Connect with us

Nauka

Pytania i odpowiedzi dotyczące raka jelita grubego: co należy wiedzieć

Published

on

Śmierć aktora i gwiazdy „Czarnej Pantery” Chadwick Boseman w wieku 43 lat rzuca światło na ryzyko raka okrężnicy, zwłaszcza raka jelita grubego o młodym początku, który rośnie wśród osób w wieku poniżej 50 lat. Oto kilka rzeczy, które należy wiedzieć o tej chorobie.

Co to jest rak okrężnicy i jakie są objawy?

Rak okrężnicy, zwany również rakiem jelita grubego, zaczyna się w okrężnicy w układzie pokarmowym i ma tendencję do powolnego wzrostu przez wiele lat. Zwykle zaczyna się od wzrostu tkanki zwanej polipem, a wczesne usunięcie polipa może zapobiec rakowi.

Rak może nie dawać objawów na początku, ale objawy mogą obejmować zmianę wypróżnień, krwawienie, ból brzucha, zmęczenie i niezamierzoną utratę wagi.

Jak często występuje rak jelita grubego? Jak śmiertelne to jest?

Rak jelita grubego to czwarty najczęstszy rodzaj raka, po raku piersi, płuc i prostaty, według National Cancer Institute. Szacuje się, że w 2020 roku pojawi się 147 950 nowych przypadków i szacuje się, że 53200 zgonów, co stanowi 8,8% wszystkich zgonów związanych z rakiem.

Rak występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet i częściej występuje u czarnych Amerykanów niż u innych grup etnicznych, powiedziała Kimmie Ng, dyrektor Centrum Raka Kolorektalnego Young-Onset w Dana-Farber Cancer Institute w Bostonie.

READ  Ocalona z Holokaustu Anita Lasker-Wallfisch: „Żaden pomnik nie może zbliżyć się do tego, co się stało” | Sztuka i projektowanie
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *