Connect with us

Świat

Przebadali seniorów. „Zmień podejście do starzenia się”

Published

on

Seniorzy żyjący obecnie są w lepszym zdrowiu fizycznym i psychicznym niż ich rówieśnicy 20-30 lat temu. Jest to wynikiem zmian stylu życia – w tym lepszej opieki zdrowotnej i edukacji – twierdzą naukowcy z Finlandii.

Naukowcy z Uniwersytetu Jyväskylä w Finlandii porównali obecnie zdolności fizyczne i psychiczne ludzi w wieku od 75 do 80 lat z ich współpracownikami w latach 90.

– Pomiary różnych zdolności pokazują, jak osoby starsze radzą sobie w życiu codziennym – a jednocześnie pokazują wiek funkcjonalny – wyjaśnia naczelna autorka badań, prof. Taina Rantanen.

Siła mięśni, tempo chodzenia, czas reakcji, umiejętności werbalne, myślenie i pamięć robocza dzisiejszych seniorów okazały się znacznie wyższe niż ich poprzednicy.

Jednak testy czynności płuc nie wykazały różnic.

Wyniki tych badań sugerują, że dłuższa oczekiwana długość życia jest obecnie związana ze zwiększoną liczbą lat życia w dobrej kondycji.

Zwiększona aktywność fizyczna i wzrost wyjaśniają poprawę szybkości chodzenia i siły mięśni w grupie późno urodzonych. Jednocześnie najważniejszym czynnikiem stojącym za różnicami w zdolnościach poznawczych była dłuższa edukacja – dodaje Kaisa Koivunen, która uczestniczy w projekcie.

Naukowcy zauważają wyraźne zmiany, które zaszły w ciągu ostatnich dwóch do trzech dekad. Wspominają m.in. o poprawie odżywiania i higieny, lepszym dostępie do opieki zdrowotnej i edukacji oraz lepszych warunkach pracy.

– To badanie jest wyjątkowe, bo tylko w nielicznych projektach badawczych na świecie porównywano umiejętności osób w tym samym wieku, które żyją w różnym czasie – podkreśla uwaga prof. Rantanes.

Zdaniem naukowców należy zmienić podejście do starzenia się. – Nasze rozumienie wieku jest nieaktualne. Z perspektywy starzejących się zawodowych naukowców można powiedzieć, że lata „wydłużają się” głównie do wieku średniego, a nie do końca życia. Wraz ze wzrostem średniej długości życia przeżywa się więcej zdrowych lat. Jednocześnie jednak ostatnie lata życia obejmują późniejszy wiek z rosnącą potrzebą opieki. Dlatego wraz ze starzeniem się społeczeństwa zachodzą jednocześnie dwie zmiany: utrzymanie zdrowia do starości i wzrost liczby bardzo starych potrzebujących pomocy – wyjaśnia kierownik projektu.

READ  Indonezja traci kontakt z samolotami nad Morzem Jawajskim

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *