Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Rosjanie i Białorusini zostali wykluczeni z europejskich rozgrywek w Polsce pomimo zaleceń MKOl

Published

on

Rosjanie i Białorusini zostali wykluczeni z europejskich rozgrywek w Polsce pomimo zaleceń MKOl

Polska potwierdziła, że ​​rosyjscy i białoruscy sportowcy zostaną wykluczeni z tegorocznych Igrzysk Europejskich, które odbędą się w Krakowie i okolicach w czerwcu i lipcu.

Ta decyzja czyni Polskę pierwszym krajem, który ogłosił, że nie zastosuje się do wczorajszego zalecenia Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl), aby Rosjanie i Białorusini mogli wrócić do międzynarodowych zawodów pod neutralnymi flagami.

Stanowisko MKOl zostało potępione przez polski rząd, który zaproponował dziś przedyskutowanie możliwości bojkotu przyszłorocznych igrzysk w Paryżu, jeśli dopuszczą do nich rosyjscy sportowcy.

„Igrzyska europejskie [will be] bez sportowców z Rosji i Białorusi” – poinformował dziś komitet organizacyjny imprezy. „Nie dopuścimy do tego, niezależnie od podejmowanych obecnie wysiłków dyplomatycznych” – dodał jej przewodniczący Marcin Nowak.

Komitet zauważył, że jego decyzja była „zgodna z wytycznymi [Polish] Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Polskiego Komitetu Olimpijskiego (PKOl)” oraz że PKOl i Europejski Komitet Olimpijski (EOC) już „podjęły decyzję o wykluczeniu sportowców z Rosji i Białorusi pod koniec zeszłego roku”.

„Komitet organizacyjny popiera stanowisko władz ukraińskich, które sprzeciwiają się dopuszczeniu Rosjan i Białorusinów do zawodów sportowych, przynajmniej do czasu zakończenia krwawej wojny rozpętanej przez Rosję” – napisano w oświadczeniu.

Wczoraj sam PKOl wydał oświadczenie, w którym wyraził „zaskoczenie i oburzenie” rekomendacją MKOl, aby zezwolić rosyjskim i białoruskim sportowcom na powrót do międzynarodowych zawodów.

READ  Relacja z meczu Polska - Węgry - 15.11.2021

„Biorąc pod uwagę, że sytuacja na froncie wojennym na Ukrainie nie uległa zmianie, a rosyjskie bomby nadal spadają na ukraińskie miasta, w tym na obiekty sportowe, propozycja MKOl jest dla nas przerażająca” – oświadczył PKOl.

Rekomendację MKOl potępił także polski premier Mateusz Morawiecki, który nazwał ją „skandalem i zdradą prawdziwego ducha sportu”. Obiecał, że Polska „dołoży wszelkich starań, aby sport był wolny od rosyjskich wpływów”.

Dziś wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz powiedział Polskiemu Radiu, że Polska „będzie próbowała kanałami dyplomatycznymi to zmienić [IOC’s] Decyzja”.

Zapytany, czy Polska zbojkotowałaby igrzyska, gdyby dopuszczono do nich rosyjskich sportowców, Przydacz powiedział, że „taka decyzja powinna zostać wypracowana w szerszej koalicji państw i tylko wtedy, gdyby udało się zrobić tak szeroki front, można o tym ostro mówić”. decyzji i konkretnych zaleceń”.

Od inwazji Rosji na Ukrainę w zeszłym roku Polska jest jednym z najbliższych sojuszników Kijowa, udzielając wsparcia humanitarnego, wojskowego i dyplomatycznego, w tym wzywając do zaostrzenia międzynarodowych sankcji wobec Moskwy.

Źródło głównego obrazu: Zalasem1/Wikimedia Commons (pod CC BY-SA 4.0)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *