Connect with us

Świat

Przywódca Tysiąclecia przejmuje zbankrutowany, opanowany przez przestępczość Ekwador

Published

on

Przywódca Tysiąclecia przejmuje zbankrutowany, opanowany przez przestępczość Ekwador

(Bloomberg) – Złe długi, zabójstwa polityczne, zamieszki przeciwko górnictwu i rosnąca przestępczość: problemy Ekwadoru byłyby zniechęcające dla doświadczonego męża stanu. Zamiast tego 35-letni prezydent Daniel Noboa i jeden z najmłodszych gabinetów na świecie stają przed kolosalnym zadaniem uratowania narodu zagrożonego upadkiem państwa.

Najczęściej czytane przez Bloomberga

„Wiele osób postrzega młodość jako synonim naiwności” – powiedział Noboa w swoim czwartkowym przemówieniu inauguracyjnym. „Dla mnie pokonywanie rzucanych przed nami wyzwań jest synonimem siły”.

Oprócz Noboa prezydent Kongresu Henry Kronfle powiedział, że Ekwador stoi w obliczu „najpoważniejszego kryzysu w naszej historii jako republiki” i powiedział, że legislatura będzie zabiegać o wielopartyjną większość, aby pomóc rządowi uporać się z kryzysem bezpieczeństwa.

Nowemu rządowi pozostało zaledwie 17 miesięcy do zakończenia kadencji ustępującego lidera Guillermo Lasso przez Noboa.

Inwestorzy są sceptyczni, czy uda im się zatrzymać spiralę spadków w kraju. Przed październikowymi wyborami wielu analityków przewidywało, że zwycięstwo Noboa nad socjalistycznym rywalem spowoduje wzrost cen obligacji, ale jak dotąd tak się nie stało.

Przeczytaj więcej: Rynki obligacji nie okazują cierpliwości wybranemu prezydentowi Ekwadoru

Latynoscy wyborcy pragnący zmian wybrali niedawno przywódców, którzy są albo bardzo młodzi, albo daleko od głównego nurtu. Chilijski przywódca Gabriel Boric, który objął urząd w zeszłym roku w wieku 36 lat, odnotował spadek popularności na początku swojej kadencji i musiał powołać do swojego gabinetu bardziej doświadczonych polityków, aby zastąpić część przywódców studenckich, którzy pomogli mu objąć urząd.

W ostatnich latach Kostaryka i Salwador również wybierały na prezydentów osoby po trzydziestce, podczas gdy argentyńscy wyborcy w tym miesiącu poparli 53-letniego libertariańskiego ekonomistę Javiera Milei, który nie ma doświadczenia w sprawowaniu stanowisk wykonawczych, obiecując przejąć jego obowiązki w celu zniesienia cały model gospodarczy.

READ  Próbowali zabezpieczyć łódź. Potem spadł deszcz rosyjskich pocisków

Najpilniejszym zadaniem Noboa i najważniejszą kwestią dla wyborców jest powstrzymanie gangów zajmujących się handlem kokainą i wymuszeniami, które opanowały kraj i doprowadziły do ​​ponad 300% wzrostu liczby morderstw w ciągu ostatnich pięciu lat. Powiedział, że po serii zamieszek i masakr przeniesie najniebezpieczniejszych przestępców na barki na Pacyfiku i zaostrzy system więziennictwa.

26-letnia liderka partii Noboa w Kongresie, Valentina Centeno, powiedziała w środę, że Noboa ogłosi stan wyjątkowy, aby umożliwić rządowi przyjęcie ustaw podatkowych i energetycznych oraz podjęcie szybkich działań przeciwko przestępczości.

Potrzebuje pieniędzy

Hurtado powiedział, że innym pilnym zadaniem rządu jest ustabilizowanie pogarszającej się sytuacji fiskalnej kraju.

Przeczytaj więcej: Morderstwo, kokaina i łzy: Ekwador stoi w obliczu niebezpiecznego upadku

Wykształcony w USA Noboa powiedział, że chce obniżyć podatki, aby pobudzić tworzenie miejsc pracy i przyciągnąć inwestycje w energię i turystykę. Przejmie jednak pozbawiony gotówki Departament Skarbu, który jest skutecznie odcięty od światowych rynków kredytowych.

Noboa poprosił bardziej doświadczonego ekonomistę, 51-letniego Juana Carlosa Vegę, wykształconego na Uniwersytecie Cornell, aby został jego sekretarzem finansów, Vega powiedział Bloombergowi wczesnym czwartkiem w odpowiedzi na pisemne pytania. Prezydent elekt pierwotnie mianował na to stanowisko 35-letnią ekonomistkę Sarihę Moyę, a następnie dzień przed inauguracją przeniósł ją do działu planowania.

Sytuacja fiskalna wymaga niepopularnych środków oszczędnościowych, które są sprzeczne z pragnieniem Noboa, aby zostać ponownie wybranym w 2025 r., powiedział José Hidalgo, szef ośrodka doradców gospodarczych CORDES z siedzibą w Quito.

Trudności finansowe rządu pogłębiają się także z utratą części dochodów z ropy naftowej po tym, jak wyborcy nakazali w referendum zamknięcie jednego z głównych złóż państwowego koncernu naftowego Petroecuador.

„Nowy rząd stoi w obliczu trudniejszej i bardziej skomplikowanej sytuacji płynnościowej i finansowej, niż mu się wydaje” – powiedział Simon Cueva, minister finansów na lata 2021 i 2022. „To oznacza środki, które są niepopularne w perspektywie krótkoterminowej, ale konieczne dla poważnego rządu”.

READ  Boris Johnson: „Ameryka bez zastrzeżeń powróciła jako lider wolnego świata”.

CORDES szacuje, że deficyt budżetowy w tym roku wyniesie około 4% produktu krajowego brutto i wzrośnie do 4,5–5% w 2024 r. Obligacje dolarowe tego kraju z terminem wykupu w 2035 r. są notowane po 37 centów za dolara, tak jak zakładają inwestorzy rząd. nie wywiąże się ze zobowiązań już w 2026 r., kiedy staną się wymagalne duże płatności.

Biuro prasowe Noboa nie odpowiedziało na telefony ani pisemne prośby o komentarz.

Zielony wodór

Andrea Arrobo, lat 33, ekspert ds. zielonego wodoru, przejmuje Ministerstwo Energii i Górnictwa. Stoi także przed poważnym wyzwaniem, ponieważ ropa naftowa i górnictwo, największe i czwarte co do wielkości gałęzie przemysłu eksportowego w kraju, spotykają się z wrogością ze strony grup interesu tubylczego i środowiskowych, co sprawia, że ​​rozwój sektora jest obarczony ryzykiem politycznym.

Sade Fritschi (26 l.) zostanie ministrem środowiska, co będzie kluczową rolą w kraju, w którym wyborcy niedawno poparli referendum w sprawie ograniczenia wydobycia złota i miedzi. Musi także chronić swój macierzysty archipelag Galapagos i wyjątkową przyrodę przed ogromną flotą rybacką, składającą się głównie z Chin, która działała w pobliżu w ostatnich latach.

Szef sztabu Noboa oraz ministrowie handlu, robót publicznych i edukacji mają po 30 lat, jego minister zdrowia ma 49 lat, a mianowana przez niego na szefa stosunków zagranicznych Gabriela Sommerfeld ma 52 lata.

– Przy wsparciu Marii Eleny Vizcaino i Philipa Sandersa.

(Aktualizacja uwzględnia komentarze z inauguracji)

Najczęściej czytane przez Bloomberg Businessweek

©2023 Bloomberg LP

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *