Connect with us

Nauka

Robot sprzątający, który samodzielnie mruga, szoruje i nabłyszcza podłogę

Published

on

Samowystarczalny, migający robot sprzątający od samego początku Aziobot przyciąga nowych klientów, po prostu sprzątając kampus Brainport Industries w Eindhoven w Holandii. „Ludzie widzą, co robimy w ten sposób, są ciekawi i chcą wiedzieć, jak to działa”, mówi współzałożyciel Sarthak Yadav. Późnym latem start-up przeniósł się do budynku, w którym firmy z branży produkcyjnej, Uniwersytety Nauk Stosowanych Fontys i Summa College wspólnie pracują nad aplikacjami na przyszłość. Yadav: „Więc jeśli mają tu miejsce wydarzenia, upewniamy się, że robot BiXi wykonuje swoją pracę dokładnie w tym momencie”.

Yadav z Indii był zaintrygowany robotami już podczas studiów na kierunku elektrotechnika. Oprócz studiów pracuje ze znajomymi nad różnymi typami robotów mobilnych. Opracował oprogramowanie dla autonomicznego robota sprzątającego wraz ze swoim współzałożycielem Tapabrata Samanta. Ze szczególnym przeznaczeniem do czyszczenia podłóg twardych w firmach, szpitalach i szkołach. W 2017 roku obaj postanawiają zapisać się do programu akceleracyjnego Rockstart dla start-upów w Amsterdamie. Zostali przyjęci i uczestniczyli w programie AI prowadzonym w Den Bosch.

Woda

Początkowo planowali skupić się przede wszystkim na oprogramowaniu. „Sprzęt przyjdzie później”. Ale inwestor Kees Koolen, założyciel Booking.com i obecnie z Koolen Industries inwestor w spółki przyczyniające się do transformacji energetycznej, dostrzegł w start-upie duży potencjał. Dzięki ich inwestycji start-up jest w stanie nie tylko dostroić sztuczną inteligencję, ale także szybciej opracować całego robota.

Subskrybuj IO na Telegramie!

Chcesz czerpać inspirację przez 365 dni w roku? Oto okazja. Oferujemy Ci jedno „źródło innowacji” każdego dnia w zwartej wiadomości Telegram. Siedem dni w tygodniu, z dostawą około 20:00 CET. Bezpośrednio z naszego newsroomu. Zarejestruj się tutaj, to nic nie kosztuje!

Subskrybuj!

Zespół pracował nad weryfikacją koncepcji od 2019 r. do końca 2020 r. „Należało wprowadzić wiele ulepszeń, nie tylko dlatego, że jest to maszyna napędzana wodą. To skomplikowane, bo wszystko musi być całkowicie bezpieczne. Na przykład w przypadku wycieku woda musi być odpowiednio zebrana. Dzieje się tak dlatego, że robot porusza się nawet wtedy, gdy nie ma nikogo, kto mógłby wykryć przeciek. Rozwiązaliśmy to. ”

READ  Warped Logic – Frank McNally o tym, jak wielki polski filozof spędził swoje ostatnie lata w Irlandii – The Irish Times

To, co czyni robota Aziobots wyjątkowym, to nie tylko jego mały rozmiar 1 metr na 1 metr, ale ogólnie inteligentne oprogramowanie, wyjaśnia Yadav. „Nie musisz niczego uczyć. Wszystko, co robisz, to udzielanie mu instrukcji, których potrzebuje, aby wytrzeć podłogę w pokoju, dzwonisz, a on znajduje drogę. Myjka do podłóg znajduje tę ścieżkę, mapując pomieszczenie raz. Tak więc, dodając strefy czyszczenia, robot wie, na przykład, gdzie wykonać dodatkowe sprzątanie. Czujniki głębokości i kamery zapewniają, że urządzenie omija przeszkody.

Robot czerpie energię z baterii SB2 wyprodukowanej przez Super B, kolejna spółka należąca do inwestora Koolen. Ten akumulator zapewnia, że ​​maszyna może działać przez cztery do pięciu godzin na pełnym akumulatorze. Po trzech godzinach ładowania pralka jest ponownie włączona w osiemdziesięciu procentach.

Sarthak Yadav © Rico Vogels

mruga

Robot ma też w sobie coś ludzkiego. Aby nawiązać kontakt z otaczającymi go ludźmi, ma parę oczu. W fazie testów robot jeździł także po szkołach i szpitalach. Tam zespół odkrył, że robot musi wchodzić w interakcje z otaczającymi go ludźmi. „Ludzie znajdują maszyny, które naprawdę wyglądają jak maszyny i poruszają się autonomicznie w przerażający sposób. Dlatego stworzyliśmy oczy, które pozwalają robotowi reagować na to, co dzieje się wokół niego. ”

Maszyna czyszcząca mruga, gdy ktoś jest przed nią, zamyka oczy, gdy jest skończona, a jeśli coś jest nie tak, jej oczy zwracają się w krzyż. Jeśli skręcisz, maszyna również o tym poinformuje. „Kto wie, może w przyszłości pozwolimy im mówić”. Aby robot był jeszcze bardziej osobisty, każdy robot ma inną nazwę. „W szczególności dzieci reagują na to z dużą ciekawością. Mamy teraz model krążący w Muzeum Nemo w Amsterdamie. Ten robot tam nie sprząta! ” mówi Yadav, śmiejąc się.

READ  Pożary napływają do Francji od sąsiadów z UE

Plan zakładał uruchomienie robota pod koniec zeszłego roku, ale korona uniemożliwiła to. „Po krótkiej przerwie w lutym zaczęliśmy robić pokazy i piloty”. Wszystkie roboty start-upowe, w sumie dziesięć, zostały już sprzedane. „Nie mogę ci pokazać takiego, który działa dzisiaj, niestety.” BiXi, który podróżował po BIC, aby zademonstrować i ulepszyć, również odszedł. Klienci są nie tylko w Holandii, inteligentne maszyny czyszczące czyszczą również podłogi w Anglii, Norwegii i Polsce.

subskrypcje

Aziobot współpracuje z subskrypcjami. Jeśli robot im się nie podoba, klient po prostu przerywa subskrypcję – wyjaśnia Yadav. „Nadal musimy dowiedzieć się, do czego te roboty najlepiej nadają się. Nie wszystkie pomieszczenia są odpowiednie. „Obecny robot może sprzątać mniejsze przestrzenie, około 200 metrów kwadratowych, do większych, około 16 tysięcy metrów kwadratowych. „W przypadku większego obszaru można użyć wielu robotów”.

Yadav dostrzega wiele zalet, zwłaszcza dla firm, które nie mają czasu na sprzątanie w ciągu dnia. „Lub tam, gdzie szorowanie jest niebezpieczne ze względu na ilość ludzi chodzących po podłodze”. Wszystko, co pracownicy muszą zrobić, to włączyć maszynę, na przykład o 17:00. Rozpoczyna czyszczenie w dowolnym momencie.

Robot nie sprawia, że ​​listwy przypodłogowe błyszczą i zawsze utrzymuje odległość dziesięciu centymetrów. „Więc nadal potrzeba do tego ludzi. Teraz, dzięki temu robotowi, mogą skupić się na trudno dostępnych miejscach. Robot może codziennie wykonywać duże powierzchnie. ”

miejsce na wzrost

„Myślę, że dobrze jest pokazać, co potrafi teraz robot. Do autonomicznych samochodów jeszcze daleko. Również ze względu na obowiązujące przepisy – mówi Yadav. Nie chce rozwijać produktu, który nie będzie używany przez następne dziesięć czy dwadzieścia lat. „Na początek chcemy stworzyć robota, który jest już użyteczny i ma wartość ekonomiczną lub społeczną dla ludzi”.

READ  UE uruchamia sekretariat, który ma pomóc regionom górniczym w transformacji na Bałkanach Zachodnich i Ukrainie

Lokalizacja BIC jest nie tylko idealna do nawiązywania kontaktów, podkreśla Yadav. Dobrą rzeczą jest to, że jest tam również powierzchnia biurowa, a także dużo miejsca do prac badawczo-rozwojowych i produkcyjnych. Start-up ma 2000 metrów kwadratowych powierzchni na pierwszym piętrze, gdzie zespół tworzy roboty. Mieści się tam również pięć drukarek 3D dla części, które muszą utrzymać robota razem. Biuro ma teraz trzy biurka; wciąż jest trochę pusty. „Ale jest dużo miejsca na rozwój”, dodaje.

Yadav ma również nadzieję przyciągnąć nowych rekrutów do zespołu dzięki współpracy między innymi z Summą i Fontysem. W tej chwili firma nadal zajmuje się głównie konfigurowaniem wszystkiego. Od początku 2022 r. Yadav chce rozpocząć produkcję w dużych ilościach. „Przydałoby się nam do tego kilka dodatkowych rąk”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *