Connect with us

Świat

Putin z wizytą w okupowanym przez Rosję Mariupolu na Ukrainie | Wiadomości o wojnie między Rosją a Ukrainą

Published

on

Prezydent Rosji Władimir Putin odwiedził Mariupol, ukraińskie miasto w obwodzie donieckim, okupowane przez wojska Moskwy od maja ubiegłego roku.

Putin przyleciał do Mariupola helikopterem i podróżował po kilku częściach miasta, zatrzymując się i rozmawiając z lokalnymi mieszkańcami, podała w niedzielę agencja TASS, powołując się na Kreml.

Doniesienia o wizycie w Mariupolu nadeszły dzień po tym, jak rosyjski przywódca udał się na Krym z Ukrainy z okazji dziewiątej rocznicy aneksji Półwyspu Czarnomorskiego. Rosyjska telewizja państwowa pokazała go w sobotę w Sewastopolu, portowym mieście Morza Czarnego, w towarzystwie mianowanego przez Moskwę gubernatora Michaiła Razwożajewa.

Rosja anektowała Krym od Ukrainy w 2014 roku po referendum, które nie zostało uznane przez Kijów i społeczność międzynarodową.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał Rosję do wycofania się z półwyspu i terenów okupowanych od zeszłego roku.

Wizyta Putina w Mariupolu nastąpiła również po tym, jak Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) wydał w piątek nakaz aresztowania i oskarżył go o zbrodnię wojenną polegającą na nielegalnej deportacji setek dzieci z Ukrainy.

Putin nie skomentował publicznie nakazu aresztowania. Rzecznik Kremla nazwał to „nieważnym” i powiedział, że Rosja uważa same kwestie podniesione przez MTK za „oburzające i nie do przyjęcia”.

READ  BBC otrzymuje 100 000 skarg dotyczących relacji księcia Filipa
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *