Connect with us

Zabawa

Recenzja Zapomnianej miłości – ale dlaczego?

Published

on

Recenzja Zapomnianej miłości – ale dlaczego?

Rzuć wszystko, co robisz, zaloguj się do Netflix i oglądaj Zapomniana miłość (Znachor) prawda Teraz. Prowadzony przez Michał GazdaTen polski film oryginalny Netflix, oparty na powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza, ma naprawdę wszystko. Leszka Lichoty W roli głównej profesor Rafał Wilczur, uznany chirurg mózgu, mający zazdrosnego rywala w filmie Doktor. Jerzy Dobraniecki (Mirosława Haniszewskiego), żonę, która już nie może go urodzić, i córkę Marysię (Marii Kowalskiej), którego kocha każdym włóknem swojej istoty. Zostaje od niego oderwana, gdy jej matka ucieka z miasta do kochanka. Niedługo potem Wilczur zostaje dotkliwie pobity i traci pamięć. Kiedy 15 lat później drogi jego, obecnie Antoniego Kosiba, i Marysi spotykają się ponownie, żadne z nich nie pamięta drugiego, ale oboje najwyraźniej zauważają coś pod powierzchnią, zakochując się w Zosce (Anna Szymańczyk) i hrabia Leszek Czyński (Ignacego Lissa) odpowiednio.

Nie pozwól, aby amnezja tego wszystkiego cię zniechęciła. Nie gra się w nią dla zabawy ani nie przedstawia się jej w najmniejszym stopniu tandetnie. W każdym razie dodaje to niewiarygodnie ujmującej naturze Antoniego. Na początku jest przedstawiany jako przyjacielski, jeśli nie nieco powściągliwy, ratujący dzieci w wypadkach i gardzący systemami opieki zdrowotnej i ubezpieczeń, które próbują uniemożliwić mu wykonywanie jego pracy. Kiedy jednak półtorej dekady później pojawia się jako zniedołężniały mężczyzna wędrujący po okolicy, nie mogący sobie przypomnieć, czego przez cały ten czas szukał, pozbył się tej części siebie, która mogła wypędzić jego żonę. Zamiast tego mamy cudownego mężczyznę, który jest zbyt skromny dla własnego dobra.

Nic dziwnego, że Zoska od razu się w nim zakochuje i dzięki Bogu, że to robi, bo jest niesamowita. Nie pasuje do żadnej karykatury. Nie jest typem domowej żony, którą Kosiba przyjmuje podczas każdej wizyty, ani nie jest męską kobietą z Europy Wschodniej, przy której jej mąż wygląda na małego. Idealnie wpasowuje się w środek i jest mocnym charakterem, zarówno samodzielnie, jak i w relacji z Zoską. Podobnie jest z Leszkiem. Zaczyna jako zupełnie pozbawiony współczucia bogaty chłopak, który wierzy, że może osiągnąć w życiu wszystko, czego zapragnie. Jednak z biegiem czasu widać, że wszystkie jego wybryki bardziej wskazują na to, jak został wychowany, a mniej na to, jaką osobą jest w rzeczywistości.

READ  Czy odważysz się otworzyć gabinet osobliwości del Toro?

Dwa zupełnie różne romanse, w które warto się zagłębić Zapomniana miłość jest dość miłe, ale to mimowolna relacja Antoniego i Marysi czyni ten film wyjątkowym. To wspaniała postać, w której tak wiele się dzieje, ale niezależnie od kierunku, w jakim zmierza fabuła lub w którym momencie filmu rozwinie się romans, świadomość, że ojciec i córka będą musieli w pewnym momencie zdać sobie sprawę, kim są, wypełnia każdą scenę z głęboką tęsknotą za szczęściem bohaterów.

Oczywiście, że nic z tego Zapomniana miłość Sukces nie byłby możliwy bez nienagannej atmosfery, którą tworzy. Przedwojenna Polska jest piękna, z pięknymi krajobrazami, gdy akcja filmu nie rozgrywa się w mieście, gdzie niektóre tła CGI na początku są boleśnie niepotrzebne. Ale piękne samochody zdobiące cały film od razu nadają filmowi klasyczny charakter. Fryzura i makijaż są na swoim miejscu. Włosy Marysi są praktycznie charakterem samym w sobie: odpowiednio potargane w odpowiednim czasie lub misternie upięte. Ze swoimi długimi włosami Lezek ma teraz wygląd, który odpowiada ideałom współczesnego łamacza serc, ale też nie wygląda nie na miejscu. Jego stroje mogą być czasami nieco krzykliwe, ale pasują również do jego osobowości jako kogoś, kto został wychowany, aby się popisywać, ale ostatecznie jest niezdarny. Nigdy nie kibicowałam mężczyźnie, który tak bardzo nęka swoją ukochaną, jak ja jego, więc dostaje przepustkę modową. Marysia jednak nie potrzebuje przepustki – każda kreacja, którą nosi, a jest ich wiele, jest piękna. Zdjęcia są również nienaganne, a jedno kreatywne ujęcie za drugim nigdy nie sprawia wrażenia nudnego.

Oczywiście najbardziej podoba mi się sposób, w jaki społeczność jest przedstawiana jako zintegrowana ze społecznością żydowską. Często sztetle Europy Wschodniej są przedstawiane jako biedne społeczności, w których Żydzi żyli odizolowani od wszystkich innych, ale nie była to rzeczywistość. Społeczności żydowskie istnieją obok wspólnot chrześcijańskich od dawna i podoba mi się, że żydowscy członkowie tej społeczności są zawsze zarówno na drugim planie, jak i na drugim planie. Są nawet właścicielami baru, w którym rozgrywa się większa część filmu, i nigdy nie są obiektem żartów ani rasizmu. Po prostu istnieją w strukturze społeczeństwa, tak jak powinny.

READ  CEE Animation Forum honoruje najlepsze projekty animacyjne w Europie Środkowo-Wschodniej

Opisywanie tego byłoby niesprawiedliwe Zapomniana miłość szczegółowo. To film, który pali się przyjemnie i powoli, ponad 120 minut. Choć jej założenia mogą wydawać się dziwne na papierze, jest to jedna z najlepszych powieści romantycznych roku 2023. Każdy z czterech głównych bohaterów jest głęboko zrealizowany, a różne typy relacji wzmacniają się nawzajem na każdym kroku. Lekarz cierpiący na amnezję, który nie może powstrzymać się od prób pomagania ludziom, tylko czyni wszystko bardziej czarującym.

Zapomniana miłość jest teraz transmitowany strumieniowo w serwisie Netflix.

Zapomniana miłość

9/10

TL;DR

„Forgotten Love” pali się przyjemnie i powoli przez ponad 120 minut. Chociaż jej założenia mogą wydawać się dziwne na papierze, jest to jedna z najlepszych powieści romantycznych 2023 roku.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *