Connect with us

Świat

Rosja: Putin powiedział, że to dzięki niemu Nawalny był leczony za granicą

Published

on

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w czwartek, że osobiście zwrócił się do prokuratora generalnego o pozwolenie na transport Aleksieja Nawalnego do Niemiec na leczenie. Dodał, że jeśli władze otruły opozycję, nie można pozwolić mu odejść.

Na spotkaniu Klubu Waldaysky’ego, który zgromadził ekspertów ds. Rosji, Putin przypomniał prośbę żony Nawalnego w tej sprawie.

– Zaraz po skontaktowaniu się ze mną żony obywatela nakazałem prokuratorowi zbadanie możliwości wyjazdu za granicę na leczenie – zapewnił mnie. Twierdził, że z powodu śledztwa, które dotknęło go, Nawalny miał ograniczone możliwości opuszczenia kraju. – Natychmiast zwróciłem się do prokuratora generalnego o pozwolenie. I poszedł, podkreślił.

Zgodnie z tymi oświadczeniami prezydenta, pod koniec sierpnia pracownik Nawalnego Leonid Wołkow opublikował fragmenty briefingu rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa. Pieskow powiedział wówczas, że sprawa transportu z Nawalnego do Berlina „nie wymaga udziału prezydenta” Rosji. To była – przekonywał – „tylko decyzja lekarzy”.

Sam Nawalny zamieścił na swoim koncie na Twitterze zdjęcie Putina z Aljaksandrem Łukaszenką i dodał fikcyjny dialog między prezydentami: „Uratowałem (liderkę opozycji Sviatlana) Cichanouskę” – mówi Łukaszenka, Putin odpowiada: „A ja uratowałem Nawalnego”.

Julia Navalna wysłała list do Putina wkrótce po tym, jak jej mąż został zabrany do szpitala w Omsku na Syberii w śpiączce. „Oficjalnie proszę o pozwolenie na przewiezienie Aleksieja Nawalnego do Republiki Federalnej Niemiec” – napisała w liście z 21 sierpnia. Kreml oświadczył wówczas, że transport z Nawalnego za granicę zależy całkowicie od leczących ich lekarzy.

Anna Wróbel z Moskwy

READ  Włochy. 101-latek dwukrotnie pokonał koronawirusa. Jako dziecko miała hiszpańską grypę
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *