Connect with us

Świat

Przeciwnicy zamachu stanu w Myanmarze tworzą rząd jedności dążący do „demokracji federalnej”.

Published

on

Kobiety niosą doniczki z kwiatami, uczestnicząc w proteście przeciwko przewrotowi wojskowemu w Rangunie w Mjanmie 13 kwietnia 2021 r. REUTERS / Stringer

Przeciwnicy junty w Birmie ogłosili w piątek utworzenie rządu jedności narodowej, w skład którego wejdą obaleni posłowie i przywódcy protestów przeciwko zamachowi stanu oraz mniejszości etniczne. Jej celem jest zakończenie rządów wojskowych i przywrócenie demokracji.

W Myanmarze panował chaos od zamachu stanu z 1 lutego, który obalił rząd cywilny kierowany przez orędownika demokracji Aung San Suu Kyi, który sprawował władzę przez pięć lat i rozpoczął drugą kadencję po miażdżącym zwycięstwie wyborczym w listopadzie.

Ludzie wychodzili na ulice dzień po dniu, aby domagać się przywrócenia demokracji i stawiali opór najazdom sił bezpieczeństwa, w których zginęło ponad 700 osób.

Jednocześnie przywódcy polityczni, w tym wysiedleni posłowie Suu Kyi, próbowali zorganizować się, aby pokazać krajowi i światu zewnętrznemu, że to oni, a nie generałowie, są prawowitą władzą polityczną.

„Proszę, pozdrów rząd ludowy” – powiedział weteran działacza na rzecz demokracji Min Ko Naing w 10-minutowym przemówieniu wideo, zapowiadając utworzenie Rządu Jedności Narodowej (NUG).

Przedstawiając kilka stanowisk, Min Ko Naing powiedział, że wola ludu jest priorytetem rządu jedności, uznając jednocześnie skalę zadania.

„Staramy się wyciągnąć to z korzeni, więc musimy dużo poświęcić” – powiedział, odnosząc się do junty.

Nie można było skontaktować się z rzecznikiem junty w celu uzyskania komentarza.

Generałowie uzasadnili swoje przejęcie zarzutami oszustwa w listopadowych wyborach, które partia Suu Kyi wygrała, mimo odrzucenia przez komisję wyborczą sprzeciwu.

Jednym z głównych celów rządu jedności będzie zdobycie międzynarodowego poparcia i uznania.

„Jesteśmy demokratycznie wybranymi przywódcami Myanmaru” – powiedział minister ds. Współpracy międzynarodowej rządu jedności dr. Sasa, który ma imię.

„Jeśli wolny i demokratyczny świat odrzuca nas, to znaczy, że odrzucają demokrację”.

READ  Prof. Gralczyk: Orban gra przeciwko Polsce. Nie ma z nim przyjaciół - jest całkowicie cyniczny wobec polityki

Wzrosła międzynarodowa presja na wojsko Birmy, zwłaszcza ze strony zachodnich rządów, które nałożyły ograniczone sankcje, chociaż generałowie od dawna odrzucają to, co uważają za ingerencję z zewnątrz. Kontynuuj czytanie

Rząd jedności opublikował listę urzędników, w tym członków mniejszości etnicznych i przywódców protestów, podkreślając jedność celu między ruchem demokratycznym a autonomicznymi wspólnotami mniejszościowymi, z których niektórzy od dziesięcioleci walczą z rządem centralnym.

Klaszcz w ciemności

Suu Kyi, która przebywa w areszcie od zamachu stanu, została wymieniona jako doradca stanu, stanowisko, które piastowała w rządzie.

Jedyną znaną jej komunikacją ze światem zewnętrznym od czasu zamachu stanu były rozmowy wideo z jej prawnikami.

Rzecznik przywódców Demokratów powiedział, że nie mogą jej powiedzieć o jej nowym rządzie, ale był pewien, że wie, co się dzieje.

Sasa powiedział Reuterowi, że celem jest położenie kresu przemocy, przywrócenie demokracji i zbudowanie „federalnej unii demokratycznej”. Wojsko deklaruje deklarację idei federalizmu, ale od dawna postrzega siebie jako główną siłę, która trzyma kraj razem.

Liderzy jednostek powiedzieli, że chcą utworzyć armię federalną i prowadzą rozmowy z siłami mniejszości etnicznych.

Specjalna Rada Doradcza Myanmaru, grupa międzynarodowych ekspertów, w tym byłych urzędników ONZ, z zadowoleniem przyjęła utworzenie NUG jako historyczne i ogłosiła, że ​​jest to prawowity rząd.

Po zmroku w największym mieście Myanmaru, Rangunie, ludzie klasnęli w okna i śpiewali „nasz rząd” – wynika z filmu opublikowanego przez aktywistów na Twitterze. Kilka grup społeczności zgłosiło wkrótce potem wybuchy i strzały.

Podczas gdy politycy ogłosili rząd jedności, inni przeciwnicy rządów wojskowych obserwowali „cichy strajk”, który pozostawał w domu, aby opłakiwać zabitych lub nosić czarne ubrania na małych marszach w pół tuzinie miast, donosiły media.

Mieszkańcy twierdzą, że ulice Rangunu były w większości puste.

Nie było żadnych doniesień o przemocy podczas piątkowych wieców.

READ  Mistrz biegaczy wśród 21 zabitych w mroźnym ultra maratonie w Chinach

Wojsko zebrało także krytyków, a media państwowe ogłosiły nakazy aresztowania 20 lekarzy oskarżonych o propagowanie sprzeciwu w siłach zbrojnych. Junta poszukuje ponad 200 osób, w tym kilku internetowych celebrytów, aktorów i piosenkarzy, dla tej samej zmiany.

Zawirowania zaalarmowały sąsiadów Mjanmy w Azji Południowo-Wschodniej, którzy próbowali stymulować rozmowy między rywalizującymi stronami.

Liderzy 10-osobowego Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN), do którego należy Birma, spotkają się 24 kwietnia w Indonezji, aby omówić sytuację, podały tajskie i indonezyjskie media.

Według tajskiego nadawcy, sekretarz generalny junty Min Aung Hlaing miał być obecny, ale Jakarta Post poinformował, że nie zostało potwierdzone, czy w szczycie wezmą udział przedstawiciele junty, czy byłego rządu.

Sasa powiedział, że ASEAN nie powinien zapraszać Min Aung Hlaing do „czołowego zabójcy”.

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *