Connect with us

Nauka

Przewodniczący rady naukowej: Szkoły jako pierwsze muszą wyjść z ograniczeń | Koronawirus

Published

on

Oczywiście żadne ograniczenia nie zostaną zniesione przed 26 kwietnia. Ale czy szkoła podstawowa (klasy od 1 do 4) powinna mieć możliwość powrotu do szkoły w poniedziałek 26 kwietnia, dzień po przerwie lekcyjnej?

Tak, szkoły z pewnością będą jednymi z pierwszych, które zostaną otwarte. Jak dokładnie i jakie notatki – to wciąż wymaga dyskusji i musimy zobaczyć, co będzie się tutaj działo w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Ale tak, szkoły, zwłaszcza w regionach, w których zakażenia są stosunkowo niskie. Mowa o wyspach – Saaremaa i Hiiumaa – ale także o południowej Estonii. Ale nadal musimy zobaczyć, co stanie się najpierw.

Ponieważ nie ma powodu, aby dzieci były w domu w mniejszych szkołach w Saaremaa i południowej Estonii. Jednak w przypadku Tallina i północnej Estonii w ogóle, z wysokimi wskaźnikami infekcji, czy jest zrozumiałe, że wszyscy uczniowie mogą nie być w stanie wrócić do szkoły, ale być może z pierwszej do czwartej klasy?

Tak, jeśli coś jest, to szkoła podstawowa i młodsze dzieci. Tak, małe szkoły w południowej Estonii, w których nie ma wielu uczniów. Wchodzimy obecnie w sezon, w którym na zajęciach można otwierać okna i jest dużo więcej wentylacji niż w styczniu. Rada naukowa jest bardzo zaniepokojona, ponieważ edukacja cierpi.

Ale wskaźniki infekcji są nadal wysokie w niektórych regionach, zobaczymy, co się stanie za dwa tygodnie.

Czy złagodzenie ograniczeń może również wpłynąć na edukację hobbystyczną, zwłaszcza na świeżym powietrzu? Obecnie w plenerze można wykonywać tylko trening indywidualny lub trening 2 + 2. Biorąc pod uwagę, że pogoda jest zupełnie inna niż w lutym, czy w przyszłości szkolenie można przeprowadzić w większych grupach?

Tak, też o tym rozmawialiśmy. Gdy dzieci wracają do szkoły, wiele sesji szkoleniowych i hobbystycznych może odbywać się na świeżym powietrzu. Ponieważ poziom aktywności dzieci jest dużym problemem, kiedy uczniowie wracają do szkoły, niektóre zajęcia mogą odbywać się poza domem – zajęcia przyrodnicze, może nawet śpiew. Nie wspominając o wychowaniu fizycznym. Tak, z pewnością powinniśmy wykorzystać pogodę.

Czy od maja można otwierać inne zajęcia na świeżym powietrzu? Nie tylko dla hobbystów, ale jeśli na Starym Mieście jest kawiarnia z tarasem, czy można ją otworzyć? Czy powinniśmy pozwolić na wszystko, co już można zrobić na zewnątrz?

READ  Zasoby biurowe w Polsce sięgają 5,79 mln

Poważnie rozmawialiśmy o tarasach i zajęciach na świeżym powietrzu dla dorosłych i stwierdziliśmy, że lepiej najpierw zrobić mniejsze kroki – zobaczmy, co stanie się ze szkołami i stamtąd. Tarasy i otwory do jedzenia na świeżym powietrzu o określonych porach dnia, aby ludzie nie stracili samokontroli, są gdzieś w następnej rundzie.

Ale jasne jest, że wszystkie decyzje są podejmowane przez rząd, decyzja należy do rządu, rada naukowa niczego nie zamknie ani nie otworzy.

Jest też wiele skarg od osób, które chciałyby zająć się ogrodnictwem, ale sklepy ogrodnicze i budowlane są zamknięte. Czy te sklepy powinny być zwolnione, zwłaszcza biorąc pod uwagę sezon?

