Connect with us

Gospodarka

Putin ostrzega Zachód przed odwetem piorunowym za interwencję na Ukrainie

Published

on

Putin ostrzega Zachód przed odwetem piorunowym za interwencję na Ukrainie

Prezydent Rosji Władimir Putin ostrzegł przed błyskawicznym odwetem, jeśli kraje wtrącą się na Ukrainę, podczas gdy prezydent USA Joe Biden w czwartek 28 kwietnia miał wesprzeć walkę Ukrainy z „brutalną wojną Rosji”.

Rosja wezwała Stany Zjednoczone do zaprzestania wysyłania broni na Ukrainę, twierdząc, że duże dostawy broni z Zachodu podsycą konflikt.

Putin powiedział w środę prawodawcom w Petersburgu, że Zachód chce rozbić Rosję na różne części, oskarżając go o popychanie Ukrainy w konflikt z Rosją.

„Jeśli ktokolwiek zamierza interweniować w bieżące wydarzenia z zewnątrz i stwarzać strategiczne zagrożenia dla Rosji, które są dla nas nie do zaakceptowania, powinien wiedzieć, że nasze uderzenia odwetowe będą błyskawiczne” – powiedział Putin, zgodnie z nagraniem wideo z jego wystąpienia z Rosji. głoska bezdźwięczna.

„Mamy do tego wszystkie narzędzia, rzeczy, którymi nikt inny nie może się teraz pochwalić. I nie będziemy się chwalić, użyjemy ich w razie potrzeby. I chcę, żeby wszyscy to wiedzieli.

Rosyjska inwazja na Ukrainę, która rozpoczęła się 24 lutego, obróciła miasta w gruzy i zmusiła ponad 5 milionów ludzi do ucieczki za granicę.

Kraje zachodnie odpowiedziały sankcjami i bronią, aby Ukraina mogła stoczyć wojnę, która wzbudziła na Zachodzie obawy przed większym konfliktem, o którym nie myślano od dziesięcioleci.

Rosja nazywa swoją interwencję „operacją specjalną”, mającą na celu rozbrojenie Ukrainy i ochronę jej przed faszystami. Ukraina i Zachód postrzegają to jako fałszywy pretekst do niesprowokowanej wojny agresji Putina.

Biden wygłosi w czwartek komentarze popierające „Ukraińców broniących swojego kraju i wolności przed brutalną wojną Rosji”, powiedział Biały Dom.

Gdy Rosja nasila swoją ofensywę militarną na wschodniej i południowej Ukrainie, jej walka gospodarcza z Zachodem zagraża dostawom gazu do Europy i uderza w rosyjską gospodarkę, która zmaga się z najgorszym kryzysem od upadku Związku Radzieckiego w 1991 roku.

READ  Prezydent chwali ożywienie Europy Środkowej - Pierwsza wiadomość

Ukraina powiedziała, że ​​Europa powinna przestać polegać na handlu z Rosją po tym, jak wstrzymała dostawy gazu do Bułgarii i Polski, ponieważ nie płacili w rublach.

„Im szybciej wszyscy w Europie zdadzą sobie sprawę, że nie mogą liczyć na handel z Rosją, tym szybciej będzie możliwe zapewnienie stabilności na rynkach europejskich” – powiedział pod koniec środy prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Niemcy, największy nabywca rosyjskiej energii, mają nadzieję, że w ciągu kilku dni przestaną importować rosyjską ropę, ale ostrzegły, że rosyjskie embargo lub blokada energetyczna pogrążą największą gospodarkę Europy w recesji.

Gazprom GAZP.MM, rosyjski monopolista eksportu gazu, zawiesił w środę dostawy gazu do Bułgarii i Polski za niepłacenie w rublach, co miało złagodzić skutki sankcji.

Podczas gdy przewodniczący Komisji Europejskiej powiedział, że zawieszenie Gazpromu jest „kolejną próbą wykorzystania gazu jako narzędzia szantażu przez Rosję”.

Francja będzie gospodarzem spotkania ministrów ds. energii UE 2 maja.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że Rosja pozostaje wiarygodnym dostawcą energii i zaprzeczył zaangażowaniu w szantaż. Odmówił podania, ile krajów zgodziło się płacić za gaz w rublach.

Sankcje mocno odbijają się na Rosji, ponieważ Ministerstwo Gospodarki podaje w dokumencie, że gospodarka może w tym roku skurczyć się nawet o 12,4%.

’przestępstwa wojenne’

Kanadyjscy prawodawcy w środę jednogłośnie głosowali za nazwaniem rosyjskich ataków na Ukrainie „ludobójstwem”, przy czym prawodawcy powiedzieli, że istnieją „wystarczające dowody na systematyczne i masowe zbrodnie wojenne przeciwko ludzkości” popełniane przez Rosję.

Parlament Kanady stwierdził we wniosku, że rosyjskie zbrodnie wojenne obejmują masowe okrucieństwa, umyślne zabójstwa cywilów, profanację zwłok, przymusowe przenoszenie dzieci, tortury, krzywdę fizyczną i psychiczną oraz gwałt.

Inwazja na Ukrainę, która rozpoczęła się 24 lutego, obróciła w gruzy wsie i miasta i zmusiła ponad 5 milionów ludzi do ucieczki za granicę w konflikcie, który wywołał obawy przed większym konfliktem na Zachodzie, o którym nie myślano od dziesięcioleci .

READ  Polska musi cofnąć rewizję sądową, aby otrzymać pomoc UE ​​Covid – mówi szef komisji

Rosja nazywa to „operacją specjalną” mającą na celu rozbrojenie Ukrainy i zaprzecza atakowaniu ludności cywilnej. Ukraina i jej sojusznicy nazywają wojnę niesprowokowanym aktem agresji.

Prawnik zajmujący się prawami człowieka Amal Clooney wezwał członków ONZ do skupienia się na międzynarodowym wymiarze sprawiedliwości za zbrodnie wojenne na Ukrainie, aby dowody nie były przechowywane – jak miało to miejsce w przypadku ofiar Państwa Islamskiego w Iraku i Syrii.

Odkąd w zeszłym miesiącu rosyjskie siły inwazyjne zostały zepchnięte na przedmieścia Kijowa, Moskwa skoncentrowała swoje działania na wschodniej Ukrainie i rozpoczęła nową ofensywę, by w pełni zająć dwie prowincje zwane Donbasem.

Ukraina poinformowała, że ​​siły rosyjskie użyły gazu łzawiącego i granatów ogłuszających, aby rozpędzić proukraiński wiec w Chersoniu, pierwszym dużym mieście, które zdobyli. Seria potężnych eksplozji spowodowanych przez rakiety uderzyła w centrum Chersonu pod koniec środy, podała agencja informacyjna Ria.

W środę, jak poinformowały władze, w trzech rosyjskich prowincjach graniczących z Ukrainą słyszano wybuchy, a skład amunicji w obwodzie białogrodzkim zapalił się.

Kijów nie przyznał się do odpowiedzialności za te i inne incydenty, nazywając je zemstą. „Karma to okrutna rzecz” – napisał w mediach społecznościowych doradca prezydenta Michaił Podolak.

Doradca burmistrza zdewastowanego miasta portowego Mariupol powiedział, że siły rosyjskie wznowiły ataki na hutę Azowstal, w której ukrywali się bojownicy i niektórzy cywile.

Wzrosły obawy związane z rozprzestrzenianiem się konfliktu na sąsiednią Mołdawię, gdzie prorosyjscy separatyści oskarżyli Ukrainę o zgłoszone w tym tygodniu ataki w ich regionie, który od lat 90. jest okupowany przez siły rosyjskie. – Rappler.com

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *