Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Przerwa w podwyżkach stóp w Polsce będzie trwała, mówi c.bankier Dąbrowski | WKZO | Wszystko Kalamazoo

Published

on

WARSZAWA (Reuters) – Obecne poziomy polskich stóp procentowych dobrze wróżą gospodarce, a przerwa RPP w zacieśnianiu polityki pieniężnej trwa, powiedział członek RPP Ireneusz Dąbrowski.

Na początku tego miesiąca RPP drugi miesiąc z rzędu pozostawiła główną stopę procentową na niezmienionym poziomie 6,75%, a prezes NBP Adam Glapiński powiedział, że cykl podwyżek stóp w Polsce został wstrzymany, ale może być kontynuowany.

„Na razie mamy przerwę w tym procesie zacieśniania, a ostateczne decyzje będą zależeć od napływających danych. Nie możemy więc powiedzieć, że definitywnie skończyliśmy (podwyżki), ale w tej chwili wszystko wskazuje na to, że ta przerwa potrwa jeszcze jakiś czas” – powiedział Reuterowi Dąbrowski.

„Osobiście uważam, że obecny poziom stóp procentowych ma na tyle pozytywny wpływ na system, że ta przerwa potrwa chwilowo. Oczywiście w każdej chwili może dojść do kolejnego szoku” – dodał członek RPP.

Dąbrowski powiedział, że na podstawie aktualnych danych nie można określić, jak długo Rada zdecyduje się na pozostawienie stóp procentowych na obecnym poziomie.

Nowa prognoza inflacji NBP wskazuje, że dopiero w III kwartale 2025 r. inflacja w Polsce powróci do celu NBP w przedziale 1,5-3,5%.

„Moim zdaniem będzie to szybciej niż w 2025 r. Myślę, że 2025 r. to scenariusz„ mniej optymistyczny ”- powiedział Dąbrowski.

„Ścieżka inflacji będzie spadkowa. Inflacja osiągnie szczyt na początku przyszłego roku, ale myślę, że będzie to około 19%, co jest zgodne z prognozą. Myślę, że ta prognoza jest realna” – dodał członek RPP.

Inflacja w październiku 2022 roku wyniosła 17,9% – podał urząd statystyczny.

(Reportaż Pawła Florkiewicza; montaż: Toby Chopra)

READ  Zapowiedź Węgier vs Polska, typy i szanse - Sportingpedia
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.