Tak, rada naukowa również to zaleciła. Wiele z tego, co możesz sadzić w ogrodzie, można sprzedać na zewnątrz ani nie trzeba sprzedawać w środku. Właśnie o tym rozmawialiśmy [on Monday], że pomidory nie mogą być sadzone w lipcu. I wiele osób ma ogrody, a ogrodnictwo jest również bardzo korzystne dla umysłu, ponieważ te wieloletnie ograniczenia nie były łatwe do zniesienia. Więc tak, zwłaszcza produkty ogrodnicze, można je sprzedawać na zewnątrz, nie ma potrzeby gromadzenia się w pomieszczeniach.

Czy zatem sklepy budowlane i ogrodnicze mogą zostać otwarte przed 26 kwietnia? Jakie były zalecenia rady naukowej?

Naszą rekomendacją było nie robić nic przed 26 kwietnia. Ponieważ niektórym sklepom udało się zorganizować sprzedaż tych roślin w plenerze – drive-in czy cokolwiek innego – pewne warianty już istnieją.

Nasza sytuacja jest nadal bardzo delikatna – nawet jeśli liczby nieznacznie spadną lub jeśli spojrzymy na wskaźnik przypadków pozytywnych – nie zmniejszyła się zbytnio, pozostajemy wśród najwyższych w Europie. Dlatego musimy bardzo uważnie się przyjrzeć. Oczywiście nadal mamy niesprawdzonych ludzi, więc nasze wskaźniki mogą wyglądać lepiej niż w rzeczywistości.

Jaka jest prognoza rady naukowej, czy możemy zmniejszyć liczbę infekcji w tym samym tempie w nadchodzących tygodniach, czy też będzie to poziom taki, jak w zasadzie w połowie stycznia?

Spadek w tym tygodniu był mniejszy niż w zeszłym tygodniu i mamy szczerą nadzieję, że nie będzie to poziom, na którym pozostaniemy. Ale plateau w końcu się rozwinie. Wszystko zależy teraz od tego, jak możemy utrzymać ten spadek, więc wskaźnik R (wskaźnik infekcji na osobę) pozostałby poniżej 1, a nawet 0,8, na obecnym poziomie.

READ  W TikTok mężczyźni nie są jedynymi gwiazdami jazdy na łyżwach

Wówczas może się rozwinąć jesień, ale jeśli R wzrośnie i ponownie osiągnie 1, tak jak to było w styczniu, plateau pozostanie i może pozostać na wysokim poziomie. Więc jeszcze nic się nie wydarzyło – to, że od kilku tygodni mamy niskie liczby, nic nie znaczy. Chociaż spadek jest bardzo pozytywny, mam na myśli głównie Tallin i Harju County, gdzie spadek był bardzo solidny.

Wskaźnik szczepień w okręgu Ida-Viru był znacznie niższy niż w pozostałej części Estonii. Zawsze widzę listy w rejestrze dokumentów, w których firmy Ida-Viru zwracają się do rządu o oddzielne szczepienia górników i organizowanie szczepień w ramach grup roboczych. Biorąc pod uwagę, że tam starsi ludzie są ostrożni, co sądzisz o pomyśle zrobienia wyjątku dla tego regionu. W przeciwnym razie powiat Ida-Viru byłby bombą przyczepioną do nogi, bo jeśli zaszczepimy się w innym miejscu i spadną wskaźniki, struktura pracy tam będzie inna i będzie wiele dużych grup roboczych.

Musimy pamiętać, co faktycznie robią szczepionki. Szczepionki zapobiegają głównie poważnym chorobom, szczepionki prawdopodobnie również zapobiegają przenoszeniu. Wciąż istnieje niewiele badań, jedyne obecnie dostępne – badanie rodzin szkockich – wykazało, że infekcje zmniejszyły się o 30 procent w tych rodzinach. Sami badacze twierdzą, że odsetek ten wynosi prawdopodobnie około 50%, ponieważ ludzie zarażają się również spoza domu.

Mimo to te szczepionki są świetne w zapobieganiu poważnym przypadkom, dlatego nie powinniśmy podkreślać młodszych górników w hrabstwie Ida-Viru, którzy również są ważni, ale raczej dziadków i matek górników, ojców i dziadków do zaszczepienia.

Jeśli konieczne jest dla nas zmniejszenie obciążenia szpitali i intensywnej opieki medycznej, które w rzeczywistości niewiele spadły, a także zmniejszenie śmiertelności, która również nie spadła znacznie, musimy najpierw poświęcić więcej uwagi szczepieniom osób starszych. Więc będziemy schodzić stopniowo.

Jeśli spojrzymy na kraje odnoszące sukcesy, takie jak Izrael i Wielka Brytania, wdrożyły one strategię, w której najpierw zaszczepili osoby w wieku 80 lat i starsze, następnie 70-79 lat, następnie 60-69 lat i tak dalej.

Pomieszaliśmy prawdziwy cel szczepionek. Szczepionka została stworzona, aby uniknąć poważnych przypadków, częściej występujących wśród osób starszych, hospitalizacji i możliwych skutków tych poważnych przypadków.

READ  Polska wznowi wycinkę w starym Puszczy Białowieskiej

Cieszę się, że mogę powiedzieć, że procent naszych szczepień, w tym starszych pokoleń w hrabstwie Ida-Viru, skutecznie wzrósł. 25 procent z grup w wieku 80+, 70+ jest obecnie szczepionych w hrabstwie Ida-Viru. Dlatego ta rozmowa osób starszych, które nie chcą się szczepić, również nie jest do końca poprawna.

Placówki kulturalne już robią plany i słyszałem, że na przykład muzea chciałyby zostać otwarte w połowie maja. Czy to realistyczne?

O muzeach na świeżym powietrzu – takich jak skansen – można nawet dyskutować, ponieważ muzea nie są przepełnione. Ale dzisiaj bardzo trudno powiedzieć – wciąż jest miesiąc później, to nasz upadek [in infections] tu zostać?

Z drugiej strony, być może, w Europie nie ma również wzrostów, przynajmniej w ostatnim tygodniu. W rzeczywistości w Europie nastąpił niewielki spadek. Chociaż kraje europejskie, które nas dotykają, zawsze mają stosunkowo niskie wskaźniki infekcji. Więc tak, zobaczmy, jak zmieniają się liczby szczepień i możemy zaszczepić ludzi, ponieważ ostatni tydzień był naprawdę pozytywny, jeśli chodzi o szczepienia.

Czy wiesz, co dzieje się na Litwie, dlaczego liczba infekcji ponownie wzrosła?

Nie znam szczegółów, ale zawsze polegamy na naszych sąsiadach. A krzywa infekcji znowu wzrosła w Polsce kilka tygodni temu i szpitale znów się zapełniły, brakowało oddziałów intensywnej terapii.

Być może wpłynęło to również na sytuację na Litwie. Jeśli jednak spojrzysz na mapę Litwy, miejsce zakażenia wydaje się znajdować na granicy z Białorusią. Według oficjalnych doniesień na Białorusi nie nastąpił znaczący wzrost. Nie potrafię powiedzieć, co wydarzyło się na Litwie iw Polsce i dlaczego infekcje wróciły.

Są tu złożone czynniki – może to szczep brytyjski, może ludzie byli podekscytowani, ponieważ liczba spadła, a koronawirus minął.

Strategia Litwy bardzo różni się od naszej – zaszczepiono więcej młodych ludzi, a my zaszczepiliśmy osoby starsze. W porównaniu z krajami Europy Zachodniej, Szwecja zaszczepiła prawie 100% osób powyżej 80 roku życia, nie mówiąc o Islandii i Finlandii. Pod tym względem strategia Litwy była nieco inna.

Śledź wiadomości ERR na Facebook i Świergot i nigdy nie przegap aktualizacji!

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *