Connect with us

Zabawa

Film o Warszawskim Konkursie Chopinowskim trafia do polskich kin – sekcja angielska

Published

on

Film o Warszawskim Konkursie Chopinowskim trafia do polskich kin – sekcja angielska

Półtoragodzinny film pozwala zajrzeć za kulisy ostatniego Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, który odbył się w Warszawie w 2021 roku.

Bohaterami filmu jest pięcioro uczestników wydarzenia: Leonora Armellini i Michelle Candotti z Włoch; nastoletnia rosyjsko-ormiańska pianistka Eva Gevorgyan; Marcin Wieczorek z Polski; i Hao Rao z Chin.

Zostały one wybrane przez reżysera na kilka miesięcy przed konkursem. W swojej decyzji Piątek kierował się wyłącznie czystym dokumentalnym zainteresowaniem i intuicją.

Wysiłek niesie ze sobą ryzyko, że piątka pianistów może zostać wyeliminowana już w pierwszej turze. Wszyscy jednak zgodzili się, że film powstanie niezależnie od tego, jak daleko zajdą w konkursie.

Jak się okazało, Armellini zdobył piątą nagrodę. Gevorgyan i Rao dotarli do finału, Candotti odpadł po trzecim etapie i Wieczorek odpadł w drugiej rundzie.

Zdaniem krytyków – tak Fortepian Świetnie pokazuje, jak pianiści radzą sobie z narastającym stresem przed występem przed publicznością, jak radzą sobie z otaczającymi ich agencjami PR i jak spędzają wolny czas.

The Los Angeles Times opisane Fortepian jako „napięty i wzruszający”, zaś portal Collider nazwał to „porywającym spojrzeniem na świat konkursów pianistycznych”.

Fortepian miał premierę w zeszłym roku na Festiwalu Filmowym w Sundance w USA. W maju zdobył najwyższe wyróżnienia na festiwalu Millennium Docs Against Gravity w Warszawie.

Piątek urodził się w 1985 roku i jest absolwentem PWSFTviT w Łodzi. Zanim podjął studia reżyserskie, pracował jako dziennikarz i menadżer kultury. Jego debiut fabularny miał miejsce w 2021 roku, godziny największej oglądalnościPremiera na Festiwalu Filmowym w Sundance.

Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Chopina w Warszawie, założony w 1927 roku, to jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń tego typu na świecie.Następna, XIX edycja planowana jest na rok 2025.

READ  Polska może wypowiedzieć umowy podpisane przez ustępujący rząd, mówi marszałek parlamentu

Pomnik wielkiego romantycznego kompozytora Fryderyka Chopina (1810-1849) w warszawskich Łazienkach. Licencja; Zdjęcie Jacka Dopieralskiego z Pixabay

(mk/gs)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *