Connect with us

Nauka

Przywódcy UE o podróży do Pekinu w celu ograniczenia ryzyka w związku z tym, że kontakt EWG z Chinami robi się czerwony ⋆ Visegrad Insight

Published

on

Przywódcy UE o podróży do Pekinu w celu ograniczenia ryzyka w związku z tym, że kontakt EWG z Chinami robi się czerwony ⋆ Visegrad Insight

Przywódcy UE udają się do Pekinu na szczyt z prezydentem Xi Jinpingiem w dniach 6–7 grudnia wśród oznak, że wschodnia flanka bloku, rozciągająca się od Finlandii po Morze Czarne, staje się polem bitwy. Bezpieczeństwo europejskie i architektura gospodarcza.

Nadchodzące wydarzenia w Wyszehradzie Insight:

 • Antonio Nestoras bada, czego Ukraina może się nauczyć od Bałkanów Zachodnich w związku z procesem rozszerzenia UE.
 • Paulo Taylora pyta, czy wysiłki na rzecz rozszerzenia mogą umożliwić i wzmocnić demokrację w UE.
 • WYDARZENIE Praga 6 grudnia o 17:00: Czechy – Jakie są priorytety kolejnej Agendy UE? Aby uzyskać więcej informacji i zarejestrować się, kliknij tutaj

UE/REGIONALNE

 • Przywódcy UE odbędą szczyt z prezydentem Xi Jinpingiem w Pekinie w dniach 6–7 grudnia. Porządek obrad pierwszego bezpośredniego spotkania na wysokim szczeblu od 2019 r. obejmuje przywrócenie równowagi w handlu i dostępie do rynku, a także wojnę Rosji z Ukrainą, przy czym UE prawdopodobnie wyrazi obawy dotyczące wsparcia Chin dla Moskwy.
 • Spotkanie następuje po podobnym szczycie pomiędzy Xi a prezydentem Joe Bidenem w San Francisco 15 listopada, co również miało na celu złagodzenie napięć o rywalizacji gospodarczej Tajwanu i Ukrainy.
 • Pojawiają się próby Zachodu na rzecz przedefiniowania swoich stosunków z Pekinem wraz ze wzrostem wpływów Chin w EWG pomimo rozpadu formuły 17+1 który został entuzjastycznie przyjęty przez eurosceptyczne Prawo i Sprawiedliwość (PiS) w Polsce w 2016 r., przez Viktora Orbána z Węgier i niektóre kraje spoza UE na Bałkanach Zachodnich.
 • Agresywna postawa Chin wobec Zachodu, ujarzmienie Hongkongu, groźby wobec Tajwanu i zarządzanie pandemią Covid-19 podzieliło podejście EWG do Chin, przy czym Polska, Czechy i kraje bałtyckie przyjęły ostrożne stanowiskopodczas gdy Węgry i Serbia w dalszym ciągu kultywują więzi polityczne i biznesowe.
 • Podobnie jak UE stara się ograniczyć to, co uważa za nieuczciwą konkurencję ze strony chińskich producentów pojazdów elektrycznych, Chińskie firmy finalizują transakcje z Węgrami a Słowacja zbudują tam megafabryki akumulatorów. W Polsce chińskie firmy dążą do ekspansji obecność w bałtyckim porcie w Gdyni, który stał się węzłem dostaw sprzętu NATO (więcej szczegółów poniżej).
 • Choć może się to wydawać nieprawdopodobne, teraz się to wydaje że chiński statek podejrzany przez Finlandię i Estonię o uszkodzenie podwodnego łącza gazowego i komunikacyjnego między obydwoma krajami w październiku zrobił to celowoprzeciągając swoją 6-tonową kotwicę ponad 160 kilometrów po dnie Bałtyku, według władz fińskich.
 • Finlandia, która w tym roku przystąpiła do NATO, w ostatnich tygodniach został zmuszony do zamknięcia wszystkich przejść granicznych z Rosją po tym, jak Moskwa zaczęła przewozić setki nielegalnych migrantów przeciwko temu krajowi w powtarzających się atakach hybrydowych na państwa bałtyckie i Polskę. Warszawa oświadczyła, że ​​wysyła wojska do Finlandii pomoc nowemu sojusznikowi NATO w zabezpieczeniu jego długiej granicy, co wywołało gniewną naganę ze strony Moskwy.
 • UE przyspiesza dyskusje na temat odnowienia i koordynacji swojego przemysłu obronnego, co zdaniem krytyków powinno było nastąpić już dawno temu, biorąc pod uwagę zwiększoną produkcję broni w Rosji. Obydwa Przewodniczący Rady, Charles Michel i przewodniczący Komisji Urszuli von der Leyen opublikowało swoje propozycje na ten temat, który cierpi z powodu notorycznej rywalizacji między gałęziami przemysłu krajowego.
 • Prezydent COP 28 został skrytykowany za swoje uwagi, że tak „za wycofywaniem paliw kopalnych nie stoi żadna nauka”.. Sułtan Al Jaber ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich stwierdził dalej, że taka eliminacja zabierze świat „z powrotem do jaskiń”.
READ  Howland pokonuje Polskę 3:0 | Wiadomości, sport, praca

Na Ukrainie rośnie napięcie polityczne

UKRAINA

Biuletyn informacyjny

Cotygodniowe aktualizacje z naszymi najnowszymi artykułami i komentarzami redakcyjnymi.


Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *