Connect with us

Nauka

SpaceX zdobywa aprobatę wojskową USA na wprowadzenie ponownie używanych wzmacniaczy Falcon

Published

on

Kontrakt wojskowy Stanów Zjednoczonych ze SpaceX został zmodyfikowany, aby umożliwić przyszłe starty na pokładzie ponownie używanych boosterów Falcon 9, oszczędzając dziesiątki milionów dolarów.

Seria satelitów GPS III zbudowanych przez Lockheed Martin, obsługiwanych przez Centrum Systemów Kosmicznych i Rakietowych Sił Kosmicznych USA, była tradycyjnie wystrzeliwana na nowych jednorazowych wzmacniaczach. Pierwsze dwa statki kosmiczne GPS III wystartowały na jednorazowej rakiecie Falcon 9 i rakiecie Atlas V United Launch Alliance (ULA).

Przenośny wzmacniacz SpaceX Falcon 9 B1054 podczas swojej pierwszej i jedynej misji unosi satelitę United States Air Force GPS III SV01 na orbitę 23 grudnia 2018 r. (SpaceX)

Dokonano wcześniejszej modyfikacji kontraktu, aby umożliwić wzmacniaczom Falcon 9 uruchamianie misji GPS III w celu próby lądowania. W czerwcu trzeci pojazd GPS III został wystrzelony na Falcon 9 z Space Launch Complex 40 (SLC-40) na stacji Cape Canaveral Air Force Station na Florydzie. To był pierwszy raz, kiedy odzyskano dopalacz z pojazdem GPS III.

Booster SpaceX Falcon 9 B1060 jest pokazany podczas powrotu do Port Canaveral po pomyślnym odzyskaniu w czerwcu 2020 r. (Richard Angle)

„Jestem dumny z naszego partnerstwa ze SpaceX, które pozwoliło nam z powodzeniem negocjować modyfikacje kontraktów na nadchodzące misje GPS III, które pozwolą zaoszczędzić podatnikom 52,7 miliona dolarów, zachowując jednocześnie nasz bezprecedensowy rekord sukcesu” – dr Walt Lauderdale, Space and Missile Systems Center Falcon Systems i szef Wydziału Operacyjnego powiedział w oświadczeniu przedstawionym przez Centrum Systemów Kosmicznych i Rakietowych Sił Kosmicznych USA.

Prezes i dyrektor operacyjny SpaceX Gwynne Shotwell skomentowała, że ​​„Doceniamy wysiłek włożony przez siły kosmiczne USA w ocenę i cieszymy się, że dostrzegają korzyści płynące z tej technologii. Nasze rozległe doświadczenie z ponownym wykorzystaniem pozwoliło SpaceX na ciągłe ulepszanie floty i oszczędzanie znacznych cennych dolarów podatkowych na tych premierach. ”

Nowa modyfikacja umowy o świadczenie usług startowych GPS III pozwala nie tylko na odzyskanie dopalaczy Falcon 9, ale także na ich uruchomienie na wcześniej używanych. Ta poprawka będzie jednak obowiązywać tylko w przypadku przyszłych startów satelitów GPS III SV05 i SV06.

Owiewka ładunku z zamkniętym wewnątrz GPS III SV03 została połączona z SpaceX Falcon 9 w czerwcu 2020 r. (SpaceX)

Plan wystrzelenia serii satelitów GPS III na ponownie wykorzystywanych Falcon 9 miał początkowo rozpocząć się w fazie 2 umowy o świadczenie usług startowych w 2021 r. Obecny kontrakt z Siłami Kosmicznymi USA zostanie sfinalizowany wraz z wystrzeleniem satelity GPS III SV06 w 2021. Kontrakty fazy 2 programu National Security Space Launch na pozostałe cztery satelity GPS III nie zostały jeszcze przyznane i będą przedmiotem przetargów zarówno SpaceX, jak i ULA.

READ  Obrońcy praw człowieka skazani na więzienie na Białorusi

Nadchodzący wystrzelenie satelity GPS III SV04 ma nastąpić obecnie we wtorek 29 września z SLC-40 wykorzysta zupełnie nowy wzmacniacz Falcon 9 (B1062). Nowy Falcon 9 wykonał zdrowy statyczny test przeciwpożarowy dziewięciu silników Merlin 1D wczesnym rankiem w piątek 25 września. Później tego samego wieczoru zahermetyzowany ładunek został przechwycony przez użytkownika Twittera. GoalieBear88 podczas transferu z pobliskiego zakładu przetwórczego do stacji sił powietrznych Cape Canaveral w celu skojarzenia ze wzmacniaczem Falcon 9.

Jeśli wszystko przebiegnie nominalnie od teraz do planowanej daty startu, misja GPS III SV04 ma zostać wystrzelona w oknie trwającym od 9: 55-10: 22 EDT we wtorek, 29 września (0155-0210 UTC 30 września). 45 Dywizjon Pogodowy przewiduje, że pogoda będzie w większości sprzyjająca z 70% szansą na akceptowalne warunki w momencie startu. Gdyby potrzebny był 24-godzinny cykl, pogoda nieznacznie się poprawiła do 80%.

Sprawdź biuletyny Teslarati dla szybkich aktualizacji, perspektyw naziemnych i unikalnych wglądów w procesy startu i odzyskiwania rakiety SpaceX.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.