Connect with us

Świat

Rosyjska FSB aresztuje osiem osób za zamach na Most Krymski

Published

on

Rosyjska FSB aresztuje osiem osób za zamach na Most Krymski
  • Według FSB ukraiński wywiad wojskowy wysadził most w powietrze
  • Rosja aresztuje 5 Rosjan, 3 z Ukrainy i Armenii
  • Ukraina nie wzięła na siebie żadnej odpowiedzialności

MOSKWA, 12 października (Reuters) – Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa poinformowała w środę, że zatrzymała pięciu Rosjan oraz trzech obywateli Ukrainy i Armenii w związku z zbombardowaniem ważnego mostu na Krym.

FSB poinformowała, że ​​atak został zorganizowany przez agencję wywiadu wojskowego Ukrainy i jej dyrektora Kyrylo Budanova, powtarzając oskarżenia prezydenta Władimira Putina o to, co nazwał „atakiem terrorystycznym” na krytyczną infrastrukturę cywilną.

„Organizatorem ataku terrorystycznego na most krymski był Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy, jego szef Kyryło Budanow, jego pracownicy i agenci” – powiedziała FSB, główny następca KGB w czasach sowieckich.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Ukraina nie potwierdziła oficjalnie swojego udziału w sobotnim wybuchu mostu, ale niektórzy ukraińscy urzędnicy świętowali zniszczenia, a niezidentyfikowany ukraiński urzędnik powiedział New York Times, że za atakiem stoi Kijów.

Według FSB ładunek wybuchowy został zakamuflowany w rolkach budowlanej folii polietylenowej na 22 paletach o łącznej wadze 22,7 tony i przetransportowany z Ukrainy do Rosji przez Bułgarię, Gruzję i Armenię.

„Kontrolę nad ruchem ładunków na całej trasie oraz kontakty z uczestnikami przestępczego programu transportowego sprawował pracownik HUR MO” – poinformowała FSB w oświadczeniu posługującym się akronimem ukraińskiego wywiadu wojskowego.

Dwunastokilometrowy most drogowo-kolejowy, prestiżowy projekt osobiście zainaugurowany przez Putina w 2018 roku, stał się logistycznie istotny dla jego kampanii wojskowej, ponieważ przez niego przepływały dostawy dla wojsk rosyjskich walczących na południu Ukrainy.

Wybuch zniszczył odcinek mostu drogowego i tymczasowo wstrzymał ruch. Zniszczył również kilka cystern z paliwem w pociągu jadącym do anektowanego Półwyspu Krymskiego z sąsiedniej południowej Rosji.

READ  Prawnicy krytykują rząd meksykański za publikowanie tekstów dotyczących uprowadzeń studentów

W poniedziałek siły rosyjskie rozpoczęły masowe ataki rakietowe na ukraińskie miasta, w tym na dostawy energii, w odwecie za zbombardowanie mostu, powiedział Putin.

FSB, kierowana przez sojusznika Putina Aleksandra Bortnikowa, powiedziała również, że zapobiega ukraińskim atakom zarówno w Moskwie, jak i w zachodnio-rosyjskim mieście Briańsku.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Raporty Reutera; Edytowanie przez Guy Faulconbridge

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *