Connect with us

Świat

Przejście Bidena na F-16 dla Ukrainy nastąpiło po miesiącach wewnętrznych debat

Published

on

Przejście Bidena na F-16 dla Ukrainy nastąpiło po miesiącach wewnętrznych debat

WASHINGTON (AP) – prezydent Joe Biden Decyzja o zezwoleniu sojusznikom na szkolenie sił ukraińskich na myśliwcach F-16 — i wreszcie rozmieszczenie samych samolotów — wydawało się nagłą zmianą stanowiska, ale w rzeczywistości nastąpiło po miesiącach wewnętrznych debat i cichych rozmów z sojusznikami.

Biden ogłosił to podczas szczytu Grupy Siedmiu w zeszłym tygodniu w Hiroszimie w Japoniiże USA dołączą do koalicji F-16. Jej zielone światło przyszło po prezydencie Wołodymyrze Zełenskim Spędził miesiące namawiając Zachód do wyposażenia swoich sił zbrojnych w amerykańskie odrzutowce, jednocześnie próbując odeprzeć trwającą już od 15 miesięcy zaciekłą inwazję Rosji.

Przez długi czas kalkulacje władz były przyćmione obawami, że takie posunięcie może doprowadzić do eskalacji napięć z Rosją. Urzędnicy amerykańscy argumentowali również, że nauka latania i zapewnianie wsparcia logistycznego zaawansowanym F-16 byłoby trudne i czasochłonne.

Jednak w ciągu ostatnich trzech miesięcy urzędnicy administracji skłonni byli wierzyć, że nadszedł czas, aby zapewnić ukraińskim pilotom szkolenie i samoloty, których potrzebują do długoterminowego bezpieczeństwa kraju, według trzech urzędników zaznajomionych z obradami. do dyskusji wewnętrznych Rozważania.

Mimo to zmiana stanowiska Bidena wydawała się dość nagła.

W lutym w wywiadzie dla Davida Muira z ABC Biden podkreślił, że Ukraina „nie potrzebuje teraz F-16” i „na razie to wykluczam”. A w marcu Colin Kahl, wysoki rangą urzędnik polityczny Pentagonu, powiedział amerykańskim prawodawcom, że nawet jeśli prezydent zatwierdzi F-16 dla Ukrainy, szkolenie i wyposażenie ukraińskich pilotów może zająć nawet dwa lata.

Ale kiedy rząd publicznie zbagatelizował perspektywę krótkoterminowych samolotów F-16 dla Ukrainy, wybuchła wewnętrzna debata.

W lutym, mniej więcej w czasie, gdy Biden odwiedzał Ukrainę, w Białym Domu nasiliły się ciche dyskusje i Polska, według amerykańskich urzędników.

Po podróży rozpoczęły się rozmowy z udziałem wyższych urzędników z Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu, Pentagonu i Departamentu Stanu na temat tajników i szczegółów, jak taki transfer może działać, urzędnicy powiedzieli. W konsultacje z sojusznikami w większym stopniu zaangażowali się także urzędnicy administracji.

READ  Trudno "wznieść się", gdy numer 10 zawsze naciska na wszystkich | Phillip Inman

W kwietniu, podczas spotkania Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy, sekretarz obrony Lloyd Austin wysłuchał przywódców obrony z krajów sojuszniczych ubiegających się o zgodę USA na szkolenie Ukraińców na samolotach F-16, według urzędnika Departamentu Obrony, który nie był upoważniony do publicznego komentowania. Austin poruszył tę kwestię podczas dyskusji na temat polityki NPC i wszyscy zgodzili się, że nadszedł czas, aby rozpocząć szkolenie.

Austin poruszył również tę kwestię z Bidenem przed szczytem G7 i zalecił „postępowanie za zgodą sojuszników” w celu przeszkolenia Ukraińców i przeniesienia samolotu, powiedział urzędnik ministerstwa. Sekretarz stanu Antony Blinken był również zdecydowanym orędownikiem posunięcia planu do przodu podczas rozmów politycznych w USA i przekazania Bidenowi rosnącej pilności tej kwestii w Europie, powiedzieli urzędnicy.

Doradca ds. Bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan udał się 8 maja do Londynu na rozmowy z brytyjskimi, francuskimi i niemieckimi sojusznikami w sprawie Ukrainy, a myśliwce F-16 były wysoko w programie. Zajmowali się pytaniem, jak ma przebiegać szkolenie i jakie kraje byłyby chętne na przeniesienie samolotów na Ukrainę. Uzgodniono, że początkowo nacisk zostanie położony na szkolenie, według jednego z urzędników.

Przed wyjazdem z Londynu Sullivan rozmawiał telefonicznie ze swoimi odpowiednikami w Holandii i Polsce, obu krajach, które mają samoloty F-16 i „miałyby kluczowe znaczenie dla wszelkich wysiłków na rzecz zapewnienia Ukrainie przyszłych myśliwców”. Dania mogłaby również potencjalnie dostarczyć odrzutowce, dodał urzędnik.

Biden i Sullivan rozmawiali o tym, jak zbliżający się szczyt G7 w Hiroszimie może być dla niego dobrą okazją do wyjaśnienia kluczowym sojusznikom zmieniającego się stanowiska rządu w sprawie myśliwców.

Rozmawiali także o wspieraniu przez Bidena sojuszników zaopatrujących Ukrainę w odrzutowce – linii, której wcześniej wydawał się niechętnie przekraczać, obawiając się, że może to wciągnąć Zachód w bezpośrednią konfrontację z Moskwą.

READ  Według lokalnej policji w ataku nożem ginie oficer

Biden w prywatnych rozmowach z innymi przywódcami G7 w piątek potwierdził, że Stany Zjednoczone wesprą wspólny wysiłek w zakresie szkolenia ukraińskich pilotów F-16 i że będą współpracować w miarę postępów nad tym, kto ich dostarczy i ilu zostanie wysłanych.

Urzędnicy państwowi, Pentagonu i NSC opracowują obecnie harmonogram szkoleń oraz „kiedy, gdzie i jak F-16 zostaną dostarczone na Ukrainę” w ramach długoterminowych wysiłków na rzecz bezpieczeństwa, powiedział urzędnik.

Urzędnicy amerykańscy twierdzą, że dopracowanie szczegółów zajmie kilka miesięcy, ale Siły Powietrzne USA milcząco stwierdziły, że faktyczne szkolenie można realistycznie zakończyć w ciągu około czterech miesięcy. Siły Powietrzne oparły znacznie krótsze szacunki na wizycie dwóch ukraińskich pilotów w bazie sił powietrznych USA w marcu, gdzie dowiedzieli się o F-16 i symulatorach lotu. Urzędnicy twierdzą, że szkolenie odbędzie się w Europie.

Urzędnikom Białego Domu nie podobał się pomysł, że decyzja Bidena była całkowitą zmianą.

Rząd skupił się na zaopatrzeniu Ukrainy w broń – w tym systemy obrony powietrznej, pojazdy opancerzone, sprzęt mostowy i artylerię – potrzebną do zbliżającej się kontrofensywy. Pojawiły się też obawy, że wysyłka samolotów F-16 pochłonie znaczną część środków przeznaczonych dla Ukrainy.

Urzędnik dodał, że zmieniło się to, że inni sojusznicy osiągnęli punkt, w którym są gotowi zapewnić własne odrzutowce w ramach koalicji z siedzibą w USA.

Administracja Bidena wciąż zastanawia się, czy bezpośrednio dostarczać Ukrainie własne F-16. Niezależnie od tego wymagana była zgoda innych sojuszników, ponieważ Stany Zjednoczone nie byłyby w stanie zapewnić całej floty odrzutowców, o której mówi Zełenski.

Sekretarz sił powietrznych Frank Kendall powiedział, że F-16 zapewni Ukrainie kluczową zdolność w dłuższej perspektywie, ale nie będzie to „zmieniacz gry”.

Kendall powiedział dziennikarzom w poniedziałek, że zdali sobie sprawę, że „w końcu musimy się tam dostać, ale nie mieliśmy poczucia pilności. Myślę, że jesteśmy teraz w rozsądnym punkcie, aby podjąć tę decyzję”.

READ  Jak nakaz aresztowania Putina zmienia wizytę Xi w Rosji

Kolejna potencjalna kość niezgody w rozmowach o F-16 dotyczy Turcji.

Turcja chce kupić 40 nowych F-16 od USA, ale niektórzy w Kongresie sprzeciwiają się sprzedaży, dopóki Turcja nie zatwierdzi członkostwa w NATO Szwecji, która złożyła wniosek o przystąpienie do sojuszu po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana wypowiedział się przeciwko rzekomemu wsparciu Szwecji dla zakazanej Partii Pracujących Kurdystanu (PKK), skrajnie lewicowej grupie DHKP-C i zwolennikom przebywającego w USA muzułmańskiego duchownego Fethullaha Gülena, który zdaniem Ankary stał za nieudaną próbą wojskowego puczu w 2016 r. .

Erdogan zmierzy się z liderem opozycji Kemalem Kilicdaroglu w drugiej turze wyborów w niedzielę. Jeśli Erdogan wygra zgodnie z oczekiwaniami, urzędnicy Białego Domu mają coraz większą nadzieję, że turecki przywódca wycofa swój sprzeciw wobec członkostwa Szwecji, powiedział amerykański urzędnik.

Jeśli Erdogan zrezygnuje ze swojego sprzeciwu wobec przystąpienia Szwecji do NATO, może to spowodować, że Turcja otrzyma długo oczekiwane F-16 i ostatecznie zwiększy liczbę starszych F-16 w obiegu, co może przynieść korzyści Ukrainie.

Associated Press korespondent Białego Domu, Zeke Miller, przyczynił się do powstania relacji.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *