Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Rekordowe upały panują w Polsce, Tarnów osiąga historyczny szczyt – sekcja angielska

Published

on

Rekordowe upały panują w Polsce, Tarnów osiąga historyczny szczyt – sekcja angielska

Stacja pogodowa w Tarnowie na południu Polski odnotowała zapierającą dech w piersiach temperaturę 26,4 stopnia Celsjusza, przewyższając poprzedni rekord ustanowiony w marcu 1974 roku o 0,8 stopnia. Ten niezwykły wzrost temperatury uczynił ten dzień jednym z najcieplejszych marcowych dni w historii Polski, co potwierdził Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.


Spore upały panowały także w Krakowie, gdzie na Woli Justowskiej temperatura sięgnęła 25,7 stopnia Celsjusza. Tymczasem regiony przybrzeżne odczuły łagodzący wpływ Morza Bałtyckiego, gdzie temperatury nie przekraczały 10 stopni Celsjusza, co uwypukliło zauważalną różnicę temperatur wynoszącą 16 stopni w całym kraju.

Oprócz niezwykłych zjawisk pogodowych tego dnia nad Tatrami zaobserwowano chmurę saharyjskiego pyłu. Pył unoszony przez ciepłe masy powietrza znad Sahary spowodował zachmurzenie nieba i zasłonięcie słońca, a taki stan ma utrzymać się do poniedziałku.

Obecność pyłu saharyjskiego była szczególnie widoczna o zachodzie słońca w sobotę, który miał jaskrawoczerwone odcienie i jest również odpowiedzialny za żółte ślady na śniegu w Tatrach.

(jh)

Źródło: PAP, IAR

READ  Ukraina, Polska, Gruzja: Które drużyny zakwalifikowały się do Euro 2024? | Wiadomości piłkarskie
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *