Connect with us

Świat

Raport: Rosja i Korea Północna mogą zaplanować „październikową niespodziankę” przed wyborami

Published

on

Raport: Rosja i Korea Północna mogą zaplanować „październikową niespodziankę” przed wyborami

Z raportu wynika, że ​​administracja Bidena jest coraz bardziej zaniepokojona faktem, że Rosja i Korea Północna planują „październikową niespodziankę” przed wyborami prezydenckimi w USA.

Rosnący sojusz wojskowy między prezydentem Rosji Władimirem Putinem a przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem może rozszerzyć arsenał nuklearny Pjongjangu i zwiększyć napięcia w regionie Azji i Pacyfiku. Sześciu wyższych urzędników amerykańskich powiedziało NBC News.

Media podają, że Putin i Kim mają osiągnąć porozumienie, które rozszerzy transfer technologii wojskowej do Pjongjangu. Premier w nadchodzących tygodniach odwiedzi Koreę Północną.

Władimir Putin uścisnął dłoń Kim Dzong Unowi podczas spotkania na kosmodromie Wostocznyj we wrześniu ubiegłego roku. za pośrednictwem REUTERA

„2024 nie będzie dobrym rokiem. To będzie kolejka górska” – powiedział Victor Cha, starszy wiceprezes na Azję i Koreę w Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych.

Stany Zjednoczone również pozostają w stanie najwyższej gotowości, ponieważ Korea Północna może przeprowadzić najpoważniejsze działania wojskowe od dekady tuż przed listopadowymi wyborami prezydenckimi – prawdopodobnie za zgodą Putina – dodali urzędnicy.

„Nie mamy wątpliwości, że Korea Północna będzie w tym roku prowokacyjna. To tylko kwestia eskalacji” – powiedział NBC urzędnik wywiadu USA.

Administracja Bidena jest zaniepokojona możliwą „październikową niespodzianką” ze strony Korei Północnej i Rosji. AP

Moment prowokacji może mieć na celu wywołanie niepokojów za granicą, gdy amerykańscy wyborcy przygotowują się do głosowania na Bidena lub byłego prezydenta Donalda Trumpa.

Amerykańskie tajne służby oskarżały już Moskwę o ingerencję w wybory w USA w celu umieszczenia Trumpa w Białym Domu.

NBC zauważyła, że ​​stosunki administracji Bidena z Rosją również są niezwykle napięte, szczególnie po inwazji na Ukrainę w 2022 roku.

Urzędnicy amerykańscy uważają, że Putin dostarcza Korei Północnej nuklearne okręty podwodne i technologię rakiet balistycznych w zamian za amunicję na potrzeby wojny na Ukrainie – podaje agencja informacyjna.

Istnieją także obawy, że Korea Północna może przeprowadzić kolejną próbę nuklearną. AP

Dwa lata po rozpoczęciu konfliktu Korea Północna dostarcza Rosji więcej amunicji, niż Europa dostarcza Ukrainie.

W zamian Pjongjang żąda od Rosji części do rakiet balistycznych, samolotów, rakiet, pojazdów opancerzonych i innych zaawansowanych technologii – podają urzędnicy.

Eksperci obawiają się również, że Rosja mogłaby pomóc Korei Północnej w dokończeniu przygotowań do rozmieszczenia jej pierwszego okrętu podwodnego uzbrojonego w broń nuklearną.

„Pomoc techniczna wyższego szczebla dla Rosji przybiera formy, które w rzeczywistości są bardzo trudne do monitorowania” – powiedział NBC wyższy rangą urzędnik o rzekomych wymianach zdań.

Pogłębiające się stosunki między Putinem (po prawej) a Kimem (po lewej) stawiają władze USA w stanie najwyższej gotowości. AP

Urzędnicy powiedzieli NBC, że Stany Zjednoczone nie prowadziły większego dialogu z reżimem Kima od trzech lat.

Administracja Bidena ponownie skontaktowała się w tym roku z Koreą Północną, ale według doniesień nie otrzymała żadnej odpowiedzi.

Obawy zwiększają także dowody wskazujące, że Korea Północna czyni dalsze postępy w swoim programie rakietowym, w tym testuje rakietę hipersoniczną, podała NBC.

Urzędnicy amerykańscy ostrzegli, że Moskwa może teraz pomóc Pjongjangowi w poczynieniu postępów w opracowywaniu rakiety balistycznej dalekiego zasięgu, która mogłaby przelecieć tysiące kilometrów, a następnie całkowicie nienaruszona ponownie wejść w atmosferę.

Pocisk zdolny do przenoszenia broni nuklearnej i zdolny do ponownego wejścia w przestrzeń kosmiczną byłby ogromnym wyzwaniem dla systemów obronnych USA.

Wzrost aktywności nastąpił także w tunelu nr 3 w obiekcie jądrowym Punggye-ri, co może wskazywać na przygotowania do kolejnego testu.

Kim Dzong Un przeprowadził w zeszłym tygodniu inspekcję próbnego wystrzelenia taktycznej rakiety balistycznej. KCNA PRZEZ KNS/AFP za pośrednictwem Getty Images

„Zarówno Stany Zjednoczone, jak i Korea Południowa uważają, że Korea Północna zakończyła wszystkie niezbędne przygotowania do siódmej próby nuklearnej z tunelu” – stwierdziło projekt Beyond Parallel Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych, badający Półwysep Koreański.

„Będziemy gotowi i przygotowani [in the event of a nuclear test]„Starszy urzędnik administracji Bidena powiedział NBC.

Eksperci mają nadzieję, że Rosja zawaha się sprowokować Koreę Północną w przededniu listopadowych wyborów ze względu na bliskie powiązania Putina z Chinami – dodały media. Chiny generalnie obawiają się powodowania dalszej niestabilności w regionie.

READ  Aktualizacje na żywo: wojna Rosji na Ukrainie

Jednak napięcia w regionie pozostają wysokie, częściowo z powodu wybuchu dwóch wojen w ciągu dwóch lat: konfliktu na Ukrainie i wojny między Izraelem a Hamasem, która rozpoczęła się w październiku ubiegłego roku.

Obóz Trumpa wielokrotnie argumentował, że obie wojny były wynikiem przywództwa Bidena.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *