Connect with us

Nauka

RECENZJA – Rozwiązanie Izby Sądów Najwyższych to ustępstwo, a nie zrzeczenie się

Published

on

BRUKSELA (UrduPoint News / Sputnik – 21.10.2021) Ustąpienie Polski wobec UE w sprawie rozwiązania izby dyscyplinarnej Sądu Najwyższego nie oznacza, że ​​Polska ulegnie UE we wszystkich wymogach, ale wskazuje na gotowość Polski do negocjacji, stwierdzili eksperci. Sputnik w środę.

Polska podjęła decyzję o rozwiązaniu izby dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, czego wymaga Unia Europejska – poinformował 19 października premier Mateusz Morawiecki.

Prośba UE pojawiła się w lipcu w związku z obawami, że jej działania zagrożą niezawisłości i bezstronności sędziów, co jeszcze bardziej pogorszy i tak już napięte stosunki między władzami krajowymi a UE.

„Spór jest tak duży, że ustępstwo dotyczące odpowiedzialności sędziów w Polsce nie jest od razu postrzegane jako ważny krok naprzód dla Polski” – prof. Michel Liegeois, kierownik Centrum Badań Kryzysów i Konfliktów Międzynarodowych UCL University w Belgii powiedział.

Profesor Liegeois uważa, że ​​najprawdopodobniej jest to gest uspokojenia Brukseli, ale polski rząd będzie musiał posunąć się dalej, aby dojść do porozumienia.

„Nie powiedziałbym, że Polska będzie musiała skapitulować. To będą negocjacje. Warszawa ma poparcie w krajach sąsiednich” – powiedział Pierre Vercauteren, profesor nauk politycznych na UCL University.

Jednak głównym powodem sporu między Brukselą a Warszawą jest decyzja tej ostatniej o zmianie priorytetów ustawodawstwa krajowego. 7 października polski Trybunał Konstytucyjny orzekł, że prawo podstawowe w kraju ma pierwszeństwo przed prawem UE, po tym, jak Bruksela skrytykowała Warszawę za szereg reform sądownictwa.

Ten środek jest uważany przez ekspertów i wyższych urzędników UE za zagrożenie dla porządku prawnego bloku, zagrażając samym jego podstawom.

„Decyzja stanowi duży problem dla UE. Powodem jest to, że w całej swojej historii Trybunał Sprawiedliwości UE (w początkowych latach nazywany „Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości”) był najwyższy w obszarach, w których UE sprawowała porządkuje system prawny UE.Jeżeli przepisy krajowe są sprzeczne z prawem UE w tych obszarach, w których UE ma kompetencje, przepisy krajowe mogłyby zostać dostosowane, „Dr. Amy Verdun, profesor nauk politycznych na Uniwersytecie Wiktorii, powiedziała Sputnikowi.

READ  Nauczyciel projektuje plakaty teatralne na międzynarodowym festiwalu - Aktualności

W kontekście kryzysu w stosunkach między Warszawą a Brukselą coraz głośniej pojawiają się głosy mówiące o możliwości wyjścia Polski z UE.

„Polska z pewnością może opuścić Unię Europejską, jeśli chce. Wielka Brytania pokazała, że ​​jest to możliwe, a jeśli taki kraj jak Polska chce, aby tak się stało, to może się zdarzyć” – William S. Bike, ekspert ds. rządu, polityki i historii. powiedział Sputnik.

Jednak zdaniem Bike, polskie siły antyunijne miałyby trudności ze uzyskaniem zgody większości lub większości na taki plan.

Niedawny sondaż przeprowadzony przez SW Research pokazał, że 64,5% Polaków nadal głosowałoby za członkostwem w UE, gdyby referendum odbyło się w tym roku, podczas gdy tylko 16,2% sprzeciwiłoby się członkostwu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *