Connect with us

Świat

Rosja zgłasza ataki dronów w odległości ponad 1000 kilometrów od Ukrainy

Published

on

Rosja zgłasza ataki dronów w odległości ponad 1000 kilometrów od Ukrainy

Urzędnicy podali, że we wtorek rano dwa zakłady przemysłowe w Rosyjskiej Republice Tatarstanu, około 1100 kilometrów od granicy rosyjsko-ukraińskiej, zostały uderzone w wyniku ataku dronów.

Źródło obrony w Kijowie powiedziało AFP, że za atakami stoi ukraiński wywiad wojskowy GUR, który uderzył w obiekty, w których montowane są opracowane przez Iran drony Shahed.

Źródło nie określiło, skąd nastąpił atak. Gdyby jednak został wystrzelony z terytorium Ukrainy, byłby to jeden z najdalej sięgających ataków dronów sił ukraińskich od czasu inwazji Rosji na pełną skalę ponad dwa lata temu.

„Obiekty w Jełabudze i Niżniekamsku zostały zaatakowane przez bezzałogowe statki powietrzne” – oznajmił przywódca Tatarstanu Rustam Minnikhanov w poście w aplikacji do przesyłania wiadomości Telegram.

Co najmniej sześć osób zostało rannych w ataku w Jelabudze – podała państwowa agencja informacyjna TASS, powołując się na lokalne służby ratunkowe.

Filmy w mediach społecznościowych pokazywały drona przypominającego samolot, który wleciał do dwupiętrowego budynku w dzielnicy handlowej pod miastem, po czym eksplodował i wystrzelił w powietrze kulę ognia.

Minnikhanov powiedział, że nie doszło do poważnych uszkodzeń i produkcja w zakładzie była kontynuowana.

Burmistrz Niżniekamska powiedział, że systemy obrony powietrznej udaremniły próbę ataku na rafinerię ropy naftowej – podała TASS. Powiedział, że nie ma żadnych uszkodzeń ani obrażeń.

Agencja RIA Novosti podała, że ​​dron uderzył w teren rafinerii ropy naftowej Taneco, należącej do koncernu naftowo-gazowego Tatneft.

Powołując się na służby ratunkowe, agencja informacyjna podała, że ​​powstały pożar został ugaszony w ciągu 20 minut, a produkcja trwała nieprzerwanie.

Ukraina przyznała się do kilku ataków dronów na rafinerie ropy naftowej w głębi Rosji, argumentując, że były one uzasadnionym odwetem za ataki Moskwy na jej obiekty energetyczne i miały na celu sparaliżowanie rosyjskiego sektora paliwowego, który ma kluczowe znaczenie zarówno dla jej wojska, jak i przychodów z eksportu.

READ  Śmiertelny atak dronów na tankowce eskaluje napięcia między Iranem a Izraelem

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *