Connect with us

Świat

Raport: Netanjahu traci nadzieję, że Smotrich dołączy do koalicji wspieranej przez Abbasa

Published

on

Nienazwani wysocy rangą urzędnicy z partii Likud powiedzieli w poniedziałek Kanowi, że premier Benjamin Netanjahu zrezygnował ze zdolności przekonania skrajnie prawicowej religijnej partii syjonistycznej do przyłączenia się do koalicji, która była w jakikolwiek sposób wspierana przez islamistyczną partię Ra’am. .

Według raportu Netanjahu jest teraz przekonany, że lider partii Bezalel Smotrich nie ma zamiaru zmieniać zdania i dołączać do rządu, który miałby nawet zewnętrzne wsparcie ze strony Ra’ama, a zamiast tego premier zwraca uwagę na perswazję, która ustanowiła Gideona Sa’ar z New Hope dołącza do jego rządu.

Centralnym elementem kampanii wyborczej Sa’ar było utworzenie prawicowego rządu, ale nie pod rządami Netanjahu. Sa’ar wielokrotnie ślubował od czasu wyborów, że nie przyłączy się do Netanjahu.

Otrzymuj codzienne wydanie The Times of Israel pocztą e-mail i nigdy nie przegap naszej bezpłatnej rejestracji w Top Stories

Syjonizm religijny stanowczo wykluczył jakiekolwiek partnerstwo z Ra’amem, które prawdopodobnie podważyłoby perspektywy koalicji Netanjahu. Jednak niedzielny raport mówi, że Smotrich nakazał sondaż, aby sprawdzić, czy jego zwolennicy poprą prawicowy rząd, który liczył na zewnętrzne wsparcie partii.

Mansour Abbas, lider partii Ra’am, wieczorem wyborów 23 marca 2021 r. W centrum partyjnym w Tamrze. (Flash90)

Według sondaży nieco ponad 50 procent zwolenników religijnego syjonizmu twierdzi, że wolałoby taką koalicję niż piąte z rzędu wybory, podał portal informacyjny Walla.

Pytanie podobno pojawiło się w wewnętrznej ankiecie w ramach serii pytań związanych z wyborami i negocjacjami koalicyjnymi. Syjonizm religijny zaprzeczył raportowi, który nie cytował żadnych źródeł.

W ostatnich tygodniach kilku urzędników Ra’am wykluczyło również współpracę z religijnym syjonizmem, kolebką prawicowych ekstremistów.

Kan poinformował również, że Netanjahu mówi swoim sztabom, że lider partii Yamina Naftali Bennett celowo utrudnia negocjacje, aby uniknąć koalicji z Likudem.

READ  Według państwowych mediów, konserwatywny irański duchowny umiera

Wiadomości Channel 12 podały w piątek, że Bennett do tej pory zgodził się zmienić Premiership na Netanjahu w rządzie wspieranym przez Ra’am, ale tylko ze Smotrichem na pokładzie. Jednak sieć stwierdziła, że ​​źródła Likud zaprzeczyły twierdzeniom Yaminy, że Netanjahu złożył taką ofertę Bennettowi.

Lider Yaminy Naftali Bennett przybywa do rezydencji premiera w Jerozolimie na rozmowy koalicyjne z premierem Benjaminem Netanjahu 8 kwietnia 2021 r. (Yonatan Sindel / Flash90)

Zarzucono również, że pomimo wszystkich machinacji Netanjahu uważa, że ​​Bennett po prostu przechodzi przez ruchy z nim i już zdecydował się połączyć siły z liderem opozycji Yairem Lapidem.

Tymczasem Kan powiedział w poniedziałek, że doradca polityczny ministra finansów Israela Katza zasugerował w wewnętrznej grupie WhatsApp, że Netanjahu powinien przekazać Katzowi mandat do utworzenia rządu, ponieważ jest to „najbardziej poprawna i realistyczna rzecz do zrobienia [path] dla w pełni prawicowego rządu. “

Amnon Ben Ami zasugerował również, aby członkowie Knesetu wybrali Netanjahu na prezydenta w nadchodzących tygodniach, ze zwiększonymi uprawnieniami dającymi mu pełną władzę nad sprawami zagranicznymi, czytamy w raporcie.

Katz odpowiedział na zgłoszenie, że nie znał propozycji, ale gdyby była prawdziwa, podjąłby działania przeciwko swojemu doradcy, a może nawet zawiesiłby go w pracy.

Premier Benjamin Netanjahu, z prawej, słucha ówczesnego ministra spraw zagranicznych, obecnie ministra finansów Izraela Katza, podczas cotygodniowego posiedzenia gabinetu w swoim biurze w Jerozolimie 27 października 2019 r. (Gali Tibbon / zdjęcie z basenu przez AP)

Serwis informacyjny Walla podał w sobotę, że Netanjahu obawia się, że starsi prawodawcy z Likudu mogą się zbuntować i spróbować utworzyć rząd kierowany przez kogoś innego, jeśli nie wykonają zadania z powodzeniem.

Prawicowa Nowa Nadzieja nie wykluczyła Likudu jako partii, tylko jako Netanjahu. Prowadzi to do scenariuszy, w których Netanjahu oddaje władzę i zostaje prezydentem lub wicepremierem, umożliwiając partii Sa’ara przyłączenie się i utworzenie prawicowej koalicji kierowanej przez innego członka Likudu.

READ  Białoruś. Departament Obrony nie wyklucza „gwałtownej reakcji” na zagrożenie militarne z globalnych wiadomości

Prezydent Reuven Rivlin powierzył Netanjahu utworzenie rządu w zeszłym tygodniu po tym, jak premier otrzymał więcej rekomendacji niż jakiemukolwiek innemu prawodawcy od partii reprezentowanych w Knesecie w głosowaniu 23 marca.

Netanjahu nadal nie zdołał zdobyć większości zwolenników w 120-osobowym Knesecie z 52 skierowaniami, a ani on, ani blok partii sprzeciwiających się jego kontynuacji rządów nie mają jasnej drogi do koalicji rządzącej, co prowadzi do obaw o piątą z gwałtownym ostrzałem wybór.

Aby uzyskać większość, Netanjahu potrzebuje aktywnego wsparcia lub poparcia prawicowej Yaminy, islamistycznego Rahama i religijnego syjonizmu z zewnątrz.

Wiele – i przeważnie mało prawdopodobne – scenariuszy zastanawiałem się, jak osiągnąć magiczną liczbę 61, w tym zewnętrzną zależność od Ra’ama, pomimo sprzeciwu prawicowych prawodawców; próbować rekrutować „uciekinierów” z innych stron; i starać się, aby partia Nowa Nadzieja Sa’ara dołączyła do takiej koalicji.

Lider nowej Nadziei, Gideon Sa’ar, przemawia podczas konferencji prasowej Kanału 12 w Jerozolimie 7 marca 2021 r. (Yonatan Sindel / Flash90)

Jeśli Netanjahu nie utworzy rządu w ciągu 28 dni, prezydent może wyznaczyć drugą osobę, która spróbuje (na kolejne 28 dni, a być może kolejnych 14) lub odesłać mandat z powrotem do Knesetu i przekazać go ustawodawcom. Ustawodawcy dają 21 dni uzgodnić kandydata popieranego przez 61 posłów.

Jeśli prezydent wyznaczy drugą osobę, a ta osoba nie utworzy koalicji, mandat automatycznie wraca do Knesetu na okres 21 dni. W tym czasie każdy MK może próbować utworzyć rząd.

Rivlin zasugerował, że jeśli Netanjahu zawiedzie, może nie otrzymać mandatu drugiemu kandydatowi, ale natychmiast odeśle go z powrotem do Knesetu.

Pod koniec 21-dniowego okresu, jeśli 61 posłów nie zgodzi się na kandydata, nowy Kneset automatycznie się rozpadnie, a kraj czeka kolejne wybory, piąte w ciągu niecałych trzech lat.

READ  Na Węgry tylko z negatywnym wynikiem testu na koronawirusa

Jestem dumny, że pracuję w The Times of Israel

Mówię prawdę: życie w Izraelu nie zawsze jest łatwe. Ale jest pełen piękna i znaczenia.

Jestem dumny, że współpracuję z kolegami z The Times of Israel, którzy każdego dnia wkładają serce w swoją pracę, aby uchwycić złożoność tego niezwykłego miejsca.

Uważam, że nasze relacje nadają ton uczciwości i przyzwoitości, które są niezbędne do zrozumienia tego, co naprawdę dzieje się w Izraelu. Potrzeba dużo czasu, zaangażowania i ciężkiej pracy naszego zespołu, aby to osiągnąć.

Twoje wsparcie poprzez członkostwo w Społeczność czasów Izraelapozwala nam kontynuować naszą pracę. Czy dołączyłbyś dzisiaj do naszej społeczności?

Wielkie dzięki,

Sarah Tuttle Singer, redaktorka ds. Nowych mediów

Dołącz do społeczności Times of Israel

Dołącz do naszej społeczności

Jesteś już członkiem? Zaloguj się, aby już tego nie widzieć

Jesteś poważny Doceniamy to!

Dlatego każdego dnia przychodzimy do pracy, aby zapewnić niezbędną relację z Izraela i świata żydowskiego wymagającym czytelnikom, takim jak Ty.

Więc teraz mamy prośbę. W przeciwieństwie do innych serwisów informacyjnych, nie skonfigurowaliśmy paywalla. Ponieważ dziennikarstwo, które prowadzimy, jest drogie, zapraszamy czytelników, dla których The Times of Israel stał się ważny, do przyłączenia się do naszej pracy, aby wesprzeć naszą pracę Społeczność czasów Izraela.

Za jedyne 6 USD miesięcznie możesz wspierać nasze dziennikarstwo wysokiej jakości, ciesząc się „Times of Israel” BEZ REKLAMi dostęp do ekskluzywnych treści dostępnych tylko dla członków społeczności Times of Israel.

Dołącz do naszej społeczności

Dołącz do naszej społeczności

Jesteś już członkiem? Zaloguj się, aby już tego nie widzieć

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *