Connect with us

Gospodarka

Rosja rozszerza więzi obronne z Białorusią w obliczu napięć z NATO

Published

on

MOSKWA (AP) – Szef obrony Rosji wyraził w środę zaniepokojenie wzrostem sił NATO w pobliżu granic państwowych i wezwał do wzmocnienia więzi obronnych z sąsiednią Białorusią.

Minister obrony Siergiej Szojgu zwrócił uwagę na niedawne wysiłki na rzecz wzmocnienia współpracy wojskowej między dwoma sojusznikami, w tym modernizację infrastruktury wojskowej do wspólnego użytku.

Po spotkaniu czołowych grup wojskowych obu krajów Szojgu powiedział, że on i jego białoruski odpowiednik przedłużyli umowy dotyczące dwóch rosyjskich obiektów wojskowych na Białorusi – radaru wczesnego ostrzegania w obwodzie brzeskim koło Polski i morskiego centrum łączności w Wilejce w pobliżu białoruskiego stolica Mińska. Jak długo były przedłużone, nie określił.

Rosja i Białoruś podpisały umowę związkową, która przewiduje ścisłe więzi polityczne, gospodarcze i wojskowe. Moskwa zdecydowanie wspiera autorytarnego prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenkę w obliczu zachodnich sankcji wywołanych stłumieniem protestów przez władze białoruskie po jego reelekcji na szóstą kadencję w sierpniu 2020 roku. Białoruska opozycja i Zachód odrzuciły wybory jako fikcją.

W celu uzyskania większego poparcia Kremla Łukaszenka wielokrotnie nazywał Białoruś przedmurzem przeciwko Zachodowi i wzywał do wzmocnienia więzi obronnych z Rosją.

Stosunki Rosji z USA i jej sojusznikami z NATO gwałtownie spadły po okresie zimnej wojny po aneksji ukraińskiego półwyspu Krym przez Moskwę w 2014 roku i poparciu separatystycznego powstania na wschodzie Ukrainy.

Na początku tego miesiąca NATO wycofało ośmiu rosyjskich urzędników z akredytacji ich siedziby w Brukseli, ponieważ uważało, że potajemnie pracowali dla rosyjskiego wywiadu. Rosja odpowiedziała w poniedziałek, zawieszając misję w NATO i nakazując zamknięcie moskiewskiego biura sojuszu.

Moskwa wielokrotnie wyrażała obawy dotyczące rozmieszczenia sił NATO w pobliżu rosyjskich granic, nazywając to zagrożeniem dla jej bezpieczeństwa. Rosja i sojusz oskarżają się także o prowadzenie destabilizujących ćwiczeń wojskowych w pobliżu granicy.

Shoigu oskarżył w środę, że dziesiątki ćwiczeń NATO w pobliżu granic Rosji zostały wykorzystane do przećwiczenia scenariuszy konfrontacji wojskowej z Rosją. W szczególności wyraził zaniepokojenie rozbudową wojsk NATO w Polsce i krajach bałtyckich, stacjonowaniem amerykańskich systemów obrony przeciwrakietowej w Rumunii i Polsce oraz modernizacją taktycznej broni jądrowej w Europie.

READ  NATO i Rosja w impasie po rozmowach w Brukseli - POLITICO

Rosyjski minister obrony podkreślił, że działania NATO „tworzą skoordynowaną politykę obronną, współpracę w rozwoju sił zbrojnych, zwiększoną koordynację i szkolenie bojowe oraz wspólne wykorzystanie infrastruktury wojskowej szczególnie dotkliwe dla Rosji i Białorusi”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.