa lata wcześniej, w rzadki list publiczny Benedykt, opublikowany we włoskiej gazecie Corriere della Sera, napisał: „Podczas powolnego odpływu sił fizycznych znajduję się wewnętrznie w domu pielgrzymki”.

READ  Żona uwięzionego kanadyjskiego pastora mówi: „To nie jest kraj, w którym dorastałem”.

Dziedzictwo Benedykta zostało nadszarpnięte przez niedawną kontrolę jego kadencji jako arcybiskupa Monachium i Freising w latach 1977-1982, po tym, jak w styczniu opublikowano zlecony przez kościół raport o nadużyciach ze strony duchowieństwa katolickiego.

Raport ujawnił, że został poinformowany o czterech przypadkach wykorzystywania seksualnego dzieci – w tym dwóch podczas pobytu w Monachium – ale nie podjął działań i że był na spotkaniu dotyczącym księdza, który dopuszczał się nadużyć.

Benedykt później zaprzeczył tym zarzutom, przyznając, że był obecny na spotkaniu, ale zaprzeczyć, że celowo milczał jego obecność.

W oświadczeniu udostępnionym CNN, organizacja Survivors Network of These Abused by Priests (SNAP) mówiła o „mieszanych uczuciach”, jakie opinia publiczna może mieć wobec Benedykta. „Niestety, wiele ofiar nadużyć duchownych nie radzi sobie najlepiej, jeśli chodzi o leczenie ran i uzyskanie sprawiedliwości, na którą zasługują” – napisał SNAP.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *