Connect with us

Nauka

Przywódca włoskiej skrajnej prawicy Meloni zyskuje popularność przed wyborami w przyszłym miesiącu

Published

on

Przywódca włoskiej skrajnej prawicy Meloni zyskuje popularność przed wyborami w przyszłym miesiącu

RZYM (AP) – Z przesłaniem, które łączy w sobie chrześcijaństwo, macierzyństwo i patriotyzm, Giorgia Meloni na fali popularności, która w przyszłym miesiącu może sprawić, że jej pierwszym włoskim premierem i pierwszym skrajnie prawicowym przywódcą od czasów II wojny światowej.

Chociaż jego partia Bracia Włoch ma neofaszystowskie korzenie, Meloni starał się rozwiać obawy związane z jego dziedzictwem, mówiąc, że wyborcy zmęczyli się takimi dyskusjami.

ZOBACZ WIĘCEJ INFORMACJI: Premier Włoch prosi Senat o wotum zaufania w celu ustalenia, czy pozostać na stanowisku

Są jednak niepokojące oznaki, że takiej spuścizny nie da się tak łatwo odrzucić: w symbolu jego partii znajduje się obraz trójkolorowego płomienia, zapożyczony z partii neofaszystowskiej powstałej tuż po zakończeniu wojny.

Jeśli bracia włoscy zwyciężą w wyborach 25 września, a 45-letni Meloni zostanie premierem, stanie się to prawie 100 lat po dojściu do władzy w październiku 1922 r. Benito Mussoliniego, faszystowskiego dyktatora Włoch.

W 2019 roku Meloni z dumą przedstawił Caio Giulio Cesare Mussoliniego, prawnuka dyktatora, jako jednego ze swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego, choć przegrał.

Dla większości włoskich wyborców pytania dotyczące antyfaszyzmu i neofaszyzmu „nie są kluczowym czynnikiem, na kogo głosować”, powiedział Lorenzo Pregliasco, szef firmy sondażowej YouTrend. „Nie postrzegają tego jako części teraźniejszości. Postrzegają to jako część przeszłości”.

Mimo to Meloni jest wrażliwy na międzynarodową kontrolę nad jego możliwą prezydenturą i woli określenie konserwatywny nad skrajnie prawicowy, aby opisać swoją partię.

Niedawno nagrała wiadomości wideo po angielsku, francusku i hiszpańsku, w których stwierdziła, że ​​włoska prawica „wyrzuciła faszyzm do historii dekady temu, jednoznacznie potępiając tłumienie demokracji i haniebne antyżydowskie prawa”.

Było to odniesienie do ustaw z 1938 r., które zabraniały małej społeczności żydowskiej we Włoszech udziału w biznesie, edukacji i innych aspektach życia codziennego. Przepisy utorowały drogę do deportacji wielu włoskich Żydów do nazistowskich obozów zagłady podczas niemieckiej okupacji Rzymu w ostatnich latach II wojny światowej.

READ  NIEZALEŻNE SOCZEWKI: Świadome: Przebłyski świadomości

Jednak utrzymując trójkolorowy płomień w logo swojej partii, „symbolicznie gra na tym dziedzictwie”, powiedział David Art, profesor nauk politycznych na Uniwersytecie Tufts, który bada skrajną prawicę europejską. „Ale potem chce powiedzieć: „Nie jesteśmy rasistami”.

W przeciwieństwie do Niemiec, które starały się uporać ze swoim niszczycielskim dziedzictwem nazistowskim, okres faszystowski jest niedostatecznie zbadany we włoskich szkołach i na uniwersytetach, mówi Gastone Malaguti. W wieku 96 lat walczył jako nastolatek przeciwko siłom Mussoliniego. W ciągu dziesięcioleci odwiedzania klas, aby porozmawiać o antyfaszystowskim ruchu oporu we Włoszech, zauważył, że wielu uczniów jest „ignorujących” tę historię.

ZOBACZ WIĘCEJ INFORMACJI: Rozwiązanie włoskiego parlamentu grozi większą niepewnością w UE

Zaledwie pięć lat temu Bracia z Włoch – nazwani tak od słów otwierających hymn narodowy – byli postrzegani jako marginalna siła, zdobywając 4,4% głosów. Teraz sondaże wskazują, że we wrześniu mógłby zająć pierwsze miejsce i zdobyć nawet 24% poparcia, tuż przed centrolewicową Partią Demokratyczną kierowaną przez byłego premiera Enrico Lettę.

We włoskim złożonym i częściowo proporcjonalnym systemie wyborczym koalicje wyborcze, a nie tylko głosy, napędzają liderów partii do premierów. Prawicowi politycy wykonali w tym roku znacznie lepszą robotę niż Demokraci w budowaniu szerokich partnerstw wyborczych.

Meloni sprzymierzyła się z prawicową partią Liga, kierowaną przez Matteo Salviniego, która, podobnie jak ona, jest za rozprawą z nielegalną imigracją. Jego drugim sojusznikiem wyborczym jest centroprawicowa partia Forza Italia byłego premiera Silvio Berlusconiego.

W zeszłym roku jego partia jako jedyna odmówiła przyłączenia się do włoskiej koalicji narodowej pandemicznej jedności kierowanej przez premiera Mario Draghiego, byłego szefa Europejskiego Banku Centralnego. Rząd Draghiego upadł w zeszłym miesiącu, nagle porzucony przez Salviniego, Berlusconiego i lidera 5 gwiazdek Giuseppe Conte, którzy martwią się spadkiem fortuny ich partii w sondażach i wyborach lokalnych.

READ  Globalna liczba przypadków Covid-19 sięga 140,6 miliona: Johns Hopkins University

W sondażach opinii Meloni jest „akredytowany za konsekwentne i spójne podejście do polityki. Nie poszła na kompromis”, powiedział Pregliasco, dodając, że jest również postrzegana jako „lider, który ma jasne pomysły – oczywiście nie wszyscy się z nimi zgadzają”.

Przeprosiła za „ton”, ale nie za treść porywającego przemówienia, które wygłosiła w czerwcu w Hiszpanii, aby zebrać poparcie dla skrajnie prawicowej partii Vox.

„Powiedzą, że jesteśmy niebezpieczni, ekstremiści, rasiści, faszyści, negujący i homofobowie”, grzmiał Meloni, wyraźnie nawiązując do negacjonistów Holokaustu. Zakończyło się crescendo wykrzykiwanych haseł: „Tak dla rodzin naturalnych! Nie dla lobby LGBT! Tak dla tożsamości seksualnej! Nie dla ideologii gender!”

Meloni skrytykował „biurokratów w Brukseli” i „fundamentalizm klimatyczny”. Meloni, który ma młodą córkę, powiedział, że wyrażenie „najbardziej ocenzurowane” to „kobieta i macierzyństwo”.

Aborcja nie pojawiła się jako temat kampanii we Włoszech, gdzie jest legalna. Ale Meloni ubolewał nad spadającym wskaźnikiem urodzeń we Włoszech, który byłby jeszcze niższy bez imigrantek mających dzieci.

Na zlocie prawicowych fanów w Rzymie w 2019 roku Meloni zebrał aprobatę, krzycząc w rytmie staccato: „Jestem Giorgia! Jestem kobietą. Jestem matką. Jestem Włochem i chrześcijanką. I nie możesz mi tego odebrać!”

W ciągu kilku dni jego proklamacja stała się pożywką dla tekstu piosenki rapowej. Podczas gdy niektórzy postrzegali to jako parodię, Meloni to uwielbiał, a nawet zaśpiewał kilka taktów w państwowym programie radiowym.

Według jej pamiętnika z 2021 r. „Jestem Giorgia”, znaczna część jej tożsamości została wykuta w robotniczej dzielnicy Garbatella w Rzymie. W wieku 15 lat wstąpiła do młodzieżowego ramienia Włoskiego Ruchu Społecznego, neofaszystowskiej partii z symbolem płomienia i rozwieszała w stolicy plakaty polityczne.

W wieku 31 lat Berlusconi mianował ją ministrem ds. młodzieży w swoim trzecim i ostatnim rządzie. Ale wkrótce utorowała sobie własną drogę, współzałożycielka Brothers of Italy w 2012 roku.

READ  Dubai Boat Show obejmuje elektryczną żaglówkę i superjacht o wartości 318 milionów dolarów

Zarówno Salvini, jak i Meloni twierdzą, że chronią to, co nazywają chrześcijańską tożsamością Europy. Salvini całuje wiszące różańce i nosi duży krzyż na jej często nagiej piersi, podczas gdy maleńki krzyż Meloni czasami wystaje z jej workowatych bluzek.

Jego partia twardo poparła posunięcia Draghiego, by wysłać broń na Ukrainę, mimo że Salvini i Berlusconi, zadeklarowani wielbiciele prezydenta Rosji Władimira Putina, udzielili jedynie letniego poparcia. Meloni broni również sojuszu NATO zakotwiczonego przez Stany Zjednoczone, kraj z Grupy Siedmiu. Ale często postrzega przepisy UE jako pogwałcenie suwerenności Włoch.

Jeśli skrajnie prawicowe siły Meloni zdominują następny rząd Włoch, istnieje obawa, że ​​Włochy udzielą prawicowym rządom na Węgrzech i w Polsce „dla ich głęboko konserwatywnych programów” w obawie przed „demokratyczną reakcją” w UE, powiedział art.

Ze swojej strony Meloni mówi, że „będzie zaciekle sprzeciwiał się wszelkim trendom antydemokratycznym”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *