Connect with us

Świat

Reforma sądownictwa: Holandia nie wyda polskich podejrzanych

Published

on

Oryginalny artykuł na stronie POLITICO.eu

Sąd Okręgowy w Amsterdamie jest jedynym sądem w Holandii, który decyduje, przed wysłuchaniem Izby Międzynarodowej Pomocy Prawnej (IRK), czy cudzoziemcy przebywający w Holandii, którzy są podejrzani o popełnienie przestępstwa w swoim kraju, zostaną poddani ekstradycji do kraju pochodzenia mogą.

W podobnej sprawie ten sam sąd skierował sprawę do Trybunału Sprawiedliwości UE w lipcuZapytany, czy ekstradycja polskiego podejrzanego powinna zostać zawieszona po tym, jak IRK orzekł, że „niezawisłość polskich sądów, a tym samym prawo do rzetelnego procesu, jest pod coraz większą presją”.

Sąd w Amsterdamie stwierdził w wydanym w czwartek oświadczeniu, że skierował do ETS kolejne pytanie o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym, aby upewnić się, że „brak odpowiednich gwarancji niezawisłości polskich sędziów ma pewne konsekwencje” dla wniosków w ramach systemu europejskiego nakazu aresztowania.

Dodał, że w związku z decyzjami IRK „jest jasne, że na razie żadne inne osoby nie zostaną wydane Polsce”.

Wyrok sądu w Amsterdamie to kolejna sprawa w Unii Europejskiej, w której pojawiły się obawy o reformę wymiaru sprawiedliwości w Polsce, która jest realizowana przez prawo i wymiar sprawiedliwości. Podobne zastrzeżenia co do niezależności polskich sądów od wpływów politycznych zgłaszały także sądy w Niemczech, Irlandii i Hiszpanii.

Zmiany w polskim sądownictwie zostały ostro skrytykowane przez Komisję Europejską, która wszczęła już cztery postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego przeciwko Warszawie. Polska podlega również procedurze z art. 7 Traktatu o Unii Europejskiej ze względu na obawy o praworządność – procedura ta może prowadzić do utraty praw głosu w Radzie Unii Europejskiej.

READ  Watykan. Papież Franciszek przyjął rezygnację Prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych

Wydawca: Michał Broniatowski

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